Paleniska ogrodowe przenośne - ranking modeli i ceny

Przenośne paleniska ogrodowe to prawdziwy hit tego lata! Dzięki nim zachowamy czystość w ogrodzie nie musząc aranżować specjalnego miejsca na ognisko. Po ukończeniu palenia wystarczy wyrzucić popiół i przetrzeć misę suchą ściereczką jednorazową. Przy mocniejszych zabrudzeniach warto skorzystać ze specjalnych preparatów do tłuszczu i przypaleń, które świetnie poradzą sobie z zalegającymi w misie osadami.

Dzięki mobilności palenisk każdego dnia możemy cieszyć się ogniem w innej części ogrodu - jednego dnia na tarasie, innego wśród drzew w głębi działki. Paleniska ogrodowe mogą pełnić nie tylko funkcję grzewczą w chłodne wieczory, ale po zamontowaniu odpowiedniej kratki staną się pełnoprawnym grillem. Ich zakup nie wiąże się ze sporym wydatkiem - ceny rozpoczynają się już od 150 złotych, a na ostateczną kwotę wpływa zarówno ich wielkość, waga, jak też materiał, z jakiego zostały wykonane.

fot. Ella James

Przenośne paleniska ogrodowe występują na rynku w postaci palenisk żeliwnych, powlekanych metalowych, z surowej stali, z płyty magnezowej lub z kamienia i ważą najczęściej w granicach piętnastu kilogramów. Paleniska ogrodowe możemy podzielić także na rodzaj paliwa - najczęściej spotkamy klasyczne rozpalane za pomocą suchego drewna, jednak jeśli zależy nam głównie na kwestii dekoracyjnej i grzewczej alternatywą dla tego rozwiązania może okazać się gaz.

Poniżej zebraliśmy 10 najciekawszych modeli palenisk ogrodowych o zróżnicowanych cenach i oryginalnym wyglądzie.

1. Palenisko ogrodowe Zuvan, METALOWE DEKORACJE, 1999 zł 2. Palenisko ogrodowe śr. 100 cm Activia, LEROY MERLIN, 549 zł 3. Palenisko ogrodowe X-Fire, UNICO, 550 zł 4. Palenisko kwadratowe na stojaku 55 x 55 x 38 cm, OBI, 359 zł 5. Palenisko metalowe kwadratowe wys. 41 cm, OBI, 165 zł 6. Palenisko ogrodowe 60 cm, CASTORAMA, 228 zł 7. Palenisko Dannie, Esschert, WestwingNow.pl, 549,90 zł 8. Palenisko ogrodowe Erizo, KRATKI, 486 zł 9. Palenisko Malla, Esschert, WestwingNow.pl, 689,90 zł 10. Palenisko ogrodowe Gamma, KRATKI, 389 zł

Nowoczesne miejsce na ognisko w ogrodzie

Umieszczenie paleniska na tarasie lub w ogrodzie nie wymaga specjalnego przygotowania. Dzięki ich mobilności możemy dowolnie zmieniać aranżację ogrodu ciesząc się małymi metamorfozami przestrzeni. Jeśli jednak wolimy dysponować stałym miejscem na ognisko w ogrodzie możemy pokusić się o przygotowanie specjalnej zabudowy.

 

Do nowoczesnego ogrodu świetnie sprawdzi się kącik relaksacyjny obudowany drewnem lub kamieniem, który nada naszemu ogrodowi nieco śródziemnomorskiego klimatu. Do jego wykonania niezbędne będzie wykopanie dziury w ziemi i przygotowanie wylewki. Następnie całość możemy obudować naturalnymi deskami drewnianymi, kamieniem lub materiałem z kompozytu. W zaprojektowanym kąciku już na etapie prac ziemnych możemy pokusić się o dodanie ławek wbudowanych w całą konstrukcję. Przed przyjęciem w ogrodzie wystarczy dodać kilka dużych poduch i pledy i nastrojowy klimat gotowy!

Autor
Paleniska ogrodowe - ranking nowoczesnych modeli
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....