Właściwości płyt betonowych - czym właściwie są betonowe płyty tarasowe?
Współczesne płyty betonowe mają niewiele wspólnego z poznanymi przed wieloma laty betonowymi ażurowymi elementami umieszczanymi w przestrzeni miejskiej lub nierównymi pozbawionymi finezji płytami chodnikowymi. Współczesne betonowe płyty tarasowe swoim designem pozwalają na osiągnięcie efektu przedłużenia strefy wypoczynkowej mieszczącej się w salonie, a tym samym zwiększenia powierzchni służącej do relaksu. Najczęściej użytkownicy określają taras z płyt betonowych jako harmonijną, spójną i uniwersalną przestrzeń.
Oprócz oczywistych zalet wynikających z wykorzystania materiału, jakim jest beton, czyli trwałości i wysokiej odporności na skrajne warunki atmosferyczne, można wymienić także niską nasiąkliwość, oraz antypoślizgowość, jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj płyt. Aby taras z płyt betonowych cieszył oko nienaganną strukturą przez długie lata, warto podczas wyboru płyt zwrócić uwagę na to, aby twardość płyt betonowych oznaczana w skali Mohsa mieściła się w granicy od 6 do 8, natomiast poziom nasiąkliwości nie przekraczał 6%.
Zróżnicowane rozmiary - dla każdego coś odpowiedniego
Płyty tarasowe wykonane z betonu występują w wielu rozmiarach, dlatego zarówno zwolennicy drobnych wzorów 30/30 cm, jak i sympatycy wielkoformatowych egzemplarzy 100/100 cm znajdą w asortymencie coś dla siebie. Standardowo oferowana przez producentów grubość płyt betonowych wynosi najczęściej od 4 do 8 cm, przy czym do budowy tarasu na gruncie w zupełności wystarczą płyty o grubości 4 i 6 cm, natomiast wykonując taras na wspornikach, należy sięgnąć po grubsze płyty.
Kolorystyka i faktura do każdej aranżacji
Rozważając wykonanie tarasu z płyt betonowych, wiele osób ma obawy, że taka konstrukcja nie wpisze się w klimat aranżacji posesji. Niektórych nie przekonują szarości, innych surowa faktura betonu. Jednak obawy te są nieuzasadnione, ponieważ betonowe płyty tarasowe to nie tylko gładkie naturalne bloki, ale również mnogość kolorów i faktur. Brązy, beże, złamane jasne szarości, a nawet odcienie bieli, czerwieni lub czerni to już standard w asortymencie producentów płyt.
Jeśli nadal podjęciu decyzji towarzyszą wątpliwości, warto wiedzieć, że taras z płyt betonowych można dodatkowo wykończyć gresem, lub kostką brukową. Oprócz dużego wyboru kolorystycznego producenci oferują modele charakteryzujące się oryginalną fakturą.
• Płyty betonowe płukane zyskują porowatą strukturę za sprawą wierzchniej warstwy, która pokryta jest kruszywem takim jak bazalt, czy granit. Stylowa faktura płyt aż prosi się o stworzenie na tarasie melanży i wzorów kolorystycznych, a antypoślizgowa formuła zapewnia użytkownikom pełne bezpieczeństwo.
• Płyty gładkie wykonane z betonu pozbawione są faktury, jednak występują w wielu rozmiarach, kształtach i wariantach kolorystycznych. To doskonała baza do budowy tarasu harmonijnego i jednolitego w swej formie.
• Płyty będące imitacjami różnych faktur potrafią zaskoczyć ogromem wzorów. Betonowe elementy przypominające naturalny kamień, drewno, lub ceramikę cieszą się ogromną popularnością z uwagi na możliwość stworzenia aranżacji wpisującej się w stylistykę każdej posesji. Warto zwrócić również uwagę na duży wybór kształtów, ponieważ prostokąt i kwadrat to nie jedyne opcje. Betonowe elementy występują również we wzorze trójkątów, heksogenów, kół, oraz innych kształtów, które podczas układania płyt tworzą dekoracyjny wzór.
Jak zaaranżować taras z płyt betonowych, aby na zewnątrz poczuć się, jak w domu?
Osłaniająca od słońca pergola, na której romantycznie powiewają tiulowe zasłonki, wygodne meble z puszystymi poduchami, stoliczek, świece płonące miłym dla oka ogniem i orzeźwiająca lemoniada, a to wszystko w plenerze z widokiem na kojącą zieleń. Nie - to nie wakacje w luksusowym kurorcie, tylko własny taras!
Z aranżacją tarasu z płyt betonowych jest jak z wystrojem domu - wszystko zależy od oczekiwań. Podłoże jest tak solidne, że na tarasie może znaleźć się huśtawka ogrodowa, leżak, oraz spory grill. Warto zadbać również o klimatyczne oświetlenie dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej oraz duże donice ze stylowo przyciętą roślinnością.
Ile kosztuje taras z płyt betonowych?
Nawet jeśli w projekcie domu nie został przewidziany taras, budowę części wypoczynkowej z płyt tarasowych przy budynku można wykonać bez żadnych formalności. Taras na gruncie można zbudować samodzielnie. Zanim nastąpi układanie płyt, należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi, a następnie wysypać podbudowę i podsypkę, oraz zamontować obrzeża. Średnio koszt materiału to około 140 zł za m². Chcąc zlecić budowę tarasu z płyt fachowcowi, należy liczyć się z podwojeniem tej kwoty.