Moda na spędzanie czasu w saunie przybyła do nas z krajów skandynawskich i z Rosji. Słowianie budowali je od wieków, choć na przestrzeni lat ich forma nieco się zmieniała. Obecnie sauna to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura oraz wilgotność zależna od konkretnego rodzaju sauny.

W pomieszczeniu tym spędza się od kilku do kilkunastu minut, a stosowanie tego rodzaju zabiegów wpływa niwelująco na szereg różnorodnych dolegliwości. Sauna jest bardzo wskazana u osób, które borykają się z niektórymi chorobami serca, bólami reumatycznymi czy chorobami płuc. Większość osób korzysta z nich jednak, aby poprawić swoją odporność i wydolność, a także, żeby się zrelaksować. Moda ta spowodowała, że sporo osób decyduje się na stworzenie sauny własnym sumptem.

Jak wybrać odpowiedni piec i jakie powinien mieć parametry? Wszystko zależy od rodzaju sauny i kilku innych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy okazji takiego przedsięwzięcia. Wiedza na ten temat pozwala na wybór opcji, która będzie nie tylko wydajna, ale przede wszystkim bezpieczna.

Elektryczny piec do sauny

Piec elektryczny jest częstym wyborem wśród osób tworzących sauny, ponieważ pozwala ogrzać całe pomieszczenie, a generowane przez niego ciepło doprowadza do parowania wody z kamieni. Wyróżnia się cztery typy takich pieców, a więc piec jednofunkcyjny o najprostszej budowie i uniwersalności, piec dwufunkcyjny, który poza grzałką ma jeszcze generator pary, piec wielofunkcyjny oferujący kąpiele parowe i suche, a także seanse zapachowe i inhalacje oraz piec akumulacyjny z grzałką i zbiornikiem kamieni.

Piece dwufunkcyjne zalecane są do tworzenia łaźni parowych. Ich wielofunkcyjne odpowiedniki oferują najwięcej możliwości, a ponadto znajdujący się w nich zbiornik na wodę dodatkowo zwiększa wilgotność w pomieszczeniu. Dzięki nim w saunie można organizować również bardzo zdrowe inhalacje solne, a także kąpiele z wykorzystaniem olejków eterycznych, które dodatkowo oddziałują na zmysły i mają działanie relaksujące.

Piece akumulacyjne wyróżniają się stałą gotowością do pracy oraz tym, że nie trzeba ich programować. Wszystkie piece elektryczne dzielą się dodatkowo na takie, które mają wbudowany panel sterujący, oraz takie, w których panel sterujący znajduje się na zewnątrz. W tym pierwszym typie funkcje ustawiania czasu i temperatury znajdują się w obudowie, podczas gdy zewnętrzny panel sterujący pozwala również zmieniać oświetlenie i wentylację. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga zbliżania się do rozgrzanego pieca, a ponadto sprawdzi się w przypadku pieców o szerokim zakresie mocy.

Jaka powinna być moc pieca do sauny?

Moc pieca do sauny powinna być uzasadniona dwoma czynnikami, a mianowicie wielkością pomieszczenia oraz zasilaniem elektrycznym. Jeśli ktoś planuje saunę w budowanym dopiero domu, czynniki te powinny zostać uwzględnione na samym początku, aby uniknąć w przyszłości kosztownej przebudowy i remontu. Elektryczne piece do sauny mogą być podłączone do zasilania trójfazowego 300 V oraz do zasilania jednofazowego 230 V. W domowych saunach 1 kW odpowiada jednemu metrowi sześciennemu pomieszczenia przeznaczonego do tego celu. Łatwo więc obliczyć, jaka moc będzie niezbędna w konkretnym przypadku.

Informacje o parametrach można bez trudu znaleźć na stronach producentów pieców, a wybór urządzenia kompatybilnego z zasilaniem i kubaturą to klucz do sukcesu. Nawet wysokiej jakości wyposażenie nie pomoże saunie spełniać swoich funkcji, jeśli moc pieca będzie za słaba w stosunku do wielkości sauny. Warto również zadbać o to, aby piec był skonstruowany z wysokiej jakości materiałów, miał ochronę przeciw przypadkowym poparzeniom lub też posiadał pojemny zbiornik na kamienie.

Piec do sauny na drewno

Alternatywą dla pieców elektrycznych są piece opalane drewnem. Na ogół kojarzą się one z bardziej naturalnym saunowaniem, jednak używanie takiego pieca we własnym zakresie wiąże się z dodatkowymi kosztami i czynnościami. Spalane drewno wydziela szkodliwe substancje, dlatego w tym wypadku pomieszczenie bezwzględnie potrzebuje drożnego komina. Ponadto drewno spalane jest w specjalnym palenisku, które wymaga regularnego oczyszczania. W związku z tym, że ten rodzaj pieca nagrzewa się dużo szybciej niż piece elektryczne, należy zadbać o to, aby drewniane elementy znajdowały się dalej od niego lub też wyposażyć go w specjalne osłony niepalne.

Dla wielu osób kwestią wykluczającą stosowanie takich pieców jest fakt, że nie mają wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie potrzebnego opału. Jego niewątpliwą zaletą jest za to brak uzależnienia od sieci elektrycznej, a także o wiele lepszy efekt wizualny. Tego rodzaju piece wyposażone są w przezroczyste drzwiczki, za którymi widnieje płonące drewno, a to z kolei wpływa na atmosferę panującą w pomieszczeniu.

Jaki jest koszt sauny domowej?

Koszt stworzenia sauny domowej jest zależny od tego, czy powstanie ona w istniejącym już pomieszczeniu, czy też będzie to sauna ogrodowa w wolnostojącym pomieszczeniu. Ta druga opcja wiąże się z dodatkowymi kosztami, a więc z aktualnymi cenami za świerk skandynawski lub cer kanadyjski, z którego najczęściej budowane są sauny ogrodowe. Skonstruowanie sauny nie jest skomplikowane, ale ludzie, którzy wcześniej tego nie robili, często decydują się na płatną usługę fachowców w tym zakresie.

Najtańsze piece do sauny można kupić za kwotę nieprzekraczającą tysiąca złotych, ale większość osób decyduje się na mocniejsze piece. Dobre piece opalane drewnem kosztują od 2 tysięcy złotych wzwyż, podobnie jak piece elektryczne z zewnętrznym panelem sterującym. Wielu producentów oferuje również zestawy startowe do domowej sauny, w których znajdują się między innymi piec saunowy, kamienie, termometr i higrometr, kratka wentylacyjna i szklane drzwi. Cena za taki zestaw może wynosić około 3 tysięcy złotych, ale warto wcześniej sprawdzić, czy znajdzie on zastosowanie w pomieszczeniu, w którym finalnie powstanie sauna.

Szacuje się, że pełne wyposażenie niewielkiej sauny to koszt opiewający mniej więcej na siedem do ośmiu tysięcy złotych bez pieca, a więc cena ta będzie wyższa o koszt wybranego pieca oraz tym wyższa, im większe będzie samo pomieszczenie. Biorąc pod uwagę średnią ceną za prąd, jedna kąpiel parowa kosztuje nieco ponad dwa złote w przypadku jednej osoby. Okazuje się więc, że największym kosztem w przypadku posiadania domowej sauny jest inwestycja w jej zbudowanie i wyposażenie. Później można regularnie zażywać zdrowych zabiegów, nie narażając się na niebotyczne koszty.