Z wielu powodów warto zainwestować w suszarkę do ubrań (inaczej suszarkę bębnową). Oczywista jest chociażby oszczędność czasu, a poza tym rozwiązuje się problem rozwieszonego prania - na to niekiedy brakuje miejsca zwłaszcza w małych mieszkaniach.

Inna sprawa, że suszące się tkaniny uwalniają do powietrza mnóstwo wilgoci. To zaś zawsze sprzyja rozwojowi niepożądanych drobnoustrojów - od bakterii po grzyby i pleśń. Wreszcie - często suszarki potrafią przy okazji zadbać o dobrą kondycję ubrań oraz pozostałych pranych tkanin. Aby jednak urządzenie pracowało prawidłowo, wymaga odrobiny uwagi. I nie chodzi o skomplikowane czynności!

Filtry w suszarce - dlaczego trzeba do nich zaglądać?

Czyste filtry w suszarce są kluczowe dla jej efektywności. Kiedy są zatkane, ogranicza to przepływ powietrza, co wydłuża czas suszenia i zwiększa zużycie energii. Ponadto niezadbane filtry mogą prowadzić do przegrzania się urządzenia. Efekt? Większe ryzyko awarii i skrócenie żywotności suszarki. Rodzaje filtrów i miejsce ich zamontowania mogą się różnić zależnie od modelu suszarki bębnowej.

Warto więc na wstępie dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną oraz wskazówkami producenta. W nowszych suszarkach zwykle jest to jeden podwójny filtr - najczęściej pod nazwą „filtr kłaczków” (albo „filtr sitkowy”). W starszych spotkamy zaś jeszcze drugi, zamontowany przed wymiennikiem ciepła.

Inne miejsca w suszarce, które należy czyścić

Filtry to podstawa regularnej pielęgnacji suszarki do ubrań, jednak warto także zaglądać w inne miejsca:

Wymiennik ciepła: dobrze jest zajrzeć do niego raz na 1-2 miesiące. Jeśli zauważymy jakieś zabrudzenia, warto się ich od razu pozbyć. Przy czyszczeniu uważamy, by nic nie trafiło głębiej. Robimy też wszystko delikatnie, tak by nie odkształcić „żeberek”. Przydatne będą miękkie szmatki czy stare szczoteczki do zębów. Nie róbmy tego gołymi rękami (można się zranić!) ani tuż po zakończeniu cyklu prania (może być rozgrzany). Oczywiście wszystko przeprowadzamy po odłączeniu suszarki od prądu. Istotne jest również sprawdzenie specyfikacji technicznej, bo wiele dostępnych urządzeń ma funkcję automatycznego czyszczenia wymiennika ciepła.

Zbiornik ze skondensowaną wodą (nie dotyczy suszarek podłączonych bezpośrednio do kanalizacji): przede wszystkim trzeba go opróżniać po każdym suszeniu, a co jakiś czas także dokładnie wyczyścić, bo mogą także tam gromadzić się ewentualne zabrudzenia.

Czujniki wilgoci: to od nich zależy czas suszenia. Z czasem mogą się pokrywać osadami z kamienia albo innymi zanieczyszczeniami (np. resztkami detergentów). Warto więc je czyścić kilka razy w roku miękkimi szmatkami. Przydadzą się ewentualnie naturalne środki czyszczące, takie jak ocet czy kwasek cytrynowy. Unikamy za to twardych i szorstkich gąbek oraz czyścików!

Autor
Jak często tam zaglądasz? Wystarczy jedna czynność, żeby Twoja suszarka do ubrań znów działała bez zarzutu!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...