Zagadnienia w artykule:
  • Jak wybrać żagiel przeciwsłoneczny?
  • Z jakiego materiału produkuje się żagle przeciwsłoneczne?
  • Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny?
  • Czy żagiel chroni przed deszczem?
  • Ile kosztuje żagiel przeciwsłoneczny?
  • Jak prać żagiel przeciwsłoneczny?

Jak wybrać żagiel przeciwsłoneczny?

Żagle przeciwsłoneczne to dobry pomysł, jeśli chcemy, żeby zadaszenie wyglądało lekko i delikatnie. Są modne i estetyczne, i nie zasłaniają horyzontu. Można je wieszać nie tylko na tarasie, ale także na balkonie czy w ogrodzie. Typowy kształt takiego zadaszenia to trójkąt, kwadrat, prostokąt lub trapez.

Małe żagle prostokątne mają zazwyczaj wymiary 3 x 2 metrów, żagle trójkątne - 3 x 3 x 3 metrów, a profesjonalne mają bok 5-metrowy lub większy. Na dużym tarasie lub w ogrodzie można połączyć kilka żagli. Można również zamówić je na wymiar, dostosowując do własnych potrzeb.

fot. Talenti

Pamiętajmy, że im większy żagiel na taras, tym trudniejszy montaż. A im wyżej go zawiesimy, tym mniejszy będzie dawał cień. Najlepiej osadzić żagiel w ten sposób, by opadał na zachód. Wtedy cień będzie na tarasie czy balkonie prawie przez cały dzień.

Z jakiego materiału produkuje się żagle przeciwsłoneczne?

Powszechnie stosowaną tkaniną jest materiał polietylenowy HDPE (high-density polyethylene) o dużej gęstości stosowany do produkcji poszyć leżakowych, poszyć mebli ogrodowych czy toreb plażowych. Polietylen nie absorbuje wody, jest odporny na działanie roztworu soli, kwasów, ługów, alkoholi i benzyny. Najlepsza jest tkanina HDPE o gramaturze od 140 g do 285 g na metr kwadratowy. Materiał ten jest wytrzymały na rozciąganie i ścieranie, a także odporny na pleśń i grzyby. Blokuje również do 97 procent promieniowania UV.

Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny?

Wydawałoby się, że żagiel przeciwsłoneczny łatwo zamontować. Okazuje się jednak, że wymaga on trochę więcej zachodu, przy czym czasami trzeba naruszyć elewacjęNa tarasie można montować go w ten sposób, że wszystkie jego wierzchołki znajdą się na tej samej wysokości albo na różnych. Zazwyczaj wygrywa druga opcja, bo pozwala spływać wodzie. Zaleca się ustawienie żagla pod kątem 25%.

Żagiel można przymocować do elewacji budynku, krawędzi dachu, belki nośnej, ścianek działowych. Na elewacji można zastosować dobrej jakości haki mocowane bezpośrednio w ścianie. Inne elementy zakotwiczenia żagli to uchwyty żeglarskie, bloczki, karabińczyki, śruby rzymskie do naciągania, linie żaglowe.

Jeżeli planujemy zamontować żagiel w ogrodzie, trzeba użyć wsporników. Wybierzmy słupy nośne drewniane, stalowe lub aluminiowe. Należy sprawdzić, czy zostały one wbite na głębokość minimum 80 cm i zalane betonem przynajmniej 48 godzin przed mocowaniem żagla.

fot. Talenti
fot. Talenti
fot. Talenti

Czy żagiel chroni przed deszczem?

Wszystko zależy od materiału żagla i od tego, jak bardzo go napniemy. Ściśle tkany materiał HDPE o gramaturze 285 g na metr kwadratowy na pewno będzie bardziej odporny na wiatr i ewentualne rozerwanie. 

Odpowiednio napięta tkanina będzie również lepiej odprowadzać wodę. Nie powstaną tak zwane kieszenie wodne - czyli nie będzie się tworzyć na środku żagla zagłębienie, w którym lubi gromadzić się woda.  Ciężar wody bowiem może spowodować rozerwanie żagla i uszkodzenie uchwytów montażowych. Tańsze modele nie mogą tego zagwarantować. 

Ile kosztuje żagiel przeciwsłoneczny?

Żagle są stosunkowo tanie, to znaczy droższe od zwyczajnych parasoli wbijanych w ziemię i tańsze od tych ogromnych z wielką czasza na wysięgniku.

Ceny lepszych jakościowo żagli przeciwsłonecznych to przedział od ok. 124 zł do ok. 349 zł. Uszyty na miarę, duży i dobry jakościowo może być droższy.

Jak prać żagiel przeciwsłoneczny?

Żagle można prać tylko ręcznie, w zimnej wodzie z łagodnym detergentem, na prawej stronie. Nie można suszyć ich w suszarce ani prasować.

Jeśli chwilowo nie używamy żagla, należy go przechowywać w czystym i suchym pomieszczeniu. Odchody ptaków miesiącami poddane promieniom słonecznym mogą zostawić ślady, których już nie umyjemy. Warto więc czyścić go częściej, niż tylko po sezonie!

 

Autor
Żagle na taras - tani sposób na ochronę przed słońcem?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...