Meble ogrodowe są potrzebne nie tylko jako przedmioty użytkowe. Są też dekoracją tarasu czy zielonego zakątka. Wnoszą ciepły, przytulny klimat, udomawiają ogród. Do ogrodu najlepiej nadają się meble z drewna egzotycznego (eukaliptusowego, tekowego, akacjowego), dzięki dużej zawartości substancji oleistych są najbardziej trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Choć po każdym sezonie będą zmieniały delikatnie kolor, więc warto im pomóc w jego zachowaniu. Przed każdym sezonem trzeba je oczyścić z brudu i kurzu, oraz pokryć jedną lub dwoma warstwami wosku bądź oleju. Meble na taras z drewna krajowego - miękkiego sosnowego lub twardszego dębowego - wymagają częstszej impregnacji i odnawiania.

Drewno to szlachetny materiał, którego szkoda wyrzucać. Łatwo poddaje się obróbce i nawet jeśli krzesła ogrodowe, ławy i stół wyglądają na poszarzałe i zniszczone, w zaledwie jeden weekend możesz je odświeżyć. Na korzyść samodzielnej renowacji przemawiają także względy finansowe oraz dbałość o środowisko. Uratujesz drzewa, które zostałyby ścięte, aby powstały nowe meble, a zaoszczędzone pieniądze możesz zainwestować w odświeżenie tarasu lub rodzinny weekendowy odpoczynek w górach.

Krok 1. Jak odnowić drewniane meble ogrodowe? Najpierw czyszczenie

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie powierzchni mebli wodą, jeśli są bardzo zabrudzone po zimie. Pomoże to też ocenić ich stan. Możesz użyć do tego celu myjki ciśnieniowej, tylko ostrożnie, żeby nie uszkodzić drewna. Alternatywą jest umycie ich ręcznie. Potrzebne będzie wiadro, a w nim woda z detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń oraz szczotka z twardym włosiem. Wyszoruj porządnie drewniane meble ogrodowe, a jeśli zauważysz naloty lub drobne czarne plamki pleśni, zastosuj dodatkowo preparat do usuwania grzybów i pleśni. Pamiętaj też o dokręceniu poluzowanych elementów. Teraz dokładnie spłucz drewno wodą i pozostaw, aż wyschnie. 

Krok 2. Renowacja drewnianych mebli ogrodowych - czym usunąć stare powłoki?

Następnym krokiem jest doprowadzenie drewna do stanu surowego. Na meblu, który był wcześniej malowany farbą lub lakierem, powłoka być może już lekko się łuszczy. Jednak nawet jeśli wydaje się w dobrym stanie, trzeba ją dokładnie zeszlifować do surowego drewna szlifierką z gruboziarnistym papierem ściernym. Możesz też użyć preparatu do usuwania starych powłok malarskich z drewna (postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu).

Kolorowe meble ogrodowe z drewna wprowadzą ciekawy akcent do aranżacji tarasu.

Jeśli z kolei na ogrodowe meble drewniane wcześniej została nałożona lakierobejca, olej lub impregnat i nie zamierzasz diametralnie zmieniać jego barwy, to wystarczy powierzchnię tylko lekko zeszlifować. W przypadku drewna surowego konserwacja mebli ogrodowych powinna rozpocząć się także od dokładnego przeszlifowania ich powierzchni. Konsensus jest taki, że nie unikniesz szlifowania drewna bez względu na jego stan i wcześniejsze wykończenie. Po prostu czasem włożysz w to więcej pracy, a czasem mniej.

Gradację papieru ściernego stosuje się zawsze stopniowo. Najpierw gruba gradacja P40 - P60 celem zdarcia starych powłok. Następnie, aby wygładzić powierzchnię drewnianych mebli stosuje się gradację P120, aby na koniec ostatecznie maksymalnie wypolerować drewno papierem ściernym drobnoziarnistym o gradacji P240. Tak przygotowany fotel lub stół ogrodowy na pewno nie będzie zawierał zadziorów. Następnie powierzchnię mebli przetrzyj wilgotną ściereczką, aby usunąć pył i poczekaj, aż całkowicie wyschną.

Krok 3. Impregnacja mebli tarasowych, czyli zabezpieczenie powierzchni drewna

Czas na finisz, czyli zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych i odświeżenie ich wyglądu. Wszelkiego rodzaju impregnaty do drewna chronią jego strukturę przed uszkodzeniami mechanicznymi, intensywnym promieniowaniem UV, atakiem grzybów i pleśni oraz owadów, a także szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Zwiększają też trwałość drewna i chronią je przed wpływem wilgoci. Wybierając preparaty delikatnie koloryzujące, możesz odmienić odcień lub kolor mebli ogrodowych i jednocześnie zachować naturalny wygląd oraz widoczność słojów i rysunku drewna. Najlepiej w przypadku mebli ogrodowych sprawdzi się pomalowanie ich preparatami do zastosowania na zewnątrz, które zapewnią trwałe zabezpieczenie mebli. 

Impregnaty powinny wniknąć głęboko w strukturę drewna, dlatego najlepiej sprawdzi się malowanie mebli za pomocą pędzla, wałka lub szmatki.

