Niezależnie od tego, czy mieszkacie sami, czy macie dzieci, jedno jest pewne: nie ma czegoś takiego jak zbyt dużo miejsca do przechowywania. Szczególnie jeśli jesteśmy dobrze zorganizowani, wciąż brakuje nam super rozwiązań do ułożenia wszystkiego jak należy, na przykład szafy na zamówienie na poddaszu, wnęk, wbudowanych pod prysznicem półek na kosmetyki lub schowka-spiżarni.
Ach marzenia! Nie zawsze jest to możliwe, chyba że właśnie remontujemy lub budujemy dom. Do tego czasu musimy poradzić sobie inaczej. Spróbujmy wykorzystać to, co mamy, i uniknąć męczącego nas bałaganu. Często tak jest, że najłatwiejsze rozwiązania przychodzą do głowy najtrudniej. Dlatego spójrzcie na pomysły, które dla was przygotowałam.
Co można zrobić samemu?
Część rzeczy możecie wykonać samodzielnie - tu zamontować hak, tam założyć reling. Część znajdziecie na targu staroci, na przykład różnego rodzaju półki, które wystarczy oczyścić i pomalować.
Jeszcze inne możecie zaprojektować i zanieść stolarzowi do wykonania (w tym wypadku należy tylko wszystko dobrze wymierzyć). Dzięki kilku sprytnym sztuczkom możecie wyposażyć swoją pralnię, łazienkę, kuchnię i garaż w rzeczy, w których schludnie przechowacie wszystko, czego potrzebujecie
Jak wprowadzić ład do szafek?
Co na przepełnione szafki?
Jeśli otwieracie szafkę i wszystkie kubki omal nie wypadają na zewnątrz, czas pomyśleć o czymś bardziej praktycznym. Zamontujcie podręczną tablicę, aby pomieścić wszystko to, co będzie potrzebne rano, żeby wypić kawę i ugotować sobie owsiankę: ulubiony kubek lub filiżankę, łyżkę, ściereczkę…
Co poradzić na bałagan w szufladzie?
Wszystko niby pochowane do szuflad, ale za każdym raz gdy je otwieracie, przedmioty przesuwają się i latają. Dla porządnickich to prawdziwy koszmar! Mam dla was banalne rozwiązanie. Kupcie wkłady z przegródkami, a gdy wasze szuflady okażą się niewymiarowe, zróbcie wkłady sami - to nietrudne, a przyniesie spokój i ulgę.
Gdzie powiesić dzieło sztuki?
Nie ma nic lepszego w designie niż połączenie formy i funkcji - i dokładnie to osiągnięto w tym sprytnym rozwiązaniu. Dyskretnie ukryta za dziełem sztuki wnęka jest w sam raz miejscem na kuchenne przyprawy lub butelki. Obraz jest powieszony na zawiasach.
Najbardziej pojemny mebel?
Pamiętam jak u siostry mojej babci stał duży, stary, ciemny kredens. Wtedy wydawał mi się czymś przedpotopowym, choć czułam do niego nieokreśloną sympatię. Dzisiaj kredens to jeden z najbardziej poszukiwanych mebli.
Każdy chce go mieć lub już ma w swojej kuchni - znaleziony na starociach albo współcześnie zrobiony na wzór dawnych. Kredensy są bardzo pojemne, więc pochowacie w nich wszystko, a to, czym chcecie się szczególnie pochwalić, postawicie w przeszklonej gablocie.
Gdzie trzymać różne pojemniki?
Półka to najlepszy przyjaciel człowieka. Co byśmy bez niej zrobili? Przesypcie przyprawy i suche składniki do gotowania (makaron, ryż, mąkę) do eleganckich słoików lub puszek i ustawcie tak przygotowane pojemniki na kilku półkach.
Jest też inny zgrabny patent: półka z przegródkami na talerze, żeby się nie obijały. Półki możecie pięknie ozdobić: przykleić szerokie koronkowe taśmy. Taka dekoracja będzie ciekawie wyglądała w kuchni rustykalnej.
Ukryte miejsce
Między drzwiami a sufitem kryje się kawałek wolnego miejsca. Wykorzystajcie go! Powieście na całej długości półkę. Świetnym pomysłem będzie zawieszenie obok drzwi drugiej półki. Mówię zawieszenie, a nie przymocowanie do ściany, bo to będzie półka niebanalna - wisząca na metalowych rurkach lub sznurach. W ten sposób osiągniecie dwa w jednym: rzecz praktyczną, a zarazem oryginalną i po prostu ładną.
