Zagadnienia w artykule:
  • Dlaczego regularne czyszczenie pralki jest ważne?
  • Zanim zaczniemy…
  • Jak wyczyścić pralkę za pomocą tabletki do zmywarki?
  • Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki - to jest hit!
  • Filtry i zakamarki

Warto przetestować różne metody czyszczenia pralki, tak aby znaleźć jedną najlepszą dla swojego sprzętu. Prawdziwą furorę robi dziś prosty sposób z wykorzystaniem tabletek do zmywarki!

Dlaczego regularne czyszczenie pralki jest ważne?

Choć pralka sama służy do prac porządkowych i utrzymywania ubrań w czystości, również wymaga pewnej pielęgnacji.

W miarę upływu czasu gromadzą się w niej bowiem zabrudzenia - zwłaszcza w takich miejscach, jak filtry, bęben i gumowy kołnierz przy nim, dozownik na środki piorące, przewody dozujące oraz odpływ wody. Pozostają tam chociażby resztki detergentów, ale też pozostałości zabrudzeń czy włókna z pranych tkanin.

Dodatkowo mokre, wodne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii. To zaś z jednej strony może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu, który przenosi się też na ubrania, a także do obniżenia skuteczności pralki oraz nawet poważnych awarii. Właśnie dlatego czyszczenie pralki jest tak ważne!

Zanim zaczniemy…

Przede wszystkim warto uważnie przeczytać instrukcję obsługi pralki oraz zalecenia producenta w zakresie jej czyszczenia. Często niespełnianie tych wytycznych może bowiem grozić nieuwzględnieniem gwarancji w razie awarii. Ponadto może się też okazać, że w przypadku konkretnego urządzenia trzeba uważać na specyficzne metody czyszczenia czy używane do tego środki i substancje.

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki - to jest hit!

Jeśli oprócz pralki mamy w domu zmywarkę, możemy śmiało skorzystać z tabletek pracujących w tej ostatniej. Dlaczego to dobry pomysł? Przede wszystkim zawierają one aktywne substancje czyszczące, są dobrze dostosowane do środowiska wodnego i ogólnie domowych AGD. A co ważne, nie musimy wydawać pieniędzy na inne preparaty.

Kluczowy jest skład tabletek i kapsułek do zmywarki, który niekiedy - mimo ich skromnych rozmiarów - jest dość złożony. W środku są m.in. fosforany (zmiękczają wodę), związki wybielające na bazie tlenu (niszczą bakterie i grzyby), enzymy (skuteczne w przypadku zabrudzeń organicznych), polikarboksylany (zapobiegają osadom), niejonowo środki czynne (dobre na tłuszcz i zacieki), aż wreszcie - aromaty zapachowe.

Jak wyczyścić pralkę za pomocą tabletki do zmywarki?

Zasada jest prosta: robimy to z pustym bębnem, czyli bez ubrań bądź innych rzeczy do uprania. Do bębna wkładamy jedną lub dwie tabletki do zmywarki, a następnie ustawiamy normalny cykl prania. Ważne jednak, by towarzyszyła temu wysoka temperatura.

Zaleca się 60 stopni, a nawet 90. Standardowo wyższe temperatury we współczesnych pralkach pozwalają wybierać właśnie te dwie wartości. Czy trzeba robić coś więcej? Otóż nie! Tabletka do zmywarki sprytnie oczyści bęben, może też dobrze zadziałać na zabrudzenia zgromadzone chociażby w odpływie. Szybko odświeżymy wnętrze pralki i zadbamy o jej długowieczność.

Filtry i zakamarki

W praktyce nie tylko bęben pralki wymaga większej uwagi. Przykładowo filtry w wielu pralkach zatrzymują np. resztki tkanin, włosy czy inne zanieczyszczenia. O filtrach zdarza się nam zapominać, tymczasem już w instrukcji obsługi pralki znajdziemy informację, że można je łatwo wyczyścić, a co więcej, należy robić to regularnie (zgodnie ze wskazówkami producenta).

Poza filtrami może się też zdarzyć, że zabrudzenia są oporne albo gromadziły się już od dłuższego czasu, jeśli zapomnieliśmy o regularnej pielęgnacji pralki. Mogą to być np. szczeliny wokół drzwiczek, pojemniki na detergent, a zwłaszcza większe osady w gumowym kołnierzu.

Pamiętajmy, że tabletkę do zmywarki możemy umieścić także w tych trudniej dostępnych miejscach. Powinna sobie dobrze poradzić z zabrudzeniami. Jak często przeprowadzać czyszczenie? W zasadzie sporo zależy od częstotliwości użytkowania pralki. Innymi słowy, singiel robi pranie rzadziej niż wielodzietna rodzina! Nie zaszkodzi czyszczenia przeprowadzać raz na kwartał, a półrocze to już uniwersalna zasada. 

Autor
Wystarczy jedna tabletka, by Twoja pralka znowu lśniła! Domowy trik na czyszczenie pralki
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...