Dlaczego warto rozważyć zabudowę balkonu?

Zabudowa balkonu w bloku niewątpliwie niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom - właściciele kotów i rodzice maluchów mogą spać spokojnie. Zabudowa balkonu zabezpiecza również mieszkanie przed kradzieżą. Zdecydowanie łatwiej będzie włamać się złodziejom do mieszkania z tradycyjnym balkonem.

Zabudowana przestrzeń to także sposób na przedłużenie salonu, wygospodarowanie dodatkowego miejsca do przechowania, a także sposób na stworzenie szklanej oranżerii czy ogrodu zimowego pełnego roślin. Dzięki zabudowie balkonu będziemy mogli korzystać z niego przez cały rok, a nie tylko w ciepłe dni.

Dzięki stworzeniu tzw. loggii sprawimy, że nasze mieszkanie będzie lepiej docieplone, zwiększy się jego izolacja, a także stanie się bardziej dźwiękoszczelne.

Co musisz wiedzieć przed zabudową balkonu?

Ponieważ zabudowa balkonu ingeruje w wygląd elewacji budynku niezbędne jest uzyskanie pozwolenia od spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty naszego bloku na przeprowadzenie prac. Do odpowiedniego organu powinniśmy się zgłosić posiadając już gotowy projekt zabudowy. Jeśli mieszkamy w kamienicy, która jest objęta nadzorem konserwatora zabytków musimy wystąpić także do niego o wydanie pozwolenia. Rozpoczęcie prac bez tych dokumentów skutkować będzie karą za tzw. samowolę budowlaną.

fot. IKEA

Czym zabudować balkon? Ceny i rodzaje rozwiązań

Podejmując decyzję o zabudowie balkonu pamiętajmy o tym, że ma ona pełnić także funkcję estetyczną nie naruszając założeń projektu budynku, dlatego w miarę możliwości wybierzmy dobre jakościowo rozwiązania. Najefektowniej wyglądają zabudowy szklane. Mamy do wyboru okna ramowe lub popularne ostatnio przeszklenia bezramowe, które nadają naszemu wnętrzu nowoczesnego sznytu. O wiele tańszym rozwiązaniem będzie zabudowa z pleksi, ale nie wygląda ona zbyt estetycznie. Nie jest to także rozwiązanie na lata.

Mieszkając w budynku z klasyczną elewacją możemy pokusić się o zabudowę drewnianą np. z pojedynczych lameli. To opcja pośrednia bowiem balkon nie musi być wtedy zabudowany w całości.

Z jakimi kosztami musimy się liczyć decydując się na zabudowę balkonu? Cena uzależniona będzie nie tylko od długości balkonu, ale także od ilości ewentualnych przeszkleń. Szacuje się, że za metr kwadratowy zabudowy zapłacimy od 1000 do nawet 4000 złotych.

Autor
Zabudowa balkonu - ceny i najważniejsze porady
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....