Z czego może być wykonane zadaszenie tarasu? Przegląd najpopularniejszych typów zadaszeń 

Przed wyborem sposobu zadaszenia tarasów, warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy. Na pewno wiele zależy od przeznaczonego na ten cel budżetu, pamiętajmy jednak o tym, że z reguły jest to inwestycja na wiele lat, więc warto dopłacić do trwalszych rozwiązań.

Ruchome zadaszenie tarasu

Ruchome zadaszenie tarasu chroni dobrze przed nasłonecznieniem, ale gorzej radzi sobie z deszczem. Duży wybór markiz, parasoli, oraz żagli wykonanych z materiału pozwala na dopasowanie kolorystyczne do każdego budynku, a korzystna cena zachęca do zakupu. Ta forma zadaszenia ma jednak wadę. Zadaszenie materiałowe jest lekkie, dlatego w przypadku wystąpienia porywistego wiatru należy je składać, lub schować, aby zapobiec zniszczeniu osłony tarasowej. Zaletą parasola jest możliwość przeniesienia go w dowolne miejsce lub schowania w szopce narzędziowej. Markizę oraz żagiel również można po sezonie zdemontować.

Stałe zadaszenie tarasu

Stałe zadaszenie tarasu jest zdecydowanie trwalszym i stabilniejszym sposobem osłonięcia tarasu przed słońcem, deszczem, a nawet śniegiem i wiatrem. Podstawę stanowi stelaż, który może zostać wykonany z drewna, lub metalu. To baza, która z powodzeniem oprze się silnym podmuchom wiatru, oraz opadom deszczu i śniegu. Drewno jest materiałem szlachetnym i ponadczasowym, dającym wrażenie przytulności, dlatego sympatycy naturalnych rozwiązań często pozostawiają pergolę swojemu losowi, pozwalając na zadomowienie się roślin pnących. W ten sposób powstaje żywe zielone zadaszenie na tarasie. Stelaż drewniany i metalowy można również obudować, stosując w tym celu różne tworzywa i materiały.

Podbitka pokryta gontem bitumicznym, dachówką, lub blachodachówką to sposób na zadaszenie tarasowe odporne na każde warunki atmosferyczne. Możliwość ujednolicenia zadaszenia z koncepcją dachu to dobra opcja dla zwolenników harmonijnych aranżacji. Montaż jest niezwykle łatwy, a w przypadku uszkodzenia pokrycia wystarczy samodzielnie wymienić tylko niewielkie jego fragmenty. Wadą jest ograniczenie dostępu światła do wnętrza budynku, jeśli taras sąsiaduje ze ścianą wyposażoną w okna.

Poliwęglan, czyli zadaszenie tarasu nowoczesne to odpowiednik stylu, lekkości i sporej ilości światła na tarasie. Lekkie i elastyczne przepuszczające światło płyty występują w wielu opcjach i grubościach. W zależności od upodobań możemy zdecydować się na płyty przezroczyste, białe, mleczne, a nawet w dowolnym kolorze pasującym do aranżacji posesji. Poliwęglan charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na zmienne temperatury, więc to doskonały materiał na trwałe, stylowe i jednocześnie nowoczesne zadaszenie tarasu.

Samodzielne wykonanie zadaszenia tarasu

Decydując się na samodzielne zadaszenie tarasu, należy zastanowić się, jak dużą powierzchnię chcemy zabezpieczyć. Jeśli zależy nam na komfortowym korzystaniu z tarasu, warto wziąć pod uwagę ochronę mebli ogrodowych znajdujących się w zewnętrznej przestrzeni rekreacyjnej. Pamiętajmy również o tym, że zbyt duże i pokryte nieprzepuszczającym światła materiałem zadaszenie na tarasie zaciemni nam wnętrze domu. Najłatwiejszym do samodzielnej realizacji, niezwykle estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest drewniany szkielet pokryty płytami poliwęglanowymi.

Do wykonania takiego zadaszenia będziemy potrzebowali:

• drewnianych belek na pionowe elementy konstrukcyjne oraz krokwie

• mocowań pozwalających na połączenie drewnianych elementów

• preparatu zabezpieczającego drewno

• płyt poliwęglanowych.

Z drewnianych belek i mocowań tworzymy szkielet, pamiętając o przymocowaniu, lub wkopaniu pionowych belek do podłoża. Dach powinien zachować lekki spadek, aby woda swobodnie spływała i nie zagrażała elewacji. Płyty poliwęglanowe są lekkie, więc nie jest konieczne zbyt gęste rozmieszczenie elementów konstrukcyjnych. Stelaż zabezpieczamy preparatem konserwującym. Poliwęglan osadzamy na uszczelkach i profilach aluminiowych, mocowanych do krokwi.

Zadaszenie na lata - użytkowanie i konserwacja

Zadaszenia tarasów wykonanych z drewna będą zachwycać naturalnym designem i służyć nienagannie przez wiele lat, jeśli cyklicznie poddamy je konserwacji. W sklepach budowlanych znajdziemy duży wybór impregnatów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz. W przypadku zadaszeń metalowych warto skorzystać z lakierów antykorozyjnych, które uchronią konstrukcję przed rdzą. Zadaszenia ruchome takie jak markizy, żagle, oraz parasole po sezonie umieszczamy w suchym miejscu z dala od wilgoci.

Autor
Jak samodzielnie wykonać i zamontować zadaszenie tarasu?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...