Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • jak wykonać basen ogrodowy,
  • jakie podłoże najlepiej pod niego zastosować,
  • jakie są najmodniejsze, basenowe aranżacje.

Ile kosztuje basen?

Budowa prywatnego, przydomowego basenu zawsze wiąże się ze sporymi wydatkami. Oczywiście koszty mogą być szeroko zróżnicowane np. przez wzgląd na wielkość basenu, jego kształtu, ogólnej aranżacji oraz innych aspektów. Przyjmuje się, że aby wybudować basen należy liczyć się z wydatkami rzędu 40 tysięcy złotych. Jest to mocno uśredniona kwota, zawierająca w sobie wykonanie basenu o przeciętnych rozmiarach, ale bez dodatkowych akcesoriów którymi są np. zadaszenie lub natryski.

Na samej budowie nie kończą się jednak wydatki. Samo użytkowanie basenu ogrodowego podczas sezonu, może oscylować wokół kwoty 2 tysięcy złotych. Koszt może również wzrosnąć jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie wody za pomocą energii słonecznej. Sam montaż paneli solarnych wraz z instalacją to wydatek rzędu 3,4 a nawet 5 tysięcy złotych.  

Jak znaleźć odpowiednie miejsce na basen?

Decyzja o wyborze lokalizacji basenu w ogrodzie to zawsze spory dylemat. Zwłaszcza, gdy w uporządkowanym, zielonym i pełnym kwiatów ogrodzie nagle ma pojawić się ciężki sprzęt i dokonać głębokich wykopów. Najlepszym rozwiązaniem było by rozpocząć budowę basenu wraz z budową domu, lecz kto w momencie budowy domu myśli o basenie? Duże znaczenie podczas wyboru miejsca pod basen ma niewątpliwie nasłonecznienie, co w perspektywie czasu mocno ograniczy wydatki związane z ogrzewaniem wody.

Nie każde takie miejsce jest jednak odpowiednie. Na przeszkodzie w budowie basenu mogą stanąć media, których ciąg znajduje się w miejscu potencjalnego wykopu bądź też wszechobecne wody gruntowe. Ta ostatnia przeszkoda jest o tyle istotna, iż powodując osuwanie się ziemi, może finalnie doprowadzić do powstawania uszkodzeń basenu.

Jeszcze gorszym scenariuszem może być osłabienie konstrukcji budynków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca planowanego wykopu. W tym przypadku najlepiej natychmiast zaniechać dalszych prac, aby nie narobić sobie naprawdę poważnych kłopotów. Basen ogrodowy o powierzchni do 30 m. kw. nie wymaga żadnych zezwoleń, ale już basen o powierzchni przekraczającej tę wartość już owszem tak.

Najpopularniejsze aranżacje basenowe

Aby basen stał się wyjątkowo mocno dekoracyjnym aspektem każdego ogrodu, warto głęboko zastanowić się nad wyborem odpowiedniej aranżacji. Nie tylko wzmocni ona postrzeganie wyjątkowości basenu, ale przede wszystkim zwiększy komfort jego użytkowania. Najczęściej po prostu zwykła trawa oraz opaska z kamienia dekoracyjnego wokół basenu sprawdza się najlepiej. Jednak komfort zdecydowanie wzrośnie w momencie zastosowania podłogi z impregnowanvch desek lub też płytek. Najlepiej w kolorze zbliżonym do wewnętrznego wykończenia basenu. Ważne jest aby zarówno deski, jak i płytki, posiadały właściwości mrozoodporne oraz co ważniejsze, antypoślizgowe.

Biorąc pod uwagę kształt basenu, aranżacje wokół niego powinny dobrze komponować się ze stylem i designem domu. Ważna jest także odpowiednio i ze smakiem dobrana roślinność w jego bezpośrednim otoczeniu. Basen bez okalającej go roślinności może po prostu sprawiać wrażenie surowego. Ogromna popularnością cieszą się efektowne donice pełne kwiatów lub specjalnych, oryginalnych gatunków traw. Wymarzony kącik relaksu powinien tez składać się z wygodnych leżaków, akcesoriów do grillowania oraz miejsca do spożywania posiłków. Przecież basen ogrodowy to miejsce częstych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, a tym zazwyczaj towarzyszy relaks w wodzie oraz piknik na świeżym powietrzu.

Jak zrobić samemu basen w ogrodzie?

