Dlaczego warto kupić jacuzzi ogrodowe?

Skąd w ogóle wzięło się jacuzzi? Urządzenie wynaleźli bracia Jacuzzi, a pierwszy egzemplarz wyprodukowano w 1970 roku, jako narzędzie terapeutyczne. Idea zaistniała z ludzkiej potrzeby złagodzenia bólu spowodowanego reumatoidalnym zapaleniem stawów. Współcześni użytkownicy jacuzzi bardzo pozytywnie wypowiadają na temat jego prozdrowotnych właściwości.

Okazuje się, że masaż strumieniami wody i setkami bąbelków powietrza pływających w wodzie doskonale rozluźnia mięśnie, niweluje stres, pobudza do pracy układ krążenia, oraz uśmierza bóle mięśni i stawów. Przynoszące ulgę pęcherzyki powietrza wspomagają również walkę z nadwagą, zbawiennie wpływają na skórę, łagodzą bóle głowy, a także ograniczają bezsenność, apatię i rozdrażnienie.

Prywatne jacuzzi w ogrodzie to przyjemność w pełni bezpieczna, pozbawiona ryzyka obcowania ze szkodliwymi drobnoustrojami i grzybami mogącymi znajdować się w jacuzzi publicznym. Spokój, prywatność i intymność we własnym ogrodowym jacuzzi pozwala swobodnie korzystać z kąpieli z dala od zgiełku i zatłoczonych przestrzeni, a to wszystko możemy mieć przez okrągły rok.  

 

Jak działa jacuzzi?

Ten niezwykle przyjemny zabieg „uspokajający” nasze mięśnie jest możliwy za sprawą licznych dysz z małymi otworkami, przez które wydmuchiwane są ze sporą siłą bąbelki powietrza, oraz strumienie wody masujące ciało zanurzone w wodzie. Ponadto urządzenie wyposażone jest z reguły w system podgrzewania wody, elektroniczny panel sterowania, oraz pompy filtrujące. Wybierając jacuzzi ogrodowe, warto zwrócić uwagę na dwa główne parametry, czyli ilość dysz, oraz moc urządzenia.

Czy rozmiar jacuzzi ma znaczenie?

Wielkość jacuzzi do ogrodu ma znaczenie wtedy, kiedy nie zamierzamy korzystać z niego sami. Jeśli mamy dużą rodzinę bądź chcemy zaprosić przyjaciół, wtedy warto nabyć jacuzzi 6-osobowe o pojemności 1000 litrów, a nawet 8-osobowe mieszczące niespełna 1500 litrów wody. Jeśli wolimy bardziej kameralny klimat, możemy zdecydować się na jacuzzi 4-osobowe, które w niczym nie odbiega pod względem komfortu od większych modeli.

 

Rodzaje jacuzzi ogrodowych – jakie wybrać?

Przeglądając oferty producentów i sprzedawców, z pewnością znajdziemy różne rodzaje ogrodowych jacuzzi. Każde z urządzeń ma inne parametry, a także różni się rodzajem materiału użytego do produkcji, warunkami użytkowania i odmiennym designem.

Jacuzzi dmuchane

Zbiornik wykonany z niezwykle grubego i wytrzymałego PCV to najbardziej ekonomiczna wersja przydomowego luksusu, jaki daje kąpiel z bąbelkami. Za odporność na napór wody odpowiada nie tylko materiał, ale również przemyślana konstrukcja jacuzzi. Jacuzzi ogrodowe dmuchane sprzedawane jest zwykle w komplecie z pompą wyposażoną w filtr, panelem sterowania, oraz pokrywą, czyli otrzymujemy zestaw gotowy do montażu i użytkowania.

Do jacuzzi możemy dokupić wyposażenie dodatkowe w postaci podwodnej lampy LED o zróżnicowanej kolorystyce oraz systemu podgrzewania wody. Jacuzzi dmuchane zwykle nie zajmuje więcej miejsca, niż basen ogrodowy i może go zastępować wtedy, kiedy nie włączamy systemu podgrzewania wody i hydromasażu. Dbanie o jacuzzi dmuchane ogranicza się do wymiany filtra w pompie i używania chemii zapobiegającej powstawaniu glonów. Kupując jacuzzi ogrodowe dmuchane, pamiętajmy o tym, że zimą należy go złożyć, lub użytkować w pomieszczeniu zamkniętym, gdzie nie występują temperatury ujemne.

