Czym jest ogrzewacz tarasowy?  

Zadaniem urządzenia jest roztaczanie delikatnej aury ciepła w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Ogrzewacze tarasowe są zatem przenośnym sprzętem grzewczym. Dzięki takiemu właśnie ogrzaniu tarasu możemy w chłodne dni bez obaw o zmarznięcie korzystać z przestrzeni, będącej często swoistym przedłużeniem salonu. Grill ze znajomymi, niedzielny obiad, lub impreza okolicznościowa na tarasie w chłodne jesienne dni dzięki ogrzewaczowi tarasowemu są nie tylko możliwe do zorganizowania, ale również tak samo przyjemne, jak latem.

Ogrzewacz tarasowy - dlaczego warto go mieć?

Kluczowym powodem jest ciepło, które emituje ogrzewacz tarasowy, jednak to nie jedyny argument wpływający na tak dużą popularność tego rozwiązania. Delikatna poświata bądź żywy ogień, które tworzą ogrzewacze na taras, dają niepowtarzalną okazję obcowania z atmosferą i klimatem romantycznych i rodzinnych wieczorów. Ponadto ogrzewacze tarasowe są po prostu trendy.

Urządzenie w kształcie kosza na ognisko, kominka, popularnej "kozy", lub nowoczesna konstrukcja niczym oryginalna rzeźba czołowego modernistycznego projektanta, stają się mimowolnie oryginalną ozdobą tarasu. Połączenie funkcjonalności, bezpieczeństwa użytkowania, wydajności i wysublimowanego designu  powoduje, że jest to jedno z najczęściej wybieranych urządzeń do ogrzewania nie tylko prywatnych tarasów i balkonów, ale również przestrzeni komercyjnych takich jak patia w prestiżowych restauracjach i hotelach, czy tereny imprez plenerowych.

Rodzaje ogrzewaczy tarasowych

Najpopularniejsze ogrzewacze tarasowe zasilane są gazem, energią elektryczną, oraz drewnem. Każde z tych urządzeń charakteryzuje się nie tylko odmiennym sposobem zasilania, ale również zróżnicowaną zasadą działania, designem, mobilnością lub jej brakiem, oraz efektem wizualnym.

Ogrzewacze tarasowe gazowe znane są od dawna, jednak na przestrzeni lat zdecydowanie zmienił się ich design. To już nie te same zamierzchłe toporne i nieestetyczne nakładki na butlę gazową, ale eleganckie urządzenia w kształcie stożka, parasola, czy nowoczesnej oszczędnej w formie konstrukcji. Wszystkie ogrzewacze tarasowe gazowe zasilane są płynnym gazem propan lub propan-butan dostarczanym wprost z butli gazowej dokładnie takiej samej, jakiej używamy w przypadku kuchenek gazowych.

Zalety:

 • wybór pomiędzy ogrzewaczem z żywym płomieniem a modelem, który emituje falę podczerwieni,
 • zróżnicowany design,
 • mobilność,
 • bezpieczeństwo - możliwość zakupu urządzenia wyposażonego w zabezpieczenie zapobiegające przypadkowemu wydostaniu się gazu wskutek zgaśnięcia płomienia, lub upadku sprzętu,
 • duża wydajność.

 Wady:

 • wydzielają do atmosfery dwutlenek węgla,
 • cyklicznie należy sprawdzać szczelność wszystkich elementów.

Ogrzewacze tarasowe elektryczne to tradycyjne znane wszystkim od dawna konwektory i grzejniki, ale przede wszystkim niezwykle popularne w ostatnich sezonach promienniki. Wszystkie wymienione urządzenia zasilane są prądem, więc należy zadbać o dostęp do gniazdka elektrycznego na balkonie lub tarasie. Te ostatnie, czyli promienniki robią furorę przez wzgląd na swoją uniwersalną i innowacyjną technikę ogrzewania, mianowicie działają na podobnej zasadzie, co słońce. Promienniki elektryczne ogrzewają tylko osoby i przedmioty znajdujące się w ich zasięgu, z wykluczeniem powietrza.

Ogrzewanie tarasowe elektryczne w postaci promienników  to przyjemne ciepło odczuwalne na skórze całkowicie pozbawione szkodliwego działania promieni UV.  Do wyboru mamy promienniki halogenowe, z włóknem szklanym i kwarcowe, przy czym te ostatnie najlepiej sprawdzą się na zamkniętych tarasach. Wybierając promiennik elektryczny na taras, zwróćmy uwagę na moc w kontekście wielkości tarasu, który zamierzamy ogrzać, a także na trwałość lampy podawanej w godzinach, oraz symbol IP, który oznacza odporność urządzenia na warunki atmosferyczne i wodę.

Zalety:

 • możliwość wyboru pomiędzy urządzeniem zawieszonym na ścianie lub suficie, wiszącym, albo stojącym,
 • wysoka wydajność i energooszczędność,
 • opcje dodatkowe zwiększające funkcjonalność (pilot, regulacja mocy)
 • komfort użytkowania i natychmiastowy efekt,
 • bezpieczeństwo eksploatacji (brak otwartego ognia),
 • ukierunkowanie energii - ogrzewanie tylko przedmiotów i osób.

Wady:

 • brak "żywego ognia" tworzącego nastrojowy klimat.

Ogrzewacze tarasowe na drewno przyjmujące postać koksowników, palenisk, lub koszów to gratka dla zwolenników nastrojowego ognia, który zwykle otrzymujemy, rozpalając ognisko. Tańczące hipnotyzujące płomienie to synonim tajemniczości i magii, a doznania przywodzą na myśl młodzieńcze czasy i kiełbaski pieczone na ogniskowych spotkaniach towarzyskich. 

Zalety:

 • duży wybór form i modeli ogrzewacza,
 • niepowtarzalna atmosfera prawdziwego ogniska.

Wady:

 • działanie miejscowe - brak możliwości ogrzania dużej przestrzeni,
 • zapewnienie bezpiecznego podłoża i otoczenia z dala od elementów łatwopalnych.

Jaki wybrać ogrzewacz tarasowy - gazowy, elektryczny, czy na drewno?

Ogromną zaletą wszystkich ogrzewaczy tarasowych jest łatwość i szybkość ich montażu. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość doboru właściwej mocy do konkretnego metrażu tarasu, najczęściej jednak i tak urządzenie jest instalowane w pobliżu strefy wypoczynkowej, dlatego nie ma konieczności zakupu ogrzewacza o najwyższej mocy. Z reguły do ogrzania powierzchni 10 m²  w zupełności wystarczy urządzenie o mocy 1400 W. Warto nadmienić, że większość dostępnych w sprzedaży urządzeń ma możliwość regulacji mocy. Reasumując - wybór odpowiedniego ogrzewacza tarasowego zależy od tego, czy bardziej zależy nam na klimatycznym otwartym ogniu, czy też stawiamy na pełne bezpieczeństwo wynikające z użytkowania urządzenia elektrycznego.

 

 

Autor
Ogrzewacz na taras - jak znaleźć odpowiedni?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...