Czym jest wełna czesankowa?

Wełna czesankowa to naturalny materiał poddawany przed przędzeniem specjalistycznej obróbce włókien, od której wzięła swoją nazwę. Obróbka włókien polega na ich czesaniu specjalnymi szczotkami a później równoległym układaniu w kształt długich pasów. Ze względu na swoją strukturę i miękkość, wełna czesankowa znajduje szerokie zastosowanie w pracach dekoracyjnych czy rękodzielniczych. Można z niej przygotować nie tylko koc, ale również poduszki, narzuty, pledy, przytulanki albo ozdoby, które świetnie prezentują się we wnętrzach, szczególnie tych w stylu skandynawskim.

To jednak nie wszystko: z tego rodzaju wełny przygotowuje się także najwyższej jakości tkaniny oraz dzianiny. W ten sposób można uzyskać modne i ciepłe swetry, czapki, szaliki oraz inne akcesoria takie jak torebki czy nawet kapelusze. Wykonane z tego rodzaju wełny ubrania czy akcesoria są odporne na zabrudzenia, ponadto wykazują właściwości antyalergiczne i antystatyczne. Materiał ten jest miękki i przyjemny w dotyku. Dzięki swej strukturze pozwala na stworzenie delikatnych i ciepłych, a przy tym wytrzymałych wyrobów. Wyroby z wełny czesankowej są podatne na zmechacenia (które można jednak łatwo usunąć za pomocą golarki do odzieży), mogą także ulec sfilcowaniu.  

Wełna czesankowa - gdzie ją kupić i ile kosztuje?

Wełnę czesankową znajdziemy w sklepach specjalistycznych oferujących akcesoria do tkactwa czy przędzenia. Najkorzystniej jednak złożyć zamówienie w jednym ze sklepów internetowych, gdzie dodatkowym atutem jest szeroki wybór tego materiału w różnych wersjach kolorystycznych oraz różnej wadze, w zależności od późniejszego przeznaczenia. Za 100 g wełny zapłacimy niecałe 10 złotych, jednak kupując większą ilość, cena będzie niższa (kilogram będzie kosztował około 92 złotych zatem jeszcze taniej).

Chcąc wykonać koc z wełny czesankowej, warto również poczekać na promocje albo porównać ceny w kilku różnych sklepach (w jednym można było kupić kilogram materiału za 69 złotych, pod warunkiem kupna przynajmniej pięciu kilogramów).

Jak wykonać koc z wełny czesankowej

Samodzielne wykonanie koca jest proste i może być świetnym sposobem kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Taki koc nie tylko będzie wyjątkowy i niepowtarzalny, ale również znacznie tańszy niż gotowy wyrób, który możemy kupić w sklepie. Do przygotowania koca będzie nam potrzebna odpowiednia ilość wełny czesankowej - warto wcześniej zastanowić się, jakie wymiary powinien mieć nasz koc i kupić tyle materiału, ile będzie potrzeba. Aby wykonać koc o wymiarach 80x90 cm, należy przygotować około dwóch kilogramów wełny.

  1. Zaczynamy od rozwinięcia sporej części wełny i utworzenia z niej podwójnego kawałka.
  2. Wiążemy pierwszy węzeł: przekładamy krótszy koniec przez dłuższy i w ten sposób uzyskujemy luźną pętelkę. Przez jej środek przekładamy dłuższy koniec i pociągamy za krótszy, dzięki temu uzyskując supełek.
  3. Z krótszego końca wełny tworzymy pętelkę a dłuższy koniec przekładamy przez jej środek, w ten sposób tworząc nową. Przytrzymujemy ją razem z pętelką znajdującą się obok, ciągniemy za krótszy koniec wełny i tworzymy supełek. Czynność powtarzamy aż do momentu, w którym z krótszego końca wełny nie będziemy już mogli robić kolejnych supełków.
  4. Tworzymy środkową część koca: rozszerzamy pętelkę i przez jej środek od spodu przekładamy koniec wełny, w ten sposób przygotowując nową pętelkę. Tak samo przekładamy końcówkę wełny przez pętelki na tym samym poziomie i z lewej strony do prawej aż do zakończenia rzędu, a następnie odwrotnie. Tę czynność powtarzamy aż do zakończenia materiału.
  5. Na koniec pierwszą pętelkę z rzędu przekładamy przez tę znajdującą się obok i uzyskujemy nową pętelkę. Przekładamy przez nią koniec wełny, który nam został. Powtarzamy te czynności aż do końca rzędu po czym zawiązujemy supełek. Nasz koc z wełny czesankowej jest gotowy!