Odpoczynek na świeżym powietrzu po ciężkim dniu pełnym obowiązków jest tym momentem, na który czekają z utęsknieniem nie tylko właściciele ukwieconych posesji, ale również posiadacze balkonów i tarasów. Dodajmy do tego przyjemne kołysanie i osiągamy pełnię szczęścia. Huśtawki ogrodowe są niezwykle uniwersalnym elementem aranżacji przestrzeni wypoczynkowej, ponieważ przyjemność z tej formy relaksu czerpią zarówno dorośli, jak i dzieci. Jeśli jeszcze nie zakupiłeś huśtawki, sprawdź czym kierować się przy jej wyborze.

Jak wybrać najlepszą huśtawkę do ogrodu?

Wybierając huśtawkę ogrodową, należy zastanowić się nad priorytetami i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy z huśtawki będą korzystać tylko osoby dorosłe, czy również dzieci? Czy przestrzeń, którą dysponujemy, jest nieograniczona, czy wręcz przeciwnie? Czy huśtawka do ogrodu będzie wymagała przenoszenia? Czy podoba nam się jakiś szczególny rodzaj materiału, z którego ma być wykonana huśtawka ogrodowa? Od odpowiedzi na te pytania zależy rodzaj huśtawki, którą wybierzemy.  

fot. Garden Trading

Rodzaje huśtawek ogrodowych

Istnieje kilka parametrów podziału huśtawek ogrodowych. Rozmiar huśtawki ogrodowej determinowany jest ilością osób, które będą z niej korzystać, mamy więc wybór pomiędzy huśtawkami jednoosobowymi, dwuosobowymi, trzyosobowymi, a nawet czteroosobowymi. Ważna jest również informacja, czy ma to być huśtawka dla dorosłych, czy też huśtawka ogrodowa dla dziecka, oraz z jakiego materiału powinna być wykonana.

Huśtawki ogrodowe drewniane to tradycja, która wpisze się w każdą stylistykę ogrodu. Masywne drewniane huśtawki są odporne na duży napór wiatru, a poddane odpowiedniej konserwacji będą cieszyć nienaganną estetyką przez wiele lat. Siedziska zazwyczaj zawieszone są na solidnym metalowym łańcuchu, gwarantującym pełne bezpieczeństwo użytkowania. Huśtawkę można postawić na dowolnym podłożu bądź wkopać jej nogi w ziemię, zwiększając jej stabilność.

Huśtawki ogrodowe metalowe to ogromny wybór wzorów. Modele kute zdobione ornamentami podkreślą charakter ogrodu romantycznego, a nowoczesne huśtawki ogrodowe osadzone na grubej metalowej ramie to doskonałe dopełnienie posesji urządzonych w stylu minimalistycznym.

Tradycyjne huśtawki z aluminiowym stelażem są lżejsze i sprawdzą się w przypadku konieczności częstego przestawiania mebla w inne miejsce. Siedziska huśtawek mogą stanowić elementy metalowe, drewniane, lub wykonane z tworzywa, a przytulność uzyskamy, wyposażając siedzisko w poduszki.

fot. Lime Lace

Huśtawki ogrodowe na pałąku to hit i synonim luksusu. Zawieszone na grubym pałąku jednoosobowe ażurowe konstrukcje zachwycają designem i kojarzą się z komfortowym wypoczynkiem. Obowiązuje tu pełna dowolność materiału, możemy zatem spotkać huśtawki metalowe, drewniane, z tworzywa lub tkaniny. To świetny pomysł na relaks także na balkonach i tarasach, ponieważ huśtawka zajmuje niewiele miejsca.

Huśtawka ogrodowa dla dziecka musi być bezpieczna. Idealny model dla młodszych dzieci to pełna konstrukcja kubełkowa z zapięciem zabezpieczającym dziecko przed wypadnięciem. Starszym dzieciom z pewnością spodoba się drewniana lub metalowa huśtawka z pojedynczymi siedziskami zawieszona na długim łańcuchu, lub grubych sznurach. Często huśtawka ogrodowa dla dziecka połączona jest z innymi elementami takimi jak zjeżdżalnia albo drabinka, tworząc plac zabaw.

fot. Holmsater

Na co trzeba uważać, kupując huśtawkę ogrodową?

Priorytetem powinno być bezpieczeństwo, dlatego huśtawka do ogrodu powinna być solidna, stabilna i dostosowana do przewidywanego obciążenia. Producent zobowiązany jest poinformować o stosownych atestach, jak i wymaganiach dotyczących użytkowania. Aby huśtawka ogrodowa służyła długo i bezawaryjnie warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenie antykorozyjne oraz jakość materiałów użytych do jej produkcji.

W sklepach znajdziemy ogrom akcesoriów przeznaczonych do huśtawek ogrodowych. Daszki z nieprzemakalnej zacieniającej tkaniny, miękkie wygodne poduchy, oraz moskitiery chroniące przed owadami to przydatne dodatki, które warto mieć pod ręką.

fot. Ella James

Zrób to sam - samodzielne wykonanie huśtawki ogrodowej

Metalowa huśtawka do ogrodu może wymagać użycia specjalistycznego sprzętu, jednak huśtawkę drewnianą z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Potrzebne będą:

• 4 belki o średnicy 10 cm i długości 2,5 metra,

• jedna belka o długości huśtawki,

• sznur lub łańcuch,

• kawałek deski na siedzisko,

• śruby z podkładkami.

Boki stelaża łączymy krzyżowo, wydłubując dłutem w miejscu łączenia dziurę tak, aby elementy „wchodziły w siebie” i pozostawiały u góry miejsce na montaż górnej belki. Elementy łączymy za pomocą śrub, a nogi wkopujemy w ziemię. Na stelaż zakładamy i mocujemy górną belkę, do której wkręcamy haki, a na nich umieszczamy łańcuch, lub sznur z siedziskiem.

Zdjęcie otwierające artykuł: Holmsater

Autor
Huśtawki ogrodowe - jak wybrać najlepszą huśtawkę do ogrodu?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...