Jak wykorzystać kosze?
Jak odróżnić kosze?
Jeśli macie wolne miejsce w dolnej kuchennej szafce, wstawcie koszyki, które posłużą do przechowywania różnych szpargałów: nożyczek, papilotek na muffinki, kapturków, papieru do pieczenia. A ponieważ będą jednakowe (w ten sposób aranżują kuchnię pedanci), to żeby wiedzieć, co gdzie jest, przyczepcie do nich kartoniki z nazwami.
Jak nie lodówka, to co?
Nie wszystkie zapasy można trzymać w lodówce. Warzywami, które nie lubią wilgoci, są m.in. cytryny, pomidory, ogórki, cukinie, papryka. Ale gdzie je trzymać? Najlepszym pomysłem są trzy kosze na stojaku. Pomieszczą te warzywa i owoce, które nie mogą leżeć w lodówce ani w zamykanej spiżarni. A przy tym wyglądają estetycznie.
Jak powiesić, żeby nie spadło?
Gdzie zaczepić haczyki?
Spójrzcie w górę. Tam też jest dużo miejsca do przechowywania, zarówno dekoracyjnych talerzy, jak i praktycznych garnków, kieliszków czy rondli.
Naokoło podwieszanego nad wyspą okapu zawieście haczyki, na których będziecie mogli powiesić patelnie. Takie rozwiązanie to oldschoolowy klasyk kuchenny, który może być pięknym dodatkiem do pomieszczenia, jednocześnie podwajając przestrzeń do przechowywania naczyń kuchennych.
Na czym zawiesić łyżkę?
Nie wiecie, co począć z rosnącą liczbą rondli i rondelków, patelni i patelenek, łyżek takich i owakich? Sposób na to jest jeden: zamontujcie reling. Powieście na nim przede wszystkim te rzeczy, które przydają się najbardziej podczas codziennego gotowania.
Co zrobić z dużymi rzeczami?
W co włożyć czasopisma?
Stojaki na magazyny mogą być miłym dla oka dodatkiem w kąciku do czytania, ale mogą też zajmować dużo miejsca. Jeśli macie go niewiele, do przechowywania książek i magazynów możecie wykorzystać ściany. Smukłe, białe półki idealnie wtapiają się w otoczenie. Są w formie kieszeni, w których schowacie wszystkie czytadła.
Pomysł na buty
To coś dla zakupoholiczek. Tę rzecz możecie zrobić same. DIY to w tym przypadku żadne wyzwanie. Musicie tylko przygotować płaty z tworzywa sztucznego, zgiąć je w kształt różnej średnicy rurek i skleić ich krawędzie. Teraz możecie włożyć do nich buty, które każda kobieta ma pod dostatkiem.
Gdzie schować odkurzacz?
Zastanawiacie się, gdzie schować miotłę, szufelkę, odkurzacz? Te przedmioty o dużych gabarytach i nieforemnych kształtach sprawiają zawsze problemy. Wygospodarujcie z kuchennych szafek jedną wąską i wysoką i zróbcie z niej praktyczny schowek. W schowku możecie dodatkowo zamontować pomysłowe uchwyty na rurę i węża do odkurzacza (do kupienia na przykład w IKEA). I, nomen omen, pozamiatane!
Jak utrzymać porządek w łazience?
Praktyczna ściana
Żeby uporządkować kosmetyki w łazience, oprócz oczywistej szuflady, przyda się też wnęka. Może ona pełnić funkcję szafki. Ale sprawdzi się również pod prysznicem lub nad wanną (wtedy zróbmy mniejszą). To rozwiązanie możliwe jest tylko podczas remontu, ale warte zachodu. We wnęce połóżcie tapetę albo (jeśli jest pod prysznicem) wyłóżcie dekoracyjnymi płytkami, które mogą być różne od tych dominujących.
Co pod umywalkę?
Zamykana szafka nie jest bynajmniej obowiązkowa. Wstawcie taką z półkami. Będzie bardziej elegancko. Tym, co jest istotne, to syfon - nie ma mowy o plastikowym, koniecznie musi być metalowy, żeby szykiem dorównać szafce.