W ostatnim czasie coraz modniejsze staje się samodzielne wykonywanie koców, pledów lub domowych ozdób. Prezentują się one znakomicie w każdym pomieszczeniu, sprawiają wrażenie miłego i przytulnego wnętrza, zachęcają do odpoczynku oraz cieszą oko. Jednym z częściej polecanych materiałów jest wełna czesankowa, która może posłużyć do wykonania zarówno ubrań, akcesoriów jak i dodatków, które odmienią estetykę każdego wnętrza. Z tego rodzaju wełny można wykonać również ciepły, miękki oraz delikatny koc. Potrzebne nam będą umiejętności manualne, skupienie oraz trochę wolnego czasu. Elementy dekoracyjne wykonywane metodą DIY wciąż są bardzo modne, wyglądają zjawiskowo, mogą także stanowić znakomity prezent.

Czym jest wełna czesankowa?

Wełna czesankowa to naturalny materiał poddawany przed przędzeniem specjalistycznej obróbce włókien, od której wzięła swoją nazwę. Obróbka włókien polega na ich czesaniu specjalnymi szczotkami a później równoległym układaniu w kształt długich pasów. Ze względu na swoją strukturę i miękkość, wełna czesankowa znajduje szerokie zastosowanie w pracach dekoracyjnych czy rękodzielniczych. Można z niej przygotować nie tylko koc, ale również poduszki, narzuty, pledy, przytulanki albo ozdoby, które świetnie prezentują się we wnętrzach, szczególnie tych w stylu skandynawskim.

To jednak nie wszystko: z tego rodzaju wełny przygotowuje się także najwyższej jakości tkaniny oraz dzianiny. W ten sposób można uzyskać modne i ciepłe swetry, czapki, szaliki oraz inne akcesoria takie jak torebki czy nawet kapelusze. Wykonane z tego rodzaju wełny ubrania czy akcesoria są odporne na zabrudzenia, ponadto wykazują właściwości antyalergiczne i antystatyczne. Materiał ten jest miękki i przyjemny w dotyku. Dzięki swej strukturze pozwala na stworzenie delikatnych i ciepłych, a przy tym wytrzymałych wyrobów. Wyroby z wełny czesankowej są podatne na zmechacenia (które można jednak łatwo usunąć za pomocą golarki do odzieży), mogą także ulec sfilcowaniu.  

Wełna czesankowa - gdzie ją kupić i ile kosztuje?

Wełnę czesankową znajdziemy w sklepach specjalistycznych oferujących akcesoria do tkactwa czy przędzenia. Najkorzystniej jednak złożyć zamówienie w jednym ze sklepów internetowych, gdzie dodatkowym atutem jest szeroki wybór tego materiału w różnych wersjach kolorystycznych oraz różnej wadze, w zależności od późniejszego przeznaczenia. Za 100 g wełny zapłacimy niecałe 10 złotych, jednak kupując większą ilość, cena będzie niższa (kilogram będzie kosztował około 92 złotych zatem jeszcze taniej).

Chcąc wykonać koc z wełny czesankowej, warto również poczekać na promocje albo porównać ceny w kilku różnych sklepach (w jednym można było kupić kilogram materiału za 69 złotych, pod warunkiem kupna przynajmniej pięciu kilogramów).

Jak wykonać koc z wełny czesankowej

Samodzielne wykonanie koca jest proste i może być świetnym sposobem kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Taki koc nie tylko będzie wyjątkowy i niepowtarzalny, ale również znacznie tańszy niż gotowy wyrób, który możemy kupić w sklepie. Do przygotowania koca będzie nam potrzebna odpowiednia ilość wełny czesankowej - warto wcześniej zastanowić się, jakie wymiary powinien mieć nasz koc i kupić tyle materiału, ile będzie potrzeba. Aby wykonać koc o wymiarach 80x90 cm, należy przygotować około dwóch kilogramów wełny.

  1. Zaczynamy od rozwinięcia sporej części wełny i utworzenia z niej podwójnego kawałka.
  2. Wiążemy pierwszy węzeł: przekładamy krótszy koniec przez dłuższy i w ten sposób uzyskujemy luźną pętelkę. Przez jej środek przekładamy dłuższy koniec i pociągamy za krótszy, dzięki temu uzyskując supełek.
  3. Z krótszego końca wełny tworzymy pętelkę a dłuższy koniec przekładamy przez jej środek, w ten sposób tworząc nową. Przytrzymujemy ją razem z pętelką znajdującą się obok, ciągniemy za krótszy koniec wełny i tworzymy supełek. Czynność powtarzamy aż do momentu, w którym z krótszego końca wełny nie będziemy już mogli robić kolejnych supełków.
  4. Tworzymy środkową część koca: rozszerzamy pętelkę i przez jej środek od spodu przekładamy koniec wełny, w ten sposób przygotowując nową pętelkę. Tak samo przekładamy końcówkę wełny przez pętelki na tym samym poziomie i z lewej strony do prawej aż do zakończenia rzędu, a następnie odwrotnie. Tę czynność powtarzamy aż do zakończenia materiału.
  5. Na koniec pierwszą pętelkę z rzędu przekładamy przez tę znajdującą się obok i uzyskujemy nową pętelkę. Przekładamy przez nią koniec wełny, który nam został. Powtarzamy te czynności aż do końca rzędu po czym zawiązujemy supełek. Nasz koc z wełny czesankowej jest gotowy!