Co warto wiedzieć przed założeniem szklarni - zdecyduj jaką rolę ma ona pełnić w ogrodzie!

Szklarnia bez roślin do wypoczynku, czy taka przeznaczona na rozsady? A może będzie to miejsce na eksperymenty z nowymi uprawami? Na początku zdecyduj w jakim celu będzie Ci potrzebna mała szklarnia w ogrodzie. Dzięki temu zaaranżujesz jej wnętrze w odpowiedni sposób!  

1. Mini szklarnia w ogrodzie na rozsady - zalety:

- przyspiesza kiełkowanie i wzrost roślin o kilka tygodni,

- łatwiejsze wegetatywne rozmnażanie roślin (szybszy rozwój),

- stworzenie gotowej rozsady na balkon lub rabatę,

- szybszy wysiew nasion (z początkiem marca).

Po tym, jak mała szklarnia w ogrodzie przestanie pełnić funkcję na rozsady, można w niej umieścić domowe kwiaty, aby na nowo zaaranżować przestrzeń. Pokojowe rośliny pięknie się rozwiną, jeśli zapewnisz im odpowiednią ilość wody. W warunkach domowych nie zawsze osiągają pełny rozkwit.

2. Szklarnie przydomowe - Twoje miejsce na egzotyczne uprawy i eksperymenty botaniczne!

Rzadkie gatunki roślin w postaci nasion są doskonałe do uprawy w ciepłych warunkach szklarniowych. Możesz zdecydować się na awokado lub bananowca. Pamiętaj jedynie, że potrzebna jest tu spora doza cierpliwości - okres wegetatywny rzadkich gatunków trwa dłużej. Tuż po nastaniu chłodniejszych dni, rośliny przenosimy do domu.

3. Szklarnia bez roślin - czy to ma sens?

Jeśli szklarnia ma być miejscem przeznaczonym na odpoczynek nie musi być pełna roślin. Niemniej jednak kilka efektownych roślin, wygodne siedziska i stolik, sprawiają, że mała szklarnia w ogrodzie jest doskonałym pomieszczeniem, w którym można odetchnąć zwłaszcza podczas chłodniejszych dni i deszczowej pogody.

Jak założyć małą szklarnię w ogrodzie i jakie wymiary powinna mieć?

Mini szklarnia w ogrodzie nie wymaga posiadania żadnego pozwolenia. Miej na uwadze jednak, że szklarnie przydomowe powinny mieć rozmiary odpowiednie do terytorium działki, tak aby nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Podczas zakładania szklarni pamiętaj również o poniższych aspektach:

- wybierz miejsce najbardziej nasłonecznione (w przypadku uprawy roślin),

- zwróć uwagę na optymalne ustawienie szklarni - jej dłuższa część powinna znajdować się na osi wschód-zachód,

- jeżeli obszar szklarni w mieście wyniesie powyżej 25 metrów kwadratowych lub poza miastem 35 metrów kwadratowych musisz postarać się o pozwolenie na budowę,

- zarówno szklarnia bez roślin, jak i inna mała szklarnia, którą stawia się na zasadach podobnych jak foliowe tunele nie wymagają żadnego zgłaszania do urzędu ani pozwolenia na budowę,

- możesz kupić gotową szklarnię w postaci składanych paneli, zrobić ją samodzielnie ze starych okien lub zdecydować się na szklarnię wykonaną z folii.

Czy warto zakładać szklarnię przydomową?

Mini szklarnia w ogrodzie daje mnóstwo satysfakcji z własnej pracy i uprawy różnorodnych roślin lub owoców. Egzotyczne gatunki, które zachwycają swoim niecodziennym wyglądem, wspaniały wzrost roślin gotowych do posadzenia na rabaty, tarasy lub balkony, a także miejsce, w którym możesz wypocząć - to wszystko sprawia, że mini szklarnia sprawdzi się także u Ciebie w ogrodzie! W takim pomieszczeniu możesz też uprawiać zioła lub stworzyć kącik dla dziecka, aby i ono mogło poeksperymentować z roślinami.

Nowoczesne mini szklarnie mają często udogodnienia w postaci skrytki na najpotrzebniejsze narzędzia: konewki czy nawet węże ogrodowe. Stanowią również niebanalny element dekoracyjny Twojego ogrodu - posadź w pobliżu szklarni pnącza a uzyskasz wyjątkowy widok! Pamiętaj jedynie, aby pnącza nie były zbyt obfite, w innym wypadku zabiorą część światła słonecznego, które w szklarni jest niezbędne!