O co chodzi w Jednolitym Systemie Segregacji Odpadów?
Tego, jak ważna jest segregacja śmieci i recykling niektórych odpadów, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Warto jednak nadmienić, że przetworzone w procesie recyklingu surowce otrzymują kolejną szansę bycia przydatnymi, zmniejszając przy tym konieczność pozyskiwania surowców z pierwotnego źródła i ograniczając zaśmiecenie planety odpadami nieprzetworzonymi. To zdecydowanie dobre dla naszego środowiska naturalnego, więc i dla nas samych.
Śmieci segregujemy od wielu lat, jednak w 2022 roku powstał Jednolity System Segregacji Odpadów, który dzieli sortowane śmieci na 5 frakcji, przy czym każdej z nich został przypisany inny kolor pojemnika i worka.
Złote zasady sortowania śmieci - dobrze je znać
Zanim dowiemy się, jakie śmieci wrzucać do poszczególnych pojemników, warto poznać kilka prostych zasad, które ułatwią świadome i sprawne przeprowadzenie segregacji śmieci.
• Przed wyrzuceniem opakowań, opróżniamy je z zawartości. Pojemników po jogurtach, butelek i słoików nie musimy myć przed wyrzuceniem.
• Odpady BIO i szkło bez opakowań foliowych wrzucamy do dedykowanych pojemników. Opakowania foliowe trafiają do żółtego pojemnika.
• Zgniatamy opakowania wypełnione powietrzem. Zaliczamy do nich puszki, plastikowe butelki, czy kartony po napojach.
• Szklane butelki i słoiki przed wrzuceniem do pojemnika, pozbawiamy nakrętek. Te wrzucamy do innych pojemników.
• Gdzie składować segregowane śmieci? Najczęściej kosz znajduje się pod zlewem. Nie musimy zmieniać tego przyzwyczajenia. Wystarczy, że kupimy funkcjonalny niewielki metalowy stojak, do którego przyczepimy worki w 4 kolorach na materiały przeznaczone do recyklingu. Na odpady zmieszane możemy postawić w kuchni elegancki metalowy kosz na śmieci, który nie zaburzy poczucia estetyki we wnętrzu.
• Warto dokładną rozpiskę śmieci do segregacji powiesić na lodówce - wtedy na pewno nie pomylimy koloru worków. Segregacja śmieci może przysporzyć nieco problemów, jednak poznając dokładny podział odpadów na frakcje, z pewnością z czasem sortowanie wejdzie nam w krew i będzie odbywało się w sposób intuicyjny. Czas poznać przeznaczenie poszczególnych pojemników na segregację, oznaczonych różnymi kolorami.
Pojemnik brązowy - odpady BIO
Do pojemnika lub worka brązowego trafiają odpady biodegradowalne, czyli te pochodzące z gospodarstw domowych. Ten rodzaj odpadów można przerobić na organiczne podłoże dla roślin lub kompost. Co więcej, to doskonały surowiec do produkcji biomasy, która napędza ekologiczne piece na biomasę. Do odpadów bio, które możemy wrzucić do brązowego pojemnika, zaliczamy:
- resztki jedzenia,
- skorupki jaj,
- fusy po herbacie i kawie,
- obierki z owoców i warzyw oraz zepsute warzywa i owoce,
- skoszoną trawę, ścięte gałęzie, trociny, korę drzew, chwasty, liście,
- niezaimpregnowane drewno.
Do tego pojemnika nie możemy wrzucić odchodów i kości zwierząt, oleju, popiołu z węgla, ziemi i kamieni.
Pojemnik niebieski - papier
Makulatura dawno temu zbierana była w szkołach i przeznaczana do ponownego przetworzenia. Współcześnie chętnie wracamy do tego schematu, ograniczając wycinkę drzew, z których produkowany jest papier. Do pojemnika niebieskiego wrzucamy:
- kartony, papier pakowy i opakowania tekturowe,
- gazety, czasopisma, ulotki i katalogi,
- książki, zeszyty i papier szkolny oraz biurowy,
- worki i torby papierowe (z wyjątkiem tych po artykułach budowlanych).
