Zagadnienia w artykule:
  • Dlaczego należy regularnie czyścić fugi?
  • Zanim zaczniemy…
  • Czyszczenie fug sodą oczyszczoną i octem
  • Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia
  • Pasta do zębów niestandardowo
  • Sok z cytryny do czyszczenia jasnych fug
  • Inne preparaty do czyszczenia fug

Do czyszczenia fug przeznaczone są specjalne preparaty - zwykle bardzo skuteczne, ale jednak agresywne. Jeśli zamiast tego wolimy środki naturalne, jest tu kilka dobrych rozwiązań.

Dlaczego należy regularnie czyścić fugi?

Fugi są specyficznymi miejscami, w których lubią się gromadzić różnorodne zabrudzenia. W łazience są to zwłaszcza resztki kosmetyków i osady kamienne, w kuchni - także tłuszcz. Ponieważ jednocześnie mowa o wilgotnych pomieszczeniach, zabrudzenia sprzyjają rozwojowi nieprzyjaznych drobnoustrojów, a zwłaszcza - pleśni i grzybów. Te ostatnie są nie tylko bardzo nieestetyczne, lecz także szkodliwe dla zdrowia!

Zanim zaczniemy…

Pozornie może się niekiedy wydawać, że skoro zabrudzenia w fugach są oporne, to wystarczy przy czyszczeniu po prostu więcej siły z wykorzystaniem np. ostrych gąbek. To jednak niestety błąd - fugi kiepsko znoszą takie traktowanie i jeśli nie za pierwszym razem, to stopniowo mogą ulec poważnym uszkodzeniom. Kluczem jest więc zmyślne podejście, a nie pokaz mocy mięśni i… ostrości! To zaś sprowadza się przede wszystkim do odpowiednich preparatów. Niektóre z nich mamy zresztą pod ręką.

Czyszczenie fug sodą oczyszczoną i octem

Soda oczyszczona to punkt obowiązkowy w pracach czyszczących zwłaszcza wśród osób, które cenią sobie naturalne, ekologiczne środki. By pozbyć się zabrudzeń z fug, przygotowujemy roztwór o następujących proporcjach: 100 ml wody, 100 ml octu i jedno opakowanie sody oczyszczonej. Taką emulsję dokładnie nanosimy na fugi, zostawiamy mniej więcej na godzinę, a następnie zabieramy się do czyszczenia miękką gąbką, ściereczką lub - jeśli zabrudzenia są bardziej oporne - szczoteczką do zębów.

Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia

W tym przypadku nie trzeba już robić roztworu. Wystarczy posypać fugi proszkiem, zostawić na około 30 minut, czekając, aż się rozpuści. Potem przystępujemy do zmywania zabrudzeń jedynie z wykorzystaniem wody.

Sok z cytryny do czyszczenia jasnych fug

Kolejnym naturalnym środkiem czyszczącym jest sok z cytryny. Dobrze sprawdza się do usuwania osadów kamiennych i rdzy, jednak już w przypadku tłustych plam w kuchni może nie być do końca skuteczny. W każdym razie proces wygląda następująco: spryskujemy fugi sokiem z cytryny, zostawiamy mniej więcej na kwadrans i pozbywamy się zabrudzeń. Ważne, żeby taką metodę stosować tylko na jasne fugi!

Pasta do zębów niestandardowo

Innym domowym preparatem, który możemy wykorzystać do czyszczenia fug, jest pasta do zębów. Nie zawsze jest skuteczna do każdych, zwłaszcza opornych zabrudzeń, niemniej warto korzystać z takiego sposobu - tym bardziej że pasta świetnie odświeża (nie tylko zapachowo!) wygląd fug. Nanosimy ją na fugi, wykorzystując niepotrzebną już szczoteczkę do zębów, wcieramy, zostawiamy na jakiś kwadrans i zmywamy wodą.

Inne preparaty do czyszczenia fug

Fugi możemy oczywiście czyścić gotowymi preparatami do tego przeznaczonymi. Niemniej w tym przypadku sięgamy po „chemię” i lepiej to robić tylko wtedy, gdy zabrudzenia są niezwykle oporne, a domowe sposoby okazują się nieskuteczne. Jednak zamiast gotowców do fug możemy np. użyć płynu do WC zawierającego chlor. Wystarczy połączyć go w równych proporcjach z wodą i wykorzystać do czyszczenia np. szczoteczkę do zębów. Ściereczki czy gąbki nie są tu wskazane - a jeśli już nie ma innej opcji, to obowiązkowo w dobrych rękawiczkach ochronnych! 

Autor
Domowe sposoby na czyszczenie fug. Zrobisz to bez wysiłku!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...