Właściwości płyt betonowych - czym właściwie są betonowe płyty tarasowe?

Współczesne płyty betonowe mają niewiele wspólnego z poznanymi przed wieloma laty betonowymi ażurowymi elementami umieszczanymi w przestrzeni miejskiej lub nierównymi pozbawionymi finezji płytami chodnikowymi. Współczesne betonowe płyty tarasowe swoim designem pozwalają na osiągnięcie efektu przedłużenia strefy wypoczynkowej mieszczącej się w salonie, a tym samym zwiększenia powierzchni służącej do relaksu. Najczęściej użytkownicy określają taras z płyt betonowych jako harmonijną, spójną i uniwersalną przestrzeń.

Oprócz oczywistych zalet wynikających z wykorzystania materiału, jakim jest beton, czyli trwałości i wysokiej odporności na skrajne warunki atmosferyczne, można wymienić także niską nasiąkliwość, oraz antypoślizgowość, jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj płyt. Aby taras z płyt betonowych cieszył oko nienaganną strukturą przez długie lata, warto podczas wyboru płyt zwrócić uwagę na to, aby twardość płyt betonowych oznaczana w skali Mohsa mieściła się w granicy od 6 do 8, natomiast poziom nasiąkliwości nie przekraczał 6%. 

Zróżnicowane rozmiary - dla każdego coś odpowiedniego

Płyty tarasowe wykonane z betonu występują w wielu rozmiarach, dlatego zarówno zwolennicy drobnych wzorów 30/30 cm, jak i sympatycy wielkoformatowych egzemplarzy 100/100 cm znajdą w asortymencie coś dla siebie. Standardowo oferowana przez producentów grubość płyt betonowych wynosi najczęściej od 4 do 8 cm, przy czym do budowy tarasu na gruncie w zupełności wystarczą płyty o grubości 4 i 6 cm, natomiast wykonując taras na wspornikach, należy sięgnąć po grubsze płyty.

Kolorystyka i faktura do każdej aranżacji

Rozważając wykonanie tarasu z płyt betonowych, wiele osób ma obawy, że taka konstrukcja nie wpisze się w klimat aranżacji posesji. Niektórych nie przekonują szarości, innych surowa faktura betonu. Jednak obawy te są nieuzasadnione, ponieważ betonowe płyty tarasowe to nie tylko gładkie naturalne bloki, ale również mnogość kolorów i faktur. Brązy, beże, złamane jasne szarości, a nawet odcienie bieli, czerwieni lub czerni to już standard w asortymencie producentów płyt.

Jeśli nadal podjęciu decyzji towarzyszą wątpliwości, warto wiedzieć, że taras z płyt betonowych można dodatkowo wykończyć gresem, lub kostką brukową. Oprócz dużego wyboru kolorystycznego producenci oferują modele charakteryzujące się oryginalną fakturą.

Płyty betonowe płukane zyskują porowatą strukturę za sprawą wierzchniej warstwy, która pokryta jest kruszywem takim jak bazalt, czy granit. Stylowa faktura płyt aż prosi się o stworzenie na tarasie melanży i wzorów kolorystycznych, a antypoślizgowa formuła zapewnia użytkownikom pełne bezpieczeństwo.

Płyty gładkie wykonane z betonu pozbawione są faktury, jednak występują w wielu rozmiarach, kształtach i wariantach kolorystycznych. To doskonała baza do budowy tarasu harmonijnego i jednolitego w swej formie.

Płyty będące imitacjami różnych faktur potrafią zaskoczyć ogromem wzorów. Betonowe elementy przypominające naturalny kamień, drewno, lub ceramikę cieszą się ogromną popularnością z uwagi na możliwość stworzenia aranżacji wpisującej się w stylistykę każdej posesji. Warto zwrócić również uwagę na duży wybór kształtów, ponieważ prostokąt i kwadrat to nie jedyne opcje. Betonowe elementy występują również we wzorze trójkątów, heksogenów, kół, oraz innych kształtów, które podczas układania płyt tworzą dekoracyjny wzór.

Jak zaaranżować taras z płyt betonowych, aby na zewnątrz poczuć się, jak w domu?

Osłaniająca od słońca pergola, na której romantycznie powiewają tiulowe zasłonki, wygodne meble z puszystymi poduchami, stoliczek, świece płonące miłym dla oka ogniem i orzeźwiająca lemoniada, a to wszystko w plenerze z widokiem na kojącą zieleń. Nie - to nie wakacje w luksusowym kurorcie, tylko własny taras!

Z aranżacją tarasu z płyt betonowych jest jak z wystrojem domu - wszystko zależy od oczekiwań. Podłoże jest tak solidne, że na tarasie może znaleźć się huśtawka ogrodowa, leżak, oraz spory grill. Warto zadbać również o klimatyczne oświetlenie dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej oraz duże donice ze stylowo przyciętą roślinnością.

Ile kosztuje taras z płyt betonowych?

Nawet jeśli w projekcie domu nie został przewidziany taras, budowę części wypoczynkowej z płyt tarasowych przy budynku można wykonać bez żadnych formalności. Taras na gruncie można zbudować samodzielnie. Zanim nastąpi układanie płyt, należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi, a następnie wysypać podbudowę i podsypkę, oraz zamontować obrzeża. Średnio koszt materiału to około 140 zł za m². Chcąc zlecić budowę tarasu z płyt fachowcowi, należy liczyć się z podwojeniem tej kwoty.

Autor
Taras z płyt betonowych na gruncie - dlaczego warto sięgnąć po płyty tarasowe?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...