Fuga to spoiwo, które jest między płytkami, wypełniające szczeliny pomiędzy nimi. To konieczność, ale z rodzaju tych, które mogą również pełnić funkcję dekoracyjną. Urządzając swój dom, byłam zaskoczona gdy pierwszy raz zobaczyłam ile kolorów fug jest obecnie na rynku. Najczęściej wybieramy jednak takie, które nie rzucają się w oczy, nie są dobierane na zasadzie kontrastu, a jak najlepszego dopasowania kolorystycznego do wybranych płytek.

zbliżenie na podłogę w łazience

W większości mieszkań znajdziemy więc fugi raczej jasne, białe, beżowe czy jasne odcienie szarości. Niestety, z czasem, podczas codziennego użytkowania, kolor fugi zmienia się nie do poznania, tym bardziej jeśli zdecydowaliśmy się na jasny kolor. Wszystko za sprawą brudu, który systematycznie wchodzi w szczeliny i osiada na fugach. Jak je wyczyścić skutecznie, bez wychodzenia z domu i wydawania fortuny na specjalistyczne środki?

Pasta do zębów nie tylko na białe zęby

Szukając sposobu na wyczyszczenie fug w swoim domu, od razu odrzucałam wszelkie pomysły z wykorzystaniem octu. Szczerze, od razu robiło mi się słabo na myśl o jego zapachu, unoszącym się dosłownie w całym domu. Kiedy usłyszałam od teściowej, że w jej rodzinnym domu nie stosowało się octu, a pastę do zębów, trochę się zdziwiłam, ale postanowiłam sprawdzić to od razu. W końcu każdy z nas ma w domu pastę i wystarczy chwila, żeby zobaczyć czy to działa.

Pasta do zębów może być dowolna, oczywiście im tańsza, tym więcej oszczędności zostaje nam w kieszeni. Wystarczy wziąć jej niewielką ilość na szczoteczkę do zębów, a następnie rozprowadzić dokładnie na fugach. Pastę najlepiej zostawić na kilka, lub kilkanaście minut, a dopiero potem przetrzeć fugi szmatką. Efekt? Idealnie czyste fugi! Pasta poradzi sobie naprawdę z każdym, nawet uciążliwym brudem, a dzięki szczoteczce jesteśmy w stanie dotrzeć do najmniejszych zakamarków.

Jak uniknąć sprzątania?

Niezależnie od tego jakim środkiem będziemy czyścić fugi, czy zrobionym samodzielnie w domu, czy kupionym w specjalistycznym sklepie, z pewnością zajmie nam to sporo czasu. Czy w przyszłości możemy zrobić coś, żeby trochę tego czasu zaoszczędzić? Tak! Wybierając płytki, zwróćmy uwagę na ich wielkość, im większe same płytki, tym mniej fug będzie potrzebnych, a tym samym mniejsza będzie powierzchnia do czyszczenia.

Warto też zastanowić się nad kolorem samej fugi, zamiast śnieżnej bieli, zdecydowanie lepszy będzie szary, na którym zabrudzenia będą mniej widoczne. Zwróćcie również uwagę na jakość kładzionych fug i wybierajcie sprawdzone firmy. Warto porozmawiać ze znajomymi, którzy użytkują już produkt danego producenta jakiś czas, albo ze specjalistą, który będzie miał w tym temacie większe doświadczenie. Na rynku jest też już sporo fug, które posiadają właściwości antyseptyczne czy przeciwgrzybiczne, a także zgodnie z zapewnieniami producentów są bardziej odporne na zanieczyszczenia.

Autor
Brudne fugi? Wykorzystajcie ten 1 składnik z łazienkowej szafki. I nie chodzi o ocet
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...