Sprawne suszenie ubrań, koniec rozwieszonego prania po mieszkaniu czy wreszcie mniejsza wilgoć w powietrzu - to wszystko zapewnia suszarka do prania, inaczej suszarka bębnowa. Jak znaleźć na nią miejsce? Tu godne uwagi jest ustawienie dwóch sprzętów w tzw. słupku, a więc jedne na drugim. Pierwszym jest pralka, a drugim właśnie suszarka. Zasadniczo mogą stać także w odwrotnym układzie, niemniej z przyczyn praktycznych to właśnie suszarka bębnowa zwyczajowo ląduje na górze. Kluczowe jest jednak zapewnienie bezpieczeństwa - i dla samych urządzeń, i dla domowników! 

Jak bezpiecznie postawić suszarkę na pralce?

Oto kilka wskazówek, których warto się trzymać:

Sprawdźmy stabilność i nośność pralki. Pralka musi stać mocno na podłożu oraz być utrzymana w dobrym stanie technicznym. Należy upewnić się, że urządzenie nie ma luzów i jest dobrze wypoziomowane. Jak to zrobić? Wszystko znajdziemy w instrukcji montażu i obsługi. Do poziomowania nie potrzeba specjalistów, ale najlepiej robić to w dwie osoby z przyczyn praktycznych - pralka nie jest lekka! Oprócz tego urządzenie musi mieć odpowiednią nośność. Standardowe pralki zazwyczaj są w stanie wytrzymać ciężar suszarki, jednak zawsze warto sprawdzić specyfikację producenta.

Zastosujmy matę antywibracyjną. Mata antywibracyjna pomaga w amortyzacji drgań podczas pracy pralki. Zmniejszy to ryzyko przesuwania się suszarki i potencjalnych uszkodzeń. Maty antywibracyjne są łatwo dostępne m.in. w sklepach z AGD.

Zainstalujmy specjalny łącznik (kit montażowy). Wiele firm oferuje zestawy montażowe (łączniki), które umożliwiają bezpieczne połączenie suszarki z pralką. Stabilizuje to obydwa urządzenia oraz zapobiega ich przesuwaniu. Łączniki mogą być uniwersalne lub przeznaczone dla konkretnych modeli sprzętów.

Zwróćmy uwagę na wymiary urządzeń. Suszarka powinna być nieco mniejsza lub tej samej szerokości co pralka. Idealnie, gdy urządzenia są tego samego producenta i z tej samej serii, co zawsze zapewnia perfekcyjne dopasowanie.

Suszarka na pralce - jak sobie poradzić z najczęstszymi wyzwaniami?

Jednym z powszechniejszych problemów jest przesuwanie się suszarki podczas pracy pralki. Jeśli mamy z tym do czynienia, upewnijmy się, że pralka jest dobrze wypoziomowana. Przyda się wspomniana wyżej mata antywibracyjna. Częstym powodem jest też brak łącznika. Niekiedy może też dochodzić do mniejszych lub większych uszkodzeń powierzchni pralki. To sytuacja niestety poważna, dlatego warto np. zastosować filcowe podkładki pod nóżki suszarki - skutecznie zapobiegają rysowaniu powierzchni pralki. Ponadto można użyć specjalnych podkładek antypoślizgowych.

Inną potencjalną bolączką jest trudny dostęp do filtrów i pojemników na wodę. O to należy zadbać już na etapie ustawiania urządzeń, by przy użytkowaniu nie okazało się, że są z tym problemy. Pomocny może być np. dobór odpowiedniego łącznika z wysuwanymi półkami. Jeśli zaś urządzenia pracują głośno, zwykle wynika to z nieprawidłowego ustawienia czy wypoziomowania. Tu znów można się wspomagać chociażby matami antywibracyjnymi.

Wreszcie: niewłaściwa wentylacja suszarki. Jak to rozwiązać? Niestety jest to trudne, jeśli nie wykonamy odpowiednich pomiarów przed zakupem urządzeń. Zwłaszcza wokół suszarki musi być przestrzeń do odpowiedniej wentylacji. Powód jest prosty: zbyt mała odległość od ściany lub innych przedmiotów może prowadzić do przegrzewania się urządzenia.

Autor
Czy można postawić suszarkę na pralce? Rozwiązania najczęstszych problemów
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...