Róże z bibuły

Róże to jedne z najpopularniejszych kwiatów, które w zależności od koloru kojarzą się z miłością, niewinnością i wieloma innymi wartościami. Z bibuły można przygotować różyczki, które będą pięknie komponowały się z innymi elementami wystroju.

Przed przystąpieniem do pracy przygotuj wybrany kolor bibuły na płatki, zieloną bibułę, klej w sztyfcie, patyczek do szaszłyków, taśmę dwustronną i sznurek. Odetnij ze zrolowanej bibuły pasek o szerokości 6 centymetrów, rozwiń kawałek i zagnij rożek z prawej strony do siebie. Przytrzymaj rożek kciukiem, a palcem wskazującym ponownie zagnij go do siebie. Chwyć bibułę obok rożka dwoma palcami lewej ręki, a część po prawej stronie odegnij do tyłu.

Powtarzaj całą czynność aż stworzysz ponad 20 płatków, resztę bibuły odetnij, a patyczek olej taśmą dwustronną i przyklej do płatków z lewej strony. Zwijaj bibułę z patyczkiem do środka, tworząc w ten sposób kwiatek, a koniec zwiąż sznurkiem. Prostokątny kawałek bibuły w zielonym kolorze złóż na pół i wytnij z niego trójkąt. Posmaruj dół klejem i oklej dół kwiatka.

Następnie pasek z zielonej bibuły o szerokości 1,5cm posmaruj klejem i oklej nim cały patyczek. Z zielonej bibuły o wymiarach 5 na 10cm wytnij kształt liścia, a potem powtórz czynność. Liście sklej ze sobą na patyczku w połowie jego wysokości. Tak przygotowana róża może być początkiem bukietu z bibuły lub pojedynczą ozdobą.

Hiacynt z bibuły

Hiacynty kwitną od kwietnia do maja, ale jeśli ktoś chce mieć ich substytut w domu przez cały rok, to dobrą opcją będą kwiaty z bibuły. Jak zrobić kolorowe hiacynty? Przygotuj białą i zielona bibułę, lej w sztyfcie, patyk do szaszłyków, ołówek, nożyczki, sznurek i linijkę.

Z białej bibuły wytnij trzy kawałki o wymiarach 10 na 40 centymetrów i co 1,5cm wykonaj w nich nacięcia na głębokość 8 centymetrów. Posmaruj bibułę klejem z tyłu po stronie, która nie jest nacięta, i zawiń na patyczku do szaszłyków. Zwinięte elementy powinny znajdować się na górze. Z zielonej bibuły wytnij cztery podłużne liście, a ich dół zwiąż sznurkiem.

Za pomocą kleju przytwierdź je do patyczka tak, aby liście znajdowały się z czterech stron. Gotowy kwiat można umieścić w doniczce wypełnionej piaskiem lub kamyczkami.

Żonkile z bibuły

Rozłożyste żonkile to kwiaty, które wyjątkowo kojarzą się z wiosną. Dzięki charakterystycznemu kształtowi nie sposób pomylić ich z jakimkolwiek innym kwiatem. Na szczęście można je wykonać z bibuły i cieszyć się piękną dekoracją wnętrza o dowolnej porze roku.

Zanim przystąpisz do pracy przygotuj żółtą i zieloną bibułę, klej w sztyfcie, patyczek do szaszłyków, ołówek i nożyczki. Z żółtej bibuły wytnij 6 płatków w kształcie elipsy o zaostrzonych końcach, czyli takich, jakie wyróżniają żonkile. Z tej samej bibuły odetnij pasek o szerokości 2cm oraz kawałek o wymiarach 7 na 10cm. Pasek złóż na 3 części i przetnij, a krótszą część każdego kawałka złóż na kilka milimetrów, tworząc słupki żonkila.

Dłuższy brzeg prostokątnego kawałka bibuły pozaginaj w harmonijkę, posmaruj krótszą krawędź klejem i sklej w formie tuby, tworząc środek kwiatka. Z zielonej bibuły wytnij kilka pasków o szerokości 2,5cm. Drugi kawałek zielonej bibuły złóż na szerokość 7cm, nałóż na siebie 3 warstwy i wytnij jednakowe liście.

We wnętrzu kwiatu wklej przygotowane wcześniej słupki, płatki posmaruj klejem i przyklej do kielicha, a trzy następne przyklej tak, aby wypełniały luki. Przyklej kwiat do patyczka, a sam patyczek oklej paskiem zielonej bibuły.

Jak zrobić kwiaty z krepiny?

Krepina to pomarszczony papier, który nieco przypomina bibułę, ale jest od niej sztywniejszy. Pozwala na przygotowanie efektownych kwiatów do świątecznej palmy czy wazonu. Do najłatwiejszych wzorów należą tulipany, do stworzenia których będziesz potrzebować kolorowej krepiny, nożyczek, patyczka, kleju i drucika. Wytnij kwadrat z krepiny o wymiarach 15 na 15cm, złóż go w pół i jeszcze raz w pół, aby stworzyć kształt litery "D".

Przebij drucikiem środek litery i zwijaj krepinę wokół niego, aby stworzyć kształt tulipana. Rozchyl krepinę na zewnątrz, aby płatki miały ładniejszy kształt, a na koniec sklej płatki ze sobą i przytwierdź je do patyczka oklejonego zieloną bibułą za pomocą taśmy dwustronnej.