Jak wielu jest zwolenników prysznica, tak wielu jest miłośników wanny i relaksujących kąpieli. Przez długi czas mając małą łazienkę trzeba było się zdecydować na jedno z tych rozwiązań. Wszystko zmieniły tak zwane deszczownice czyli górne natryski, które pozwalają użytkownikom niewielkich łazienek cieszyć się zarówno z uroków wygodnych pryszniców, jak i kąpieli w wannie. Takie rozwiązanie jednak również wymaga zamontowania szyby prysznicowej, która osłoni resztę pomieszczenia od wody.

Na rynku jest wiele rozwiązań, od takich montowanych na stałe, przez bardziej mobilne i składane. Niezależnie jednak od wyboru rodzaju kabiny, jej szyby wymagają regularnego czyszczenia, inaczej zamiast być ozdobą, staną się siedliskiem kamienia i nieestetycznych zacieków. Nie musimy jednak mieć łazienki wypchanej po brzegi chemikaliami, do czyszczenia możemy skorzystać z domowych, tanich środków, które mamy pod ręką. Jakich? Czytajcie dalej, to się dowiecie!

Białe wino receptą na czystość

Tak jak przy czyszczeniu większości rzeczy w domu, tak i przy szybach prysznicowych, lepiej postawić na regularność i walkę z małymi zanieczyszczeniami, niż to zaniedbywać i wydawać majątek na specjalistyczne środki. Kabinę prysznicową warto przetrzeć po każdym użyciu, ale bądźmy szczerze, mało z nas tak robi. Czasem wymówką jest brak pod ręką odpowiedniego preparatu, a przecież często możemy wykorzystać to, co mamy w domu. Nie musimy iść do sklepu, możemy zajrzeć do naszych szafek.

Te rozwiązania są duże tańsze, bardziej ekologiczne, a jednocześnie równie skuteczne. Czasem są jednak tak zaskakujące, że przyznaję, że sama bym na nie wpadła. Na szczęście moi znajomi wiedzą, że uwielbiam wszystkie nowinki dotyczące domowych środków czyszczących. Kiedy ostatnio po spotkaniu, chciałam wylać resztkę białego wina, moja koleżanka mnie powstrzymała, mówiąc, że białe wino świetnie sprawdza się do czyszczenia szyb. Wystarczy wymieszać go w proporcjach 1:1 z wodą i taką mieszanką spryskać kabinę prysznicową.

Po kilku minutach możemy spłukać je wodą i cieszyć się idealnie czystymi szybami. Oczywiście nie namawiam Was do zakupu drogiego wina świetnej jakości i wykorzystania go jako alternatywy środka do mycia szyb, ale z pewnością nie raz wylewaliście resztki pozostałe po domowej imprezie. Następnym razem przelejcie go do atomizera i wypróbujcie mój sposób na czyste szyby.

Miejcie to zawsze pod ręką

Warto znać domowe sposoby na walkę z kamieniem i zaciekami, tak by bez wyprawy do sklepu, w razie potrzeby na szybko zrobić własny środek do czyszczenia. W domowej spiżarce nie powinno więc zabraknąć octu, który jest królem domowych preparatów do czyszczenia i sody oczyszczonej, która świetnie sprawdza się w formie pasty zmieszanej z wodą. W domowych recepturach często również jest wykorzystywany kwasek cytrynowy. Wszystkie te składniki, w odpowiednich proporcjach, sprawdzą się również przy czyszczeniu kabiny prysznicowej.

Autor
Wylewacie to, a możecie wykorzystać do umycia kabiny prysznicowej. Będziecie zaskoczeni efektem
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...