Lamele ścienne - co to takiego?

Czym są lamele ścienne? To rodzaj trójwymiarowych, pionowych desek ułożonych z przerwami na ścianie lub suficie. Nadają wnętrzu nowoczesnego charakteru, a ciepły odcień drewna (najczęściej w kolorze dębowym) dodaje pomieszczeniu przytulności. Występują jako pojedyncze deski lub w formie modułu - jeden panel zawiera najczęściej kilkanaście lameli przymocowanych do płyty wiórowej.

Lamele ścienne występują w trzech rodzajach materiałów. Mogą być wykonane tradycyjnie z drewna, z płyty MDF wykończone okleiną meblową lub sztucznego tworzywa PVC. Surowiec, z którego są wytworzone z pewnością wpłynie na trwałość, wagę produktu oraz cenę. 

Ile zapłacimy za pionowe lamele ścienne? Za gotowy panel o szerokości 100 cm łączący ze sobą około 15 dekoracyjnych listewek z płyty MDF zapłacimy około 900 złotych. Możemy też kupić produkt na sztuki płacąc od 30 do 50 złotych za pojedynczą listwę. Lamele z prawdziwego drewna to nieco większy koszt - przygotowane na wymiar i zaimpregnowane lakierem będą kosztować nas około 90 złotych za sztukę.

 

Pionowe lamele drewniane - wady i zalety

Jakie zalety mają pionowe lamele ścienne? Oprócz kwestii estetycznej pomagają również wygłuszyć pomieszczenie dbając o jego prawidłową akustykę. Prosty, minimalistyczny design sprawia, że staną się one dekoracją ponadczasową, która przez wiele lat może cieszyć oko domowników zdobiąc ściany, a nawet sufit. Produkt ten występuje również w bogatej kolorystyce.

Najczęściej spotykany odcień to dąb, lecz możemy pokusić się również o lamele w kolorach czerni, bieli, szarości lub pasteli. Zwolennicy klasyki najpewniej wybiorą wersję w naturalnym drewnie. Na etapie zakupu będą mogli zdecydować czy wolą wersję gładką, czy z widocznym usłojeniem.

 

Nie sposób mówić o lamelach ściennych nie wspominając o ich montażu. To kolejna zaleta tego produktu. Montażem może zająć się niedoświadczony laik, który z pomocą kleju lub taśmy montażowej samodzielnie umieści lamele na ścianie. Warto wspomnieć o tym, że produkt w większości miejsc możemy zamówić docięty na wymiar. Zamawiając lamele będziemy musieli także zdecydować o ich grubości i szerokości. Najwęższe występują w wymiarze 1,6 cm. Najszersze z nich można znaleźć nawet o szerokości 4 cm.

Jeśli chodzi o wady lameli ściennych klienci często obawiają się o utrzymanie w czystości szczelin pomiędzy deskami. Rzeczywiście trudno dostępne zakamarki lubią przyciągać kurz i pajęczyny. Wystarczy jednak długa rura od odkurzacza, aby raz na jakiś czas oczyścić przestrzeń pomiędzy lamelami. Przy cotygodniowym sprzątaniu domu wystarczy natomiast przetrzeć je wilgotną szmatką. Jeśli natomiast przeraża nas dbanie o czystość i nieestetyczny, osadzający się kurz warto rozważyć alternatywę, jaką są drewniane okładziny ścienne bez widocznych łączeń. To rozwiązanie pozwoli nam także na zastosowanie ukrytych drzwi, które elegancko stworzą spójną całość.

 

Do jakich wnętrz pasują lamele ścienne?

Lamele drewniane świetnie pasują do wnętrz w stylu minimalistycznym, japandi i loftowym. Doskonale urozmaicą nawet oszczędnie urządzoną przestrzeń. Mogą być układane zarówno na ścianie, jak również suficie, a także łączyć się ze sobą prostopadle ułożone do siebie ściany, optycznie powiększając przestrzeń.

 

Ten rodzaj dekoracji ściennej sprawdzi się w wielu pomieszczeniach. W salonie świetnie wkomponuje się w ściankę telewizyjną, w przedpokoju zadba o ściany chroniąc je tym samym przed zabrudzeniami, a w sypialni stanie się dodatkowym zagłówkiem za łóżkiem małżeńskim. Nieco rzadziej spotykanym, aczkolwiek efektownym pomysłem jest umieszczenie lameli w łazience. Należy wtedy jednak zabezpieczyć je odpowiednio przed wilgocią np. wodoodporną okleiną. Lamele ścienne możemy także wykorzystać jako materiał elewacyjny. W tym przypadku także należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu produktu tym razem przed czynnikami atmosferycznymi.

Autor
Lamele drewniane na ścianie - rodzaje, ceny, zastosowanie
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....