Czym różni się rattan od technorattanu?

Naturalny i szybki

Rattan jest naturalnym surowcem pozyskiwanym z giętkich pni palm rotangowych - Calamus Rotang, często zwanych trzciną hiszpańską lub indyjską. Calamus Rotang jest palmą o bardzo długich pędach, rośnie w strefie tropikalnej, głównie w Indonezji. Na świecie istnieje aż 600 gatunków rotangu, ale tylko niektóre nadają się do użytku. Z tych kilku produkuje się przede wszystkim meble, kosze i inne artykuły plecionkarskie. Rattan jest elastyczny i giętki, a pod względem plastyczności wykorzystuje się go chętniej niż wiklinę.

Uważa się, że pierwsze meble z rattanu powstały już w starożytnym Egipcie ponad 1600 lat p.n.e. W Europie surowiec ten jest wykorzystywany od czasów kolonialnych. Na pierwszy rzut oka rattan można pomylić z bambusem, ale bambus należy do rodziny traw i jest w środku pusty, natomiast wnętrze rattanu składa się z pojedynczych włókien połączonych w jednorodną masę. 

Rattan to surowiec ekologiczny, który szybko rośnie. Jest więc odnawialny i nie trzeba czekać kilkadziesiąt lat aż stanie się pełnowartościowym materiałem jak w przypadku drewna.

Z jakiego materiału najlepiej wybrać meble ogrodowe?

Choć bez wątpienia naturalny rattan jest bardziej elegancki, to technorattan lepiej znosi kaprysy pogody. Technorattan jest produkowany fabrycznie. To rodzaj syntetycznej żywicy składającej się ze wzmocnionych włókien polietylenowych lub polipropylenowych. Nazywa się go również eko rattanem, sztucznym rattanem, PE rattanem czy rattanem syntetycznym.

Podobnie jak rattan technorattan wykorzystuje się do produkcji mebli ogrodowych. Ale w odróżnieniu od tego pierwszego jest o wiele bardziej odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Technorattan może mieć różne kolory: brązowy (tak jak rattan naturalny), czarny, beżowy, grafitowy, zielony, ciemnoniebieski, biały. 

Czy meble rattanowe mogą stać na deszczu i w mrozie?

Mebli z naturalnego rattanu nie poleca się zostawiać na tarasie na całą zimę. Nie są bowiem odporne na zbyt niskie temperatury. Mróz może mieć katastrofalny wpływ nie tylko na ich wygląd, ale przede wszystkim na ich konstrukcję, wygodę i funkcjonalność. W razie deszczu najlepiej jest osłonić meble pokrowcem. Po sezonie można je przechowywać w suchym garażu, nawet nieogrzewanym. 

Technorattan jest bardziej trwały,  wytrzymały, odporny na wilgoć, promieniowanie UV (nie blaknie), niskie temperatury i zmienne warunki atmosferyczne. Meble przechowuje na tarasie nawet przez cały rok. Choć technorattan to włókno syntetyczne, można je z powodzeniem poddać recyklingowi. 

Jak zabezpieczyć meble z rattanu?

Naturalne rattanowe meble ogrodowe, podobnie jak drewniane, wymagają impregnacji - należy używać środków, które chronią przed wilgocią. Brak impregnacji sprawi m.in. że meble nam się przebarwią. Ponieważ rattan jest wrażliwy na wilgoć powinno się używać dobrze wyciśniętej szmatki z mikrofibry albo letniej wody z dodatkiem kwasku cytrynowego lub wody utlenionej (około 4 łyżki na 1 litr wody). Na mocniejsze zabrudzenia warto użyć specjalnych środków czyszczących dostępnych w każdym markecie budowlanym.

Meble ogrodowe z technorattanu wymagają trochę mniejszej pielęgnacji, ale nie oznacza to, że żadnej. Trzeba regularnie przecierać je wilgotną szmatką z dodatkiem łagodnego detergentu, na przykład mydła.

Czy technorattan pęka?

Technorattan jest bardzo trwały, wytrzymuje przeciążenia i nie łamie się pod naporem. Nie odkształca się i nie gnije. Może się oczywiście zdarzyć wadliwy egzemplarz, który ulegnie zniszczeniu, ale to są wypadki bardzo marginalne. Jeśli kupimy meble renomowanej firmy, nic nie może im się stać. Unikajmy kupowania mebli rattanowych z drugiej ręki.

Jakie meble są modne na taras?

Coraz częściej można się spotkać z meblami ogrodowymi, których oparcie lub siedzisko zrobione są ze sznurka jutowego. Podobnie jak meble technorattanowe sznurek pleciony jest najczęściej na podstawach z aluminium, ze stali nierdzewnej lub (w najbardziej designerskim wydaniu) z drewna eukaliptusowego. Impregnowany naftą, nie strzępi się i jest odporny na warunki atmosferyczne.

Ponadto juta jest wytrzymała, estetyczna i funkcjonalna - można ją wykorzystywać w przemyśle ciężkim po domowe dekoracje. Materiał jest biodegradowalny, można go poddać recyklingowi. Innym materiałem na czasie jest syntetyczny i ekologiczny splot z wikliny polietylenowej. Wiklinowe meble rzadko już pojawiają się na nowoczesnych tarasach, ale ci, którym tęskno za starym sprawdzonym materiale, a jednocześnie mają obawy co do trwałości, mogą wybrać nową odświeżoną jego wersję. 
Autor
Meble rattanowe na taras - czy deszcz może je zniszczyć?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...