Do jakich wnętrz pasują lamele na ścianie?

Lamele na ścianie to wszechstronny element dekoracyjny, który doskonale wpisuje się w różnorodne style wnętrzarskie, od nowoczesnych i minimalistycznych, po bardziej tradycyjne i eklektyczne. Ich prosta, ale efektowna forma dodaje wnętrzom ciepła i tekstury, jednocześnie wprowadzając element nowoczesności. W minimalistycznych przestrzeniach lamele mogą stanowić subtelny, ale wyrazisty akcent, który ożywia proste aranżacje bez przytłaczania ich. W nowoczesnych wnętrzach, gdzie dominuje prostota form i stonowana kolorystyka, drewniane lamele dodają głębi i charakteru, tworząc przytulną atmosferę.

W bardziej tradycyjnych lub eklektycznych aranżacjach lamele mogą służyć jako tło dla bogatszych dekoracji, harmonijnie łącząc różne elementy wnętrza. Dzięki możliwości wyboru różnych rodzajów drewna i wykończeń, lamele mogą być dostosowane do każdego stylu, od surowych, loftowych przestrzeni po eleganckie, klasyczne salony. Są również doskonałym rozwiązaniem do ukrycia niedoskonałości ścian lub integracji elementów takich jak telewizory czy systemy audio w sposób, który jest zarówno funkcjonalny, jak i estetycznie przyjemny.

Nie można pominąć ich uniwersalności w zastosowaniu w różnych pomieszczeniach domu - od salonów, przez sypialnie, aż po biura domowe czy korytarze. Lamele mogą pełnić różnorodne funkcje, nie tylko jako element dekoracyjny, ale również jako praktyczne rozwiązanie do poprawy akustyki pomieszczenia. Ich naturalna tekstura i ciepło drewna wprowadzają do wnętrz żywioł natury, co jest szczególnie cenione w filozofii hygge, promującej komfort, spokój i bliskość z naturą. Bez względu na styl, w jakim urządzone jest wnętrze, lamele na ścianie mogą dodać mu unikalnego charakteru i ciepła, czyniąc przestrzeń bardziej przytulną i zapraszającą.

Jak samodzielnie wykonać lamele na ścianie? Instrukcja krok po kroku

Krok 1: wybór drewna

Najłatwiejszą i najbardziej dostępną opcją jest zakup desek sosnowych o wymiarach 1x3 cm z lokalnego sklepu z drewnem. Sosna jest łatwa do przycięcia na odpowiednią długość, dobrze przyjmuje bejcę i jest stosunkowo tania. Alternatywą jest użycie twardszego drewna, takiego jak topola lub dąb, które są piękne w swojej naturalnej formie i nie wymagają szlifowania ani bejcowania, choć są nieco droższe.

Krok 2: przygotowanie drewna

Po zakupie drewna przycięcie go do żądanej długości to pierwszy krok. Możesz poprosić o to w sklepie lub zrobić to samodzielnie, jeśli masz dostęp do piły ukośnej. Jeśli pracujesz z drewnem innym niż topola bądź dąb, prawdopodobnie będziesz musiał je zeszlifować, używając papieru ściernego o ziarnistości 220.

Krok 3: usunięcie listew przypodłogowych

Ten krok jest opcjonalny, ale jeśli chcesz, aby lamele sięgały od podłogi do sufitu, warto usunąć listwy przypodłogowe. Możesz to zrobić za pomocą wielofunkcyjnego narzędzia do cięcia.

Krok 4: malowanie ściany

Zanim przystąpisz do montażu lameli, pomaluj ścianę na ciemny kolor. To pomoże w stworzeniu głębi i podkreśli naturalne piękno drewna. 

Krok 5: montaż lameli

Zaczynając od jednego końca ściany, przybij pierwszą lamelę, upewniając się, że jest idealnie pozioma. Użyj wkrętarki i dość długich wkrętów. Aby zachować równą odległość między lamelami, użyj kawałka drewna o odpowiedniej szerokości jako dystansu lub pomóż sobie metrówką.

Krok 6: praca wokół gniazdek elektrycznych

Jeśli na ścianie znajdują się gniazdka elektryczne, będziesz musiał dostosować lamelę tak, aby pasowała wokół nich. Użyj wyrzynarki do wycięcia odpowiedniego kształtu w desce.

Krok 7: ostatnie szlify

Po zamontowaniu wszystkich lameli, możesz zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenie drewna przez nałożenie warstwy poliuretanu, co jest szczególnie polecane, jeśli zdecydowałeś się na drewno, które nie zostało wcześniej obrobione.

 

Tworzenie ściany z lameli drewnianych to świetny sposób na dodanie charakteru i ciepła do każdego wnętrza. Dzięki tej instrukcji krok po kroku, możesz łatwo wykonać ten projekt samodzielnie, ciesząc się nowoczesnym wyglądem swojego domu bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy.

Zdjęcia użyte zgodnie z prawami cytatu, link do źródła.