Paleniska ogrodowe przenośne - ranking modeli i ceny
Przenośne paleniska ogrodowe to prawdziwy hit tego lata! Dzięki nim zachowamy czystość w ogrodzie nie musząc aranżować specjalnego miejsca na ognisko. Po ukończeniu palenia wystarczy wyrzucić popiół i przetrzeć misę suchą ściereczką jednorazową. Przy mocniejszych zabrudzeniach warto skorzystać ze specjalnych preparatów do tłuszczu i przypaleń, które świetnie poradzą sobie z zalegającymi w misie osadami.
Dzięki mobilności palenisk każdego dnia możemy cieszyć się ogniem w innej części ogrodu - jednego dnia na tarasie, innego wśród drzew w głębi działki. Paleniska ogrodowe mogą pełnić nie tylko funkcję grzewczą w chłodne wieczory, ale po zamontowaniu odpowiedniej kratki staną się pełnoprawnym grillem. Ich zakup nie wiąże się ze sporym wydatkiem - ceny rozpoczynają się już od 150 złotych, a na ostateczną kwotę wpływa zarówno ich wielkość, waga, jak też materiał, z jakiego zostały wykonane.
Przenośne paleniska ogrodowe występują na rynku w postaci palenisk żeliwnych, powlekanych metalowych, z surowej stali, z płyty magnezowej lub z kamienia i ważą najczęściej w granicach piętnastu kilogramów. Paleniska ogrodowe możemy podzielić także na rodzaj paliwa - najczęściej spotkamy klasyczne rozpalane za pomocą suchego drewna, jednak jeśli zależy nam głównie na kwestii dekoracyjnej i grzewczej alternatywą dla tego rozwiązania może okazać się gaz.
Poniżej zebraliśmy 10 najciekawszych modeli palenisk ogrodowych o zróżnicowanych cenach i oryginalnym wyglądzie.
Nowoczesne miejsce na ognisko w ogrodzie
Umieszczenie paleniska na tarasie lub w ogrodzie nie wymaga specjalnego przygotowania. Dzięki ich mobilności możemy dowolnie zmieniać aranżację ogrodu ciesząc się małymi metamorfozami przestrzeni. Jeśli jednak wolimy dysponować stałym miejscem na ognisko w ogrodzie możemy pokusić się o przygotowanie specjalnej zabudowy.
Do nowoczesnego ogrodu świetnie sprawdzi się kącik relaksacyjny obudowany drewnem lub kamieniem, który nada naszemu ogrodowi nieco śródziemnomorskiego klimatu. Do jego wykonania niezbędne będzie wykopanie dziury w ziemi i przygotowanie wylewki. Następnie całość możemy obudować naturalnymi deskami drewnianymi, kamieniem lub materiałem z kompozytu. W zaprojektowanym kąciku już na etapie prac ziemnych możemy pokusić się o dodanie ławek wbudowanych w całą konstrukcję. Przed przyjęciem w ogrodzie wystarczy dodać kilka dużych poduch i pledy i nastrojowy klimat gotowy!