Główne zasady aranżacji

Wanny wolnostojące nie bez powodu kojarzą nam się przede wszystkim z przestronnymi, luksusowymi wnętrzami w najróżniejszych aranżacjach, w których często stanowią główny element całego pomieszczenia i są ustawiane na środku. Wanna wolnostojąca do łazienki master stanowi najważniejszy element strefy łączącej garderobę, sypialnię i łazienkę, dając domownikom niezależność i prywatność podczas porannej toalety.

Takie rozwiązanie byłoby jednak zupełnie niepraktyczne w przypadku małego pomieszczenia, w którym o wiele lepiej sprawdzi się wanna wolnostojąca przyścienna. W rezultacie w łazience znajdzie się stylowy i funkcjonalny element, ale do użytku pozostanie znacznie więcej przestrzeni. W tym wypadku bardzo ważne jest również zadbanie o zachowanie odpowiednich odległości.

Wanna wolnostojąca powinna mieć przed sobą co najmniej 55 centymetrów wolnej przestrzeni, co ułatwi łatwe i komfortowe wchodzenie do niej. Jak to wygląda w przypadku łazienek znajdujących się na poddaszu? Jeśli wysokość ścianki kolankowej wynosi przynajmniej 1 metr, to wannę można ustawić pod skosem. Powinna ona znajdować się w takim miejscu, aby użytkownicy wanny nie musieli pochylać głowy, a z kolei lekki skos sprawi, że miejsce kąpielowe będzie znacznie przytulniejsze i bardziej kameralne.

Jeśli łazienka jest mała, to wanna też musi być

Chęć posiadania wanny wolnostojącej wymusza pewne kompromisy, które trzeba wziąć pod uwagę. Dotyczą one przede wymiarów wanny. Jeśli sama łazienka jest mała, to niezbyt praktycznym rozwiązaniem będzie ustawienie w niej wanny o standardowych czy tym bardziej dużych wymiarach. Wanna wolnostojąca do małej łazienki powinna być dostosowana do metrażu i układu mebli, a całość wygodna w użytkowaniu.

Zaleca się w tym przypadku zakup wanien o wymiarach 150 do 160 centymetrów długości, które są projektowane tak, aby zajmować jak najmniej miejsca, a jednocześnie zapewniać komfortowe warunki podczas kąpieli. Najlepiej sprawdzą się owalne lub prostokątne wanny w jasnych kolorach oraz o cienkich brzegach, które optycznie powiększają pomieszczenie i nie sprawiają wrażenia zbyt masywnych. 

Jakie są rodzaje wanien wolnostojących?

Producenci wanien wolnostojących wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, oferując im ogromną ilość modeli, które mogą znaleźć zastosowanie w łazienkach o najróżniejszych wymiarach i układach. Wanny te dzielą się przede wszystkim na wannę wolnostojącą ze zintegrowaną zabudową, która może być ustawiona w pewnej odległości od ściany w dowolnym miejscu.

Drugim rodzajem jest wanna wolnostojąca przyścienna, w której tylko jeden z boków jest dostawiony do ściany, a trzecim wanna wolnostojąca narożna, która styka się ze ścianą dwoma bokami. Ostatni wariant sprawia, że wanna może być również wykorzystywana jako prysznic bez obaw, że cała podłoga po kąpieli będzie zachlapana. Wystarczy wyposażyć ją w odpowiednie parawany nawannowe. 

Wanna wolnostojąca - jakie materiały są do wyboru?

Rodzaj modelu to pierwsza decyzja, jaką trzeba podjąć przed zakupem, a kolejną będzie wybór odpowiedniego materiału. Największą popularnością cieszą się wanny akrylowe, które szybko się nagrzewają, są lekkie i tłumią wszelkie hałasy. Są też odporne na powstawania nieestetycznych zacieków i bardzo łatwe do czyszczenia. Ich największą wadą jest za to podatność na powstawanie rys.

Stalowe wanny można kupić w najróżniejszych kolorach, dzięki czemu element ten można z łatwością dopasować do najróżniejszych aranżacji. Są one pokrywane emalią ochronną, dlatego cieszą się długą żywotnością, ale ich minusem jest szybkie odprowadzanie ciepła, przez co woda dość szybko traci temperaturę.

Wanny żeliwne należą do najbardziej odpornych i stylowych, ponieważ bardzo często ustawiane są na gustownych nóżkach. Ich wadą jest bardzo duży ciężar i dość wysoka cena. Podobne wady mają wanny wolnostojące z konglomeratu, które również są solidne, ale ze względu na wagę nie sprawdzą się w każdej łazience.

Jaką wybrać baterię do wanny wolnostojącej w małym pomieszczeniu?

Wanny wolnostojące w dużych łazienkach bardzo często wyposażone są w spore