Niewątpliwa atrakcja jaka jest basen ogrodowy to nie tylko relaks i poczucie luksusu. Owszem to też, lecz zanim będzie nam dane odczuć przyjemność z jego użytkowania, czeka nas cała masa ważnych i istotnych wyborów. Do najistotniejszych dylematów związanych z budową basenu należą w szczególności kształt, wielkość, materiał niecki basenowej oraz filtry i akcesoria.

Przystępując do prac, ich harmonogram należy podzielić na trzy zasadnicze etapy:

- po pierwsze - budowa niecki basenowej i przyłączy instalacji grzewczej

- po drugie - podłączenie tych instalacji. Warto jednak zlecić te prace specjalistom, chyba że sami się na tym dobrze znamy.

- po trzecie - wykończenie całości, czyli malowanie ścian basenu, układanie płytek, zabezpieczenie brzegów basenu oraz ewentualny montaż zadaszenia.

Duży i profesjonalny basen kosztuje mnóstwo pracy i pieniędzy. Ludzie od zawsze próbując ułatwić sobie życie wymyślają co raz to lepsze pomysły, jak zrobić coś po swojemu i we w miarę przyzwoitych kosztach. Budując basen w ogrodzie można, jak pewien Youtuber ze Stanów Zjednoczonych, za pomocą łopaty i kilofa oraz kilkunastometrowej plandeki, wykonać całkiem zgrabny i praktyczny basen. Wystarczyło po prostu wykopać dół, odrzucając wybraną ziemię wokół wykopu.

Tak uformowana niecka została następnie pokryta plandeką nieprzepuszczającą wody. Brzegi plandeki obsypano ziemią i basen można było uznać za gotowy. Koszt basenu - żaden, trochę pracy i dobrych chęci wystarczyło. Kolejny krok to już zalanie basenu wodą i można oddać się przyjemnościom kąpieli.

Tania alternatywa - basen stelażowy

Myśląc nad zakupem basenu, często zastanawiamy się jaki rodzaj wybrać. Jaki będzie najodpowiedniejszy do naszego ogrodu. Baseny stelażowe wydają się być świetnym wyborem, gdyż cieszą się one rosnącą popularnością. Basen stelażowy to głównie stabilność oraz bezpieczeństwo. Dzięki mocnej i solidnej konstrukcji oraz odpowiednio mocno naciągniętym ściankom basenu, zdecydowanie spada ryzyko przewrócenia się zbiornika. Podstawą konstrukcji jest metalowy stelaż.

Dodatkowym walorem basenów stelażowych jest ich wysoka odporność na uszkodzenia. Ten rodzaj basenu to przede wszystkim wygoda i elegancja. Do jego zalet można zliczyć także brak potrzeby demontażu po sezonie. Wystarczy jedynie spuścić wodę do połowy jego objętości a następnie nałożyć przykrycie. Basen stelażowy w ogrodzie to doskonałe rozwiązanie dla całej rodziny oraz spotkań z przyjaciółmi. Dzięki swoim często dużym rozmiarom, z łatwością pomieści w sobie sporą grupę osób.

Dobór odpowiedniego podłoża pod basen

Najlepszą podstawę zarówno pod basen dmuchany, jak i ten wykonany za pomocą stelaża, niewątpliwie stanowią: trawa, wylewka betonowa, plac z kostki brukowej oraz piasek. Każde z tych podłoży posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Trawa np. stanowi niemal perfekcyjna podstawę gdyż jest miękka. Lecz problem pojawia się podczas demontażu basenu., gdyż trzeba się liczyć powstaniem w jego miejscu brzydkiego śladu i zgniłej trawy. Piasek natomiast ma tendencje do łatwego poziomowania, choć trudno o jego odpowiednie ubicie. W przypadku basenów stelażowych niezbędne jest umiejscowienie ich na podłożu twardym, tak aby stelaże nie zapadały się w podłoże.

W tym wypadku zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wylewka betonowa bądź też plac wyłożony kostką brukową. Nie zaleca się natomiast ustawiania basenu na podłożu asfaltowym, gdyż ma on tendencje do mocnego nagrzewania się a nawet topienia podczas upałów, co może doprowadzić do uszkodzenia basenu. Niezależnie od podłoża, dobrym oraz często wybieranym rozwiązaniem jest zastosowanie pod basen specjalnej maty basenowej. Może to być np. pianka w kształcie puzzli lub tez zwykła agrowłóknina lub geowłóknina. Zabezpiecza ona basen przed gryzoniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi, zmiękczając dodatkowo dno basenu.