Nie możemy wrzucić do niebieskiego pojemnika ręczników papierowych i chusteczek higienicznych, pieluch jednorazowych, zatłuszczonego papieru i kartonów, czy papieru pokrytego folią.
Pojemnik żółty - tworzywa sztuczne i metal
Żółty pojemnik na segregację najszybciej się wypełnia. Wszechobecne tworzywa sztuczne przemycamy do domu codziennie, warto więc przyłożyć się do ich świadomej segregacji. Do żółtego pojemnika możemy wrzucić:
- plastikowe butelki po napojach i nakrętki,
- kartony po sokach i mleku,
- plastikowe opakowania po artykułach spożywczych, środkach czystości i kosmetykach,
- woreczki i reklamówki jednorazowe,
- kapsle i metalowe nakrętki,
- puszki po napojach i konserwach,
- folię aluminiową i metale kolorowe.
Bezwzględnie nie wrzucamy do żółtego pojemnika części samochodowych, zużytych baterii, opakowań z zawartością, pojemników po lakierach, olejach silnikowych i farbach.
Pojemnik zielony - szkło
Butelka wrzucona do zielonego pojemnika nie musi być cała. Możemy z powodzeniem wrzucić stłuczony wazon, czy strąconą niechcący ze stolika szklankę, jednak w pojemniku zielonym mogą znaleźć się również:
- wszelkie szklane butelki, również te po oleju roślinnym i alkoholu,
- szklane opakowania po kosmetykach.
Nie wszyscy wiedzą, że do pojemnika z segregacją szklaną nie można wrzucić szkła żaroodpornego, ceramiki pod żadną postacią, żarówek, luster, szkła okiennego i okularowego.
Pojemnik czarny - odpady zmieszane
W czarnym pojemniku często lądują rzeczy, które z powodzeniem mogą zostać wrzucone do worka z surowcami przeznaczonymi do recyklingu. Jeśli nie wiemy, gdzie coś wrzucić, z pewnością znajdzie się to w czarnym pojemniku.
Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ powinny do niego trafić wyłącznie odpady, które nie podlegają recyklingowi, czyli na przykład zużyte pampersy, ubrania i buty, ręczniki papierowe, tradycyjne żarówki, zatłuszczone pojemniki styropianowe, kości i mięso, popiół, żwirek z kuwety, zabawki, tapety, ceramika oraz papier termiczny, czyli paragony. Do czarnego kubła nie możemy wrzucać materiałów niebezpiecznych, ponieważ te należy zawieźć do PSZOK.
Co można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)?
PSZOK jest miejscem właściwym do składowania materiałów niebezpiecznych i problematycznych. Co więcej, możemy zrobić to nieodpłatnie. W każdej gminie znajduje się taki punkt, do którego w godzinach jego pracy możemy zawieźć na przykład:
- sprzęt AGD i RTV oraz baterie i akumulatory,
- meble, zwłaszcza te wielkogabarytowe,
- opony i części samochodowe,
- gruz i odpady budowlane i rozbiórkowe,
- świetlówki i żarówki LED,
- odpady zielone,
- kartony,
- opakowania po aerozolach i gaśnice,
- kwasy, alkalia i rozpuszczalniki,
- farby, lakiery, kleje, żywice,
- tusze i tonery do drukarek,
- meble ogrodowe.
Warto wiedzieć, że produkty lecznicze zarówno te o aktualnej, jak i przekroczonej dacie ważności możemy oddać nie tylko w PSZOK, ale również w aptece, przychodni i szpitalu. Niestety nie wszystkie punkty zbiórki odpadów przyjmują każdy rodzaj wymienionych wyżej odpadów, dlatego dobrym pomysłem jest wykonanie telefonu do lokalnego PSZOK i uzyskania informacji, czy przyjmie konkretne odpady, których zamierzamy się pozbyć.