Czym charakteryzuje się styl japandi?

Popularny na Pintereście styl japandi jest swoistą mieszanką stylów, która czerpie z pokrewnych estetyk wszystko, co najlepsze. Minimalizmowi zawdzięcza proste bryły, geometryczne linie i oszczędność form. Ze stylu skandynawskiego zapożycza prostotę, zamiłowanie do naturalnych surowców i stonowane barwy. Ze stylu wabi-sabi czerpie nawiązania do kultury japońskiej ściśle związanej z naturą przemijania, sztukę kintsugi, przestrzeń, doświetlone wnętrza i krótką dewizę "Less is more".

fot. House Doctor

Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

Urządzając wnętrze w stylu japandi skupmy się maksymalnie na trzech kolorach. Mogą to być beże, szarości, czerń, złamana biel oraz pokrewne kolory ziemi. W stylu japandi ogranicza się ilość bibelotów na rzecz dobrej jakości, niskich mebli. Najczęściej są one wykonane z naturalnych surowców takich jak drewno, rattan czy bambus. W kulturze japońskiej mocno zakorzeniona jest idea życia zgodnie z naturą oraz szacunek do starych przedmiotów. Dlatego wybierzmy meble w taki sposób, aby posłużyły nam przez długie lata. Styl japandi nie uznaje kompromisów!

Jako dodatki może posłużyć nam dekoracyjna ceramika, gliniane dodatki, delikatne gałęzie umieszczone w minimalistycznym wazonie oraz wszechobecne rośliny. Wybierajmy także tkaniny pochodzenia naturalnego np. len lub bawełnę.

fot. Broste Copenhagen

Komu spodoba się styl japandi?

Stylistyka japandi z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu, osobom ściśle związanym z naturą oraz tym, którzy cenią dobrą jakość. Stonowane barwy wprowadzają do wnętrz harmonię, ład i spokój, dzięki czemu nasz dom stanie się prawdziwą oazą. Z dala od zgiełku miasta i zbyt wielu bodźców, których doświadczamy na co dzień.

fot. House Doctor

Zdjęcie otwierające artykuł: Broste Copenhagen

Autor
Oaza spokoju - styl japandi
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....