Naturalne drewno na tarasie

Zalety drewnianej podłogi na tarasie

Naturalne drewno na tarasie przyjemnie skrzypi pod stopami, nie nagrzewa się i pięknie starzeje. Zachwyca estetyką, jest przyjemne w dotyku i dość łatwe w montażu. Najczęściej występuje w opcji całkowicie gładkiej lub antypoślizgowej - ryflowanej. Naturalne drewno na taras możemy wybierać w nieskończonej palecie barw, a nawet zmieniać jego kolory za pomocą olejowania deski. Jego cena zależna jest od rodzaju drewna - najdroższe z nich to drewno egzotyczne.

Drewno egzotyczne - dlaczego tyle kosztuje?

Jego cena oscyluje w granicach od 200 do 450 złotych za metr kwadratowy. Wysoka kwota materiału nie bierze się jednak znikąd - na jej wysokość wpływa pochodzenie drewna. Gatunki egzotyczne pozyskiwane są z lasów rosnących w gorącym i wilgotnym klimacie, stąd tego rodzaju deski są bardziej odporne na kontakt z wodą, uciążliwym robactwem czy intensywnym słońcem. Nie wymagają impregnacji, a ich trwałość sprawi, że mogą posłużyć nam nawet pięćdziesiąt lat.

Nieco tańszą alternatywą są naturalne deski z drewna krajowego takiego jak sosna czy świerk. Opcją pośrednią jest materiał z modrzewia europejskiego i syberyjskiego. Ceny marketowe tego typu desek zaczynają się już od dwudziestu złotych za metr kwadratowy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku drewna niska cena niesie za sobą niższą odporność na wilgoć, ścieranie czy pleśń.

Wady naturalnych desek na tarasie

Największą wadą naturalnego tarasu drewnianego jest z pewnością wymagająca konserwacja drewna. Przynajmniej raz w roku powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć np. zaolejować, aby nie traciło swego blasku i pierwotnego koloru. W przypadku niewielkich powierzchni ta czynność nie wydaje się dość czasochłonna jednak mając przy domu kilkadziesiąt metrów kwadratowych tarasu może zająć nam to nawet i dwa dni pracy. Do tego należy doliczyć potencjalne wydatki jakie przeznaczymy na zakup oleju, lazury, pędzli i wałków.

Deska kompozytowa na tarasie - czy to dobry pomysł?

Jeśli główną pobudką, którą kierujemy się do wyboru drewna na taras jest estetyka, warto rozważyć imitację drewna w postaci płytek podłogowych (mało odporne na uszkodzenia mechaniczne) lub deski z kompozytu. Materiał kompozytowy to nic innego jak mieszanka naturalnego drewna i tworzywa sztucznego. Dzięki takiemu połączeniu taras z desek kompozytowych wydaje się rozwiązaniem trwalszym i praktyczniejszym.

Zalety tarasu z deski kompozytowej

W odróżnieniu od naturalnego drewna deski kompozytowe nie muszą być poddawane stałej konserwacji. Świetnie radzą sobie również z wilgocią, pleśnią i grzybem. Nie musimy martwić się również o nakłucie stopy na ewentualną drzazgę, jak w przypadku naturalnych desek. Mają jednolity kolor, a wizualnie do złudzenia przypominają drewno.

Wady tarasu z deski kompozytowej

Największym minusem, na który wskazują właściciele tarasów z desek kompozytowych jest ich nagrzewanie. W upalny, letni dzień stąpanie po tarasie bosymi stopami jest wręcz niemożliwe. Z czasem pod wpływem czynników atmosferycznych na deskach kompozytowych zauważymy również lekko zmieniony odcień. Mają one bowiem skłonność do blaknięcia. Po deszczu natomiast dużym wyzwaniem są osadzające się zacieki widoczne na deskach.

Autor
Taras drewniany czy z deski kompozytowej? Wady i zalety obu rozwiązań
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....