Lampy LED i solarne są bez dwóch zdań po prostu modne. Ale nie tylko z tego powodu należy je montować. Większość zasobów energetycznych jest ograniczona, kosztowna i negatywnie wpływa na środowisko. Według danych aż 800 milionów ludzi na świecie żyje bez prądu. Dlatego warto postawić na inne rozwiązanie.

Lampy LED do domu

Kiedy w 2013 r. wprowadzano technologię LED, wielu okrzyknęło ją za prawdziwą rewolucję w poskramianiu ciemności. Nic dziwnego.

Pierwsze przełomowe wydarzenie miało miejsce miliony lat temu, gdy człowiek nauczył się rozpalać ogień. Świece oraz lampy olejne i gazowe nic tak naprawdę nie zmieniły, bo cały czas do ich rozpalenia potrzebny był płomień. Kiedy Edison wprowadził żarówkę, co prawda nie płonęła w sensie fizycznym, ale cały czas przetwarzała ok. 99% energii na ciepło, a nie na światło.

Pod tym względem technologia LED to wielki postęp w dziejach ludzkości. Diody LED wykorzystują energię pochodzącą z prądu, więc jest ona bezpośrednio zmieniana w światło. Dzięki temu diody LED nie nagrzewają się. 

Zalety lamp LED do domu

Lampy LED są przede wszystkim ekonomiczne. Stosując je, zaoszczędzimy, ponieważ zużycie energii jest o 90 procent niższe niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Różnice widać zwłaszcza tam, gdzie na energię wydaje się ogromne sumy pieniędzy, np. w sklepach czy biurach. 

W produkcji oświetlenia LED nie używa się rtęci. Dzięki temu diody LED chronią środowisko - są trwałe (dłużej też świecą, nawet do 50 000 godzin), więc generują mniej odpadów. Poza tym diody LED emitują ściśle skoncentrowane światło, ukierunkowane tam, gdzie potrzeba (a nie rozproszone), w związku z tym zmniejsza się zanieczyszczenie światłem w miastach.

Diody LED mają różną barwę światła. Ta lampa jest marki Markslojd.

Są jasne i można dobrać żarówki LED w dowolnych barwach światła (mają bardzo wysoki wskaźnik oddania barw). Większy jest również zakres dostępnych temperatur barwowych - diody LED mogą emitować zarówno bardzo ciepłe, jak i chłodne światło.

Technologia LED umożliwia też sterowanie światłem przy pomocy urządzeń mobilnych. Oświetlenie można np. przyciemniać pilotem bez wstawania z kanapy.

Oświetlenie LED - do jakich wnętrz?

Lampy LED można stosować w miejscach publicznych i mieszkalnych, na zewnątrz i w środku. Działają z czujnikiem ruchu, więc nadają się na schody, korytarze, przedsionki. Lampy sufitowe, lampy podłogowe - wszystkie dostępne są z nowoczesną technologią LED. Pod tym względem nie ma żadnych ograniczeń.

Lampa LED inspirowana zachodzącym słońcem. Model Sunset Natura marki Nowodvorski.
Lampa Laser marki Nowodvorski.

Praktycznie nie ma już na rynku taśm dekoracyjnych, które nie działałyby z technologią LED. Montuje się je wokół lustra w łazience czy pod półkami w witrynie.

Lampy solarne do ogrodu

Lampy solarne to pięknie świecący akcent w każdym ogrodzie. Pięknie oświetlają dom i sprawiają, że bezpiecznie możemy się poruszać po działce. To również sygnał dla złodziei, że ktoś czuwa.

Jedyny szkopuł w tym, aby świeciło słońce, ale biorąc pod uwagę tropikalne lata, które nawiedzają od pewnego czasu całą Europę, o to chyba nie musimy się martwić.

Lampy słupki oświetlą ścieżkę. Marka Star Trading/Amled.

Na początku trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Przy pierwszym włączeniu lampy solarnej bateria będzie się ładować 2 dni. Ale jakoś to musimy przeczekać - długie pierwsze ładowanie zapewni nam maksymalną wydajność baterii.

