Odnawianie mebli to stale mocny trend we wnętrzach. Niewątpliwą korzyścią jest przy tym nadawanie nowego życia wysłużonym już przedmiotom. Do tego dochodzą oszczędności, aż
wreszcie szansa na zyskanie wyposażenia wnętrza w pełni autorskiego i jedynego w swoim rodzaju. Inna sprawa, że DIY i renowacje są przyjazne dla środowiska, bo nie generujemy
odpadów, które powstawałaby w związku z pozbywaniem się starych mebli.

Jak obić krzesło? Potrzebne materiały i narzędzia

Jeśli chcemy sami obić krzesło to musimy się do tego odpowiednio przygotować. Do tapicerowania krzesła potrzebujemy następującego zestawu materiałów i narzędzi:

  • Nowy materiał tapicerski: wybierzmy materiał odpowiadający stylowi i funkcjonalności krzesła.
  • Narzędzia do demontażu: śrubokręt, szczypce, młotek.
  • Nożyczki tapicerskie: do cięcia materiału.
  • Pistolet na zszywki lub zszywacz ręczny: do mocowania materiału.
  • Gąbka tapicerska: do wymiany starej gąbki lub jej uzupełnienia.
  • Klej tapicerski: do mocowania materiału do drewnianych części krzesła.
  • Taśma tapicerska: do wykończenia krawędzi materiału.
  • Opcjonalnie: dodatkowe ozdoby lub akcesoria, takie jak guziki tapicerskie.

Tapicerowanie krzesła czas zacząć: demontaż starego materiału

Pierwszym etapem jest usunięcie obecnego siedziska. Za pomocą śrubokrętu lub młotka ostrożnie odkręcamy elementy mocujące siedzisko do ramy krzesła. Następnie odpinamy stary materiał tapicerski. Zależnie od konkretnego mebla może on być przytrzymywany gwoździami, zszywkami lub klejem. Pośpiech nie jest tu wskazany, na spokojnie pozbywamy się wszystkich elementów mocujących.

Przygotowanie krzesła do obicia nowy materiałem

Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest ocena stanu krzesła po usunięciu starego materiału. Może się okazać, że pozostały na nim wyraźne ślady, w tym fragmenty materiału, kleju cz inne uszkodzenia. W miarę możliwości starajmy się wszystko usunąć, wygładzić i zamaskować.

Przed wymianą siedziska, warto sprawdzić ramę krzesła i ją odnowić.

Kluczowe jest także przyjrzenie się samej ramie krzesła. Niestety nie zawsze jest w dobrym stanie, a drewno może być miejscami uszkodzone. Oczywiście drobne ubytki nie powinny wpływać na ogólną jakość wyniku końcowego. Jeżeli jednak są poważne, lepiej zająć się odnowieniem ramy przed obijaniem krzesła materiałem tapicerskim. Na tym etapie zajmujemy się również gąbką tapicerską. I tu znów - wszystko zależy od stanu tej już zamontowanej. Czasem wystarczy uzupełnić ubytki, a w innych przypadkach lepiej w ogóle wymienić wszystko na nowy materiał - dobrze dopasowany do siedziska.

Jak obić siedzisko i oparcie krzesła? Od pomiarów do mocowania tapicerki

Bardzo ważny jest dokładny pomiar powierzchni siedziska i pleców krzesła, tak aby odpowiednio obciąć nowy materiał tapicerski. Warto pamiętać, by pozostawić dodatkowe „wolne” centymetry w materiale - na zawijanie go pod spodem. Tapicerkę najlepiej przycinać za pomocą nożyc tapicerskich. 

Warto odnawiać stare, zapomniane meble. Zniszczonemu krzesłu po wymianie siedziska, możemy nadać drugie życie.

Jak obić siedzisko krzesła? Pora wreszcie na właściwy proces, czyli tapicerowanie. Zaczynamy od środka każdej strony siedziska, przyczepiając materiał za pomocą zszywacza lub pistoletu na zszywki. Stopniowo zawijamy materiał wokół krawędzi siedziska, równomiernie go napinając, co pozwoli uniknąć fałd. Na końcówkach materiału używamy kleju tapicerskiego. Dokładnie przyklejamy tapicerkę do spodu siedziska. Dodatkowo przyda się taśma tapicerka, która pozwoli schludnie wykończyć krawędzie.

Końcowy montaż i ewentualne poprawki

Po zakończeniu tapicerowania pozostaje ponowne połączenie siedziska z ramą krzesła. Wystarczy więc wrócić do początkowej czynności i wszystko powtórzyć, tylko w drugą stronę.
Przykręcamy lub przybijamy odpowiednie elementy. Na koniec jeszcze raz upewnijmy się, że nowa tapicerka jest równomiernie rozłożona oraz odpowiednio naprężona. Guziki tapicerskie lub inne ozdoby? To właśnie czas, by je zamocować! Zanim zaczniemy używać krzesła, poczekajmy, aż klej będzie całkowicie suchy. I praca zakończona!

Autor
Jak obić krzesło krok po kroku? Tapicerowanie mebli nie takie trudne!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...