Jak urządzić taras? Wiele zależy od jego położenie w relacji do stron świata, ulubionej konwencji stylistycznej, a także typu zadaszenia bądź zabudowy. 

Aranżacja tarasu a strony świata

Ekspozycja tarasu wobec stron świata przekłada się przede wszystkim na jego walory funkcjonalne:

Taras od zachodu - latem, a zwłaszcza w czasie upałów, wymaga zadaszenia i zacienienia. W wersji odsłoniętej świetnie sprawdza się jesienią i w nieco chłodniejsze dni.

Taras od południa - to jedno z najlepszych rozwiązań. Najwięcej ciepła zgromadzi w godzinach porannych i przedpołudniowych. A jeśli jest zadaszony, nawet w upalne dni zapewni przyjemny cień.

Taras od północy lub wschodu - tu warto zastosować ruchome przesłony lub zadaszenie z możliwością odsłonięcia. Staje się przyjemnym miejscem w najgorętsze dni, ale gdy jest chłodniej, warto się zastanowić nad dodatkowym dogrzaniem tego miejsca (np. za pomocą ogrzewacza gazowego).

fot. GAN

W jakim stylu zaaranżować taras?

Tarasy aranżowane są w różnych stylach, a to kilka najpopularniejszych:

• Styl nowoczesny - dominują proste meble tarasowe, bez dodatkowych zdobień. Świetnie sprawdzają się neutralne kolory: biel, szarość, odcienie drewna. Minimalistyczny kierunek warto zachować przy wszystkich elementach, czyli także materiałach na posadzce, balustradach, doniczkach. Więcej urozmaicenia można wprowadzić za pomocą zieleni i kwiatów.

• Styl prowansalski - kojarzy się z południem Europy. Kolory? Przede wszystkim biel i drewno. Mile widziane misternie zdobione meble z kutego metalu, wikliny czy rattanu. Ważną rolę odgrywają wielobarwne rośliny. Można pomyśleć też o pachnącym symbolu Prowansji, czyli lawendzie.

Styl skandynawski - zbliżony do nowoczesnego, jednak silniej koncentrujemy się na naturalnych materiałach. Powściągliwy design mebli i dodatków powinien być przy tym wysmakowany i ciekawy. Taras w stylu skandynawskim tylko z pozoru jest monotonny!

Styl boho - albo feeria barw i wzorów, albo nieco poskromiona, współczesna wersja. W tej drugiej różnorodność oraz fantazję projektową najlepiej zyskać za pomocą plecionek czy kreatywnego rzemiosła.

fot. Westwing

Pomysły na zadaszenie tarasu

Zadaszenie na tarasie odgrywa ważną rolę zwłaszcza w upalne dni. Wtedy z chęcią skryjemy się w chłodniejszym cieniu. Jak zadaszyć taras? Można zdecydować się na stałą konstrukcję lub taką z możliwością demontażu.

W pierwszym przypadku są to najczęściej ramy stalowe bądź drewniane, wykorzystuje się też szkło oraz poliwęglan. Lepiej pomyśleć o zadaszeniu przezroczystym, ponieważ w innym przypadku pomieszczenie, które jest połączone z tarasem (zwykle salon), może być dość ciemne przez cały dzień.

fot. J-Line

Inna opcja to zadaszenie półotwarte np. w formie daszku. Z kolei łatwy demontaż i przyjemne zacienienie zapewniają chociażby markizy czy parasole tarasowe. Aranżacja tarasu zadaszonego powinna być spójna stylistycznie z konstrukcją ram i przesłon. Jeśli wykorzystujemy drewno, warto je powtórzyć w postaci mebli, donic czy skrzyń. Z kolei nowoczesne zadaszenie powinno kierować uwagę w stronę minimalistycznego wystroju wzbogaconego o bujną szatę roślinną.

Autor
Taras: inspiracje, aranżacje i gotowe rozwiązania
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...