Jacuzzi dmuchane obudowane drewnem.

Zalety:

 • mobilność – można łatwo po wypompowaniu wody przenieść jacuzzi w dowolne miejsce lub schować.
 • niska cena,
 • łatwość obsługi,
 • możliwość montażu na tarasie, bądź w ogrodzie.

Wady:

 • konieczność demontażu na miesiące zimowe.

Jacuzzi całoroczne

Jacuzzi ogrodowe całoroczne to zdecydowanie droższa inwestycja niż modele dmuchane. Cena zależy od rozmiaru misy, z czego będzie wykonana, ale przede wszystkim od ilości dysz, mocy sprzętu, oraz wyposażenia dodatkowego i zastosowanych rozwiązań technologicznych. Spośród wielu modeli na uwagę zasługuje jacuzzi balia z drewna, które spełni marzenia zarówno osób ceniących sobie życie towarzyskie i imprezy w ogrodzie, jak i sympatyków relaksu w kameralnym gronie. Jacuzzi wykonane z drewna bardzo łatwo jest obudować tym samym materiałem i zyskać dodatkową przestrzeń na schody, ławeczki, półki, oraz miejsce na postawienie aromatycznej lemoniady.

Jacuzzi zabudowane nie musi być w całości wykonane z drewna, gdyż możemy zabudować każdy rodzaj jacuzzi wolnostojącego. Warto rozważyć również jacuzzi wkopane w ziemię, wokół którego warto umieścić leżaki, oraz inne meble ogrodowe. Wejście do jacuzzi znajdującego się na równi z podłożem jest zdecydowanie łatwiejsze, podobnie jak wyposażenie go w dodatkowy osprzęt taki jak uchwyty ułatwiające wychodzenie z wody.

 

Jacuzzi wolnostojące również ma swój urok. Zyskujemy możliwość umiejscowienia go w dowolnej lokalizacji posesji. Urządzenie postawione pośród zieleni w ogrodzie to doskonały sposób na relaks w otoczeniu naturalnej zieleni, a ustawione na tarasie stanie się ekskluzywnym i zarazem funkcjonalnym elementem wyposażenia. Niezależnie od tego, na który model się zdecydujemy, z pewnością będziemy cieszyć się jego prozdrowotnymi i relaksującymi właściwościami przez cały rok, nawet w otoczeniu zasp śnieżnych.  

Zalety:

 • Możliwość użytkowania przez cały rok, nawet przy ujemnych temperaturach,
 • wysoka trwałość – to sprzęt „na lata”,
 • brak konieczności demontażu na zimę,
 • możliwość zainstalowania systemu automatycznego czyszczenia i dezynfekcji.

Wady:

 • konieczny transport misy w całości i montaż wykonany przez fachowca,
 • stosunkowo wysoki koszt zakupu.

Koszty związane z zakupem i posiadaniem jacuzzi w ogrodzie

Koszt zakupu ściśle wiąże się z wyborem konkretnego rodzaju i modelu jacuzzi ogrodowego. Cena ogrodowego jacuzzi dmuchanego jest najniższa. Najtańsze modele można nabyć już za niespełna 1500 zł, jednak koszt zakupu zależy od rozmiaru i wyposażenia zbiornika. Decydując się na kupno jacuzzi ogrodowego całorocznego, należy liczyć się z kwotą od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. To jednak nie koniec opłat. Pamiętajmy również o kosztach związanych z napełnieniem urządzenia wodą i jego eksploatacją. Koszt energii elektrycznej to kwota od 100 zł do 200 zł miesięcznie przy regularnym użytkowaniu.

Autor
Jacuzzi w ogrodzie - inspiracje, ceny, rodzaje
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...