Lakier do drewna

Występuje w opcji matowej lub błyszczącej i tworzy na powierzchni dekoracyjną twardą oraz trwałą powłokę, łatwą w czyszczeniu. Chroni drewno przed wodą i utwardza jego powierzchnię. Wadą jest możliwość pękania i łuszczenia warstwy w konsekwencji pracy drewna. Wymaga całkowitego zeszlifowania przed kolejną konserwacją, która z reguły odbywa się co 3-5 lat.

Olej do drewna

Tworzy na powierzchni drewnianych mebli ogrodowych satynowe, delikatne i przyjemne w dotyku lekko połyskliwe wykończenie, chroniąc je przed procesem wysychania. Głęboko wnika w strukturę drewna, chroni przed wilgocią i promieniowaniem UV, nie łuszczy się i nie pęka. Podkreśla słoje drewna, można zastosować miejscowo, jeśli stan mebli ogrodowych tego wymaga. Wadą jest konieczność corocznej konserwacji i brak ochrony drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Lazura do drewna

Jest transparentna, elastyczna i wnika w drewno, chroniąc je przed zmianami temperatur, deszczem, a w wersji z filtrem UV także i słońcem. Pozwala materiałowi oddychać, ograniczając jednocześnie jego nasiąkanie. Tworzy odporniejszą powłokę niż olej, jednak nie tak twardą, jak lakier. Wymaga konserwacji co 2-3 lata i w przypadku renowacji mebli ogrodowych trzeba zeszlifować całą starą powłokę.

Bejca

Spełnia wyłącznie zadanie barwiące. Zastosowanie bejc odmieni i odświeży wygląd drewna, jednak w przypadku odnowienia starych mebli ogrodowych, powinny być stosowane jako podkład barwiący pod lakier, impregnat lub olej, ponieważ nie mają właściwości ochronnych.

Lakierobejca

Jest połączeniem lakieru i bejcy. Szeroka paleta kolorów i odcieni zachwyca, ale przede wszystkim lakierobejca gwarantuje ochronę przed grzybami i pleśnią, wilgocią i promieniami UV, sięgającą nawet 5 lat. To trwała powłoka, którą należy zeszlifować całkowicie przy kolejnej renowacji mebli ogrodowych. Wadą jest niska paroprzepuszczalność, a także podobnie jak w przypadku lakieru, pękanie i łuszczenie się warstwy. Konserwacja co 3-5 lat.

Impregnat powłokotwórczy

Tworzy na powierzchni drewnianych mebli ogrodowych satynową lub półmatową warstwę ochronną, która penetrując drewno, zabezpiecza jego powierzchnie przed uszkodzeniami, zabrudzeniami, czynnikami biologicznymi i atmosferycznymi. Kolejne pomalowanie (za 2-5 lat) powinno zostać poprzedzone zeszlifowaniem starej powłoki.

Krok 4. Czym pomalować meble ogrodowe drewniane, aby zmienić ich kolor?

Czasem odnawianie mebli ogrodowych ma na celu całkowitą odmianę ogrodu lub aranżacji tarasu. Jeśli podkreślenie rysunku słoi, czy delikatna zmiana koloru nie przynosi satysfakcji, możesz zdecydować się na malowanie mebli ogrodowych farbą całkowicie zakrywającą strukturę drewna. Niezwykle modny skandynawski wystrój uzyskasz, malując meble na kolor biały, natomiast stylową elegancję wprowadzisz, stosując barwę granatową albo butelkową zieleń. Czerwień, błękit i pomarańcz z kolei unowocześnią i ożywią przestrzeń tarasu.

Jeśli drewniane meble ogrodowe uległy przebarwieniu, a powłoka jest popękana i się łuszczy to czas na ich odświeżenie.

Pamiętaj o tym, że kupując zarówno farbę w sprayu, jak i puszce do malowania pędzlem lub wałkiem, powinna mieć ona oznaczenie, że jest przeznaczona na zewnątrz. Warto przed jej nałożeniem zastosować preparat gruntujący (choć nie zawsze jest to wymagane przez producenta). Meble ogrodowe należy przed malowaniem farbą przygotować tak, jak przed impregnacją.

Krok 5. Pielęgnacja i konserwacja mebli ogrodowych - aby służyły przez długie lata

Odpowiednia konserwacja mebli ogrodowych przedłuży ich żywotność i trwałość. Producenci i impregnatów i farb z reguły oznaczają na opakowaniu termin, po którym konserwacja powinna zostać powtórzona.

Pielęgnacja mebli ogrodowych wykonanych z drewna może z kolei ograniczać się do czyszczenia ich wilgotną szmatką raz na kilka dni. Ważne jest także ich właściwa ochrona zimą przed śniegiem i mrozem. O ile to możliwe, idealnie byłoby je schować w garażu lub piwnicy, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, możesz przykryć je ochronnym pokrowcem.

Odnawianie mebli z drewna: podsumowanie

Odświeżenie drewnianych mebli ogrodowych nie jest specjalnie skomplikowane, a niesie ze sobą ogrom satysfakcji i uruchamia kreatywność. To też realne oszczędności, więc jeśli meble ogrodowe wymagają już odnowienia, nie wymieniaj ich na nowe, tylko cierpliwie zabierz się do ich odnowienia. Efekt może Cię pozytywnie zaskoczyć. Powodzenia!

Autor
Jak odnowić meble ogrodowe z drewna? Czyszczenie, renowacja i malowanie drewnianych mebli
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...