Świecąca kula na nóżce marki Star Trading dostępnej w sklepie Amled.

W środku lampy solarnej znajduje się ogniwo fotowoltaiczne, które za dnia ogrzewa się pod wpływem promieni słonecznych. W tym ogniwie dochodzi do zamiany energii słonecznej w elektryczną, która następnie jest magazynowana w akumulatorze. W ten sposób lampa świeci po zmroku. 

Zalety lamp solarnych do ogrodu

Przede wszystkim czerpiąc energię ze słońca, eksploatacja lamp solarnych nic nie kosztuje.

Lampy solarne dostępne są w najróżniejszych kształtach i do najrozmaitszych zastosowań. Mogą być stosowane zarówno do dekoracji (łańcuch świetlny, lampiony, kule jak piłki do pilatesu, pochodnie), jak i w celach praktycznych (słupek ustawiony przy ścieżce wskaże gościom drogę na taras).

Nie pobierają energii elektrycznej, co oznacza, że zaoszczędzimy. Są trwałe dzięki diodom LED. Dostępne z czujką ruchu. Idealne do trudno dostępnych miejsc bez przyłącza elektrycznego. Nie wymagają kabli ani skomplikowanych prac instalacyjnych. Mają też różne mocowania do odmiennych powierzchni w ogrodzie.  Jednym słowem, są samoobsługowe.

Lampy solarne różnią się też natężeniem światła. W przypadku lamp dekoracyjnych ilość światła nie jest tak bardzo ważna. Natomiast jeżeli chodzi o lampy oświetlające ścieżki, powinny one emitować światło już o natężeniu do 400 lumenów.

Bardzo istotną rzeczą jest to, że są ekologiczne. Zastosowanie ich w ogrodzie pozwala więc nie przyczyniać się do emisji spalin produkowanych przez elektrownie, w których produkowany jest prąd. 

Designerskie lampy solarne do ogrodu

Lampy solarne służą nie tylko do ozdoby ogrodu. Mogą być również dodatkiem do długopisu lub lampką do roweru. Designerskie lampy solarne potrafią nawet więcej. Jest kilka marek, które w niebanalny sposób je zaprojektowały. 

Ta designerska lampa solarna przypomina lampkę nocną w sypialni. Marka Star Trading/Amled.

Idąc z duchem czasu, IKEA we współpracy z Little Sun opracowała oświetlenie LED SAMMANLÄNKAD wykorzystujące promieniowanie słoneczne. Zaprojektowała dwie funkcjonalne lampy, które są dostępne od kwietnia.  

Pierwsza z nich to stołowa lampa LED, która może być lampą na biurko lub sufitową, a po wyjęciu z podstawki służyć jako latarka.

Lampa solarna może posłużyć również za latarkę.

Drugą propozycją jest przenośna lampa LED stworzona z myślą o podróżach kosmicznych. Dzięki w pełni naładowanym akumulatorom lampa może posłużyć także jako power bank. 

Lampa solarna z kolekcji SAMMANLÄNKAD inspirowana układem słonecznym.

Również francuska marka Lumisky proponuje coś niebanalnego. Bezprzewodowy głośnik świetlny, oprócz tego, że świeci,  ma zewnętrzny głośnik Bluetooth z doskonałym dźwiękiem stereo.

Bezprzewodowy głośnik świetlny jest wodoodporny i ma dźwięk stereo.

I kolejny hit: fotel solarny Mallorca Solar hiszpańskiej firmy New Garden. Fotel nie tylko świeci, ale jest także meblem do ogrodu, na którym można sobie przysiąść.

Fotel solarny - świecący mebel ogrodowy, na którym można usiąść.

Zarówno producenci lamp LED i solarnych kładą duży nacisk na ochronę środowiska. To priorytet, który dotyczy nie tylko lamp, ale też innych elementów w ogrodzie, takich jak kompostownik, deszczówka do podlewania roślin czy gleba bez środków chemicznych.   

Autor
Lampy LEDOWE i solarne - oszczędzaj pieniądze i wspieraj planetę!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...