Tradycyjnym materiałem, z którego wyplatano palmy wielkanocne były gałązki wierzby oraz leszczyny z pąkami i liśćmi, a także jałowiec i cis. Gałązki wierzby łatwo się formuje, dlatego można też je z powodzeniem wykorzystać do zrobienia innych dekoracji wielkanocnych, jak np. wianki. Palmy dekorowano kolorowymi wstążkami, ozdabiano też suszonymi kwiatami oraz ziołami. Samo przystrajanie gałązek wstążkami jest starosłowiańskim zwyczajem, związanym z pradawnym świętem wiosny obchodzonym o tej porze roku. Do dziś na Kurpiach utrzymał się zwyczaj wyplatania ponad metrowych, bogato przyozdobionych palm. Najwyższe palmy wielkanocne w Polsce wyplatają mieszkańcy wsi Łyse.
Poświęcona palma miała dla naszych przodków znaczenie magiczne. Chroniła domostwo przed piorunami, zapewniała bogactwo i zdrowie całej rodziny.
Palma wielkanocna - powrót do rękodzieła
Tworzenie palmy wielkanocnej to powrót do rękodzieła, pielęgnowanie tradycji i sposób na kreatywne spędzanie czasu. Palma wykonana w domu może być dowolnie modyfikowana. Od nas zależy jej rozmiar, kolor, wygląd.
Tworząc samodzielnie swoją palmę wielkanocną, warto pamiętać o tym, że powinna być ona kolorowa, żeby przypominała pełną barw i życia wiosnę. Co więcej, taka palma ma również dawać nadzieję i uszczęśliwiać. Choć ostatnio modne są plamy wielkanocne w stonowanej kolorystyce - zieleni, bieli, brązu.
Najczęściej palemki wielkanocne wykonuje się na bazie patyka bądź kija. Do nich dodaje się gałązki wierzby, oczywiście z rozwiniętymi już miękkimi i puchowymi baziami. Taką stworzoną bazę z kijka i gałązek, można dowolnie przyozdobić bukszpanem i różnymi kwiatami, takimi jak, chociażby krokusy, żonkile, czy również kłosami, gałązkami malin i tak właściwie… wszystkim, co tylko przyjdzie nam do głowy!
Co będzie potrzebne do zrobienia plamy wielkanocnej? Lista materiałów
Do wykonania palmy wielkanocnej nie potrzebujesz wiele. Rośliny i gałązki znajdziesz w ogrodzie, pobliskim lesie lub w kwiaciarni. Oto podstawowa lista:
- Gałązki wierzby (najlepiej z baziami)
- Bukszpan
- Gałązki cisu lub tui - jako zieleń bazowa
- Suszone trawy, czy kłosy zbóż - do ozdoby
- Kwiaty z bibuły lub naturalne suszki - wprowadzenie koloru
- Kolorowe wstążki, tasiemki, nici - zakończenie i zabezpieczenie palmy
- Drut florystyczny i sznurek
- Nożyce ogrodowe lub sekator
Dodatkowo przyda się też: klej na gorąco czy drewniany patyk jako rękojeść palmy.
Jak zrobić palmę wielkanocną? Instrukcja krok po kroku
Krok 1: Przygotuj konstrukcję palmy
Na początek przygotuj bazę palmy - mogą to być gałązki bazi lub patyczek o długości 40-60 cm. Ściśnij je drucikiem. To będzie nasza konstrukcja i góra palmy. Następnie do gałązek bazi, przymocuj niżej drugą warstwę roślin. Sprawdzi się tu doskonale bukszpan, gałązki tui, jałowiec. Do zrobienia palmy można też wykorzystać gałązki forsycji, która pięknie kwitnie z żółto. Również przymocuj je drucikiem lub za pomocą sznurka. Układaj je spiralnie, zawijaj kolejne warstwy, tak by tworzyły zwartą, wydłużoną formę.
Krok 2: Dodaj kolor i fakturę
Między zielonymi gałązkami możesz wpleść suszone trawy i kłosy, a także dodać kolorowe akcenty, takiej jak kwiaty z bibuły lub papieru. Trawy naturalnie suszone są dość jasne, jeżeli zależy nam na intensywnych kolorach, możemy kupić trawy sztucznie barwione. Kolory można dobierać dowolnie, ale tradycyjnie dominują takie odcienie, jak żółty, czerwony, niebieski i zielony. Na dole kompozycji dodaj wstążki i zrób kokardy.
Krok 3: Wzmocnij i zabezpiecz całość
Na koniec sprawdź, czy żadne elementy się nie przesuwają. Jeśli trzeba wzmocnij konstrukcję palmy wielkanocnej dodatkowymi zwojami drutu lub sznurka. Drewniany uchwyt, jeśli wykorzystałeś go do konstrukcji plamy, możesz owinąć tasiemką lub tkaniną, by był bardziej dekoracyjny i przyjemny w dotyku.
Taka palma wielkanocna przede wszystkim ma podobać się nam samym i należy ją przyozdobić według własnych preferencji i upodobań. Jak najbardziej można dodawać do niej kolorowe tasiemki, wstążki, czy także inne dekoracje. Co więcej, taką palemkę można w całości wykonać z papieru, bibuły czy krepiny.
Jak wykonać palmę wielkanocną z bibuły?
Palma wielkanocna z bibuły to rewelacyjna alternatywa dla zwykłej tradycyjnej palmy, jeśli nie chcemy wykorzystywać do jej stworzenia żadnych roślin lub też w przypadku, kiedy taką palmę wykonują dzieci. Dla dzieci jest to ciekawsza i bardziej atrakcyjna forma, przy której tworzeniu mogą dodatkowo wyżyć się artystycznie i rozwinąć swoją kreatywność.
Wykonanie takiej palmy jest proste. Potrzebne są tak naprawdę tylko trzy produkty, takie jak bibuła lub krepina, klej bądź taśma klejąca oraz coś sztywnego i długiego, na przykład kij, drut lub też patyk. Na początku wystarczy owinąć bazę w postaci kijka lub patyka papierem, krepą bądź bibułą, w zależności co chcemy wykorzystać. Najlepiej użyć do tego kleju lub taśmy klejącej. Następnym krokiem jest przygotowanie kilku lub nawet kilkunastu pasków kolorowego materiału, które nacinamy wzdłuż krótszej krawędzi na wąskie paseczki, zostawiając około 0,5 cm odstępu.
Tak przygotowane paseczki owijamy w kilku miejscach bazy i przyklejamy. Jest to niezwykle prosty i szybki sposób na przygotowanie palmy wielkanocnej, którą dowolnie można personalizować. Oczywiście na każdym etapie można dodawać swoje modyfikacje, a także dodawać wiele różnych elementów ozdobnych.
Jak zrobić palmę wielkanocną: podsumowanie
Wykonanie palmy wielkanocnej w domu to nie tylko forma dekoracji, ale także gest przywiązania do tradycji, wyraz rękodzielniczej kreatywności i tworzenie świątecznej atmosfery. Wystarczy kilka prostych roślin i trochę czasu, żeby stworzyć unikatową palmę do święcenia w Niedzielę Palmową.