Małe miasteczko z wąskimi uliczkami i niskimi kamieniczkami. Gdzieś na uboczu drewniany domek z ogródkiem na froncie i furtką z deseczek. W środku kominek z sofą i fotelami typu uszak. Na piętrze urocza sypialnia obita tapetą z motywem roślinnym i ze starymi belkami u sufitu. Tak wyobrażamy sobie brytyjską wieś. W takim domku mieszkały bohaterki „Rozważnej i romantycznej” Jane Austen. Bardziej współcześnie marzycielską wizję rustykalnej Anglii podsycił film „Holiday”. Natomiast ikonicznym miejscem odzwierciedlającym wyidealizowaną wieś jest miasteczko Cotswold.

Styl cottagecore

Ten właśnie wyidealizowany obraz składa się na styl cottagecore, nazywany też farmcore, countrycore czy grandmacore. Nazwa nawiązuje do życia na wsi w zgodzie z naturą, romantycznej wizji przeszłości i epoki wiktoriańskiej.

Tapeta w kwiaty to charakterystyczny element stylu cottagecore (fot. HATTIE LLOYD HOME)

Styl cottagecore wypłynął na fali mediów społecznościowych - po raz pierwszy słowo cottagecore pojawiło się na portalu Tumblr w 2018 roku. Zdjęcia pokazujące idylliczną wieś, stare wnętrza, dziewczyny w sukienkach zbierające polne kwiaty czy wiklinowe kosze pełne owoców zostały następnie spopularyzowane podczas pandemii Covid-19.

Nagromadzenie różnych przedmiotów i wzorów w pierwszym momencie może razić, lecz już po chwili okazuje się, że to wnętrze jest przecież pełne uroku (fot. MINDTHEGAP)

Czym charakteryzuje się styl cottagecore

Pięć najważniejszych cech stylu cottagecore:

  • Kolory - brązy, butelkowe zielenie, burgundy, pastele
  • Materiały - ciemne drewno, boazeria
  • Tekstylia - bawełna, lny, żakardy
  • Meble - ciężkie komody, stare dwudrzwiowe szafy, łóżka z tapicerowanymi lub wiklinowymi zagłówkami, krzesła z tralkowymi nogami, oszczędna liczba antyków
  • Dodatki - styl cottagecore uwielbia dodatki, takie jak poduszki, koce, kolorowe tapety (szczególnie w kwiaty), rustykalne świeczniki, wazony z kwiatami, stare zdjęcia, ryciny i książki, wiklinowe kosze i tacki, słomkowe kapelusze
Stonowana sypialnia, ale wciąż w stylu cottagecore. Charakterystyczna jest dla niego boazeria. Uwagę zwraca też oldschoolowy włącznik (fot. DIVINE SAVAGES)

Aranżacja wnętrz w stylu cottagecore

Najważniejsze dla stylu cottagecore są prostota i naturalność oraz sielankowa przytulność. Wnętrza w stylu cottagecore to przede wszystkim tapety i naturalne tkaniny ze wzorami roślinnymi, przede wszystkim kwiatowymi. Obrusy czy narzuty mają takie motywy, jak króliki, lisy czy maliny i jagody. Są cukierkowe, szczególnie gdy spojrzymy na pokoje dziecięce.

Nie wszystkim aranżacja wnętrz w stylu cottagecore oczywiście będzie odpowiadała, ale wszyscy muszą przyznać, że jest urocza. Tekstylia bazują na brązach, butelkowej zieleni, ale też na pastelowych błękitach.

Typowy hol w stylu cottagecore. Podstawą jest tapeta, uzupełniają ją akcenty z trawy morskiej, wikliny i słomy (fot. HATTIE LLOYD HOME)

Stylistyka cottagecore opiera się na drewnie. Odzyskane stare meble czy po prostu antyki wnoszą uroczy eklektyzm. We wnętrzach pojawiają się prosty wiejski stół i fotel w drewnianej ramie z XIX w. A duże lustro z ozdobną ramą, toaletka na rzeźbionych nogach i dwudrzwiowe szafy sąsiadują z kuchennymi szafkami z zasłonką pod zlewem czy miedzianą wolnostojącą wanną.

Kto nie chciałby wychodzić z łóżka wprost do ogrodu? Ciężkie zasłony i mocno brązowe deski na ścianach to kwintesencja stylu cottagecore (fot. MOLLY MAHON)

Warto poszukać na targu staroci drewnianego radia albo lampy z „babcinym” abażurem. Lub udać się do antykwariatu i wybrać używane książki w rozpadających się okładkach czy ryciny przedstawiające grzyby i zioła. Stare fotografie, tradycyjne kwiaty w wazonach - w tym jest ukryte sedno stylu cottagecore.

Autor
Styl cottagecore w aranżacji wnętrz. Z dala od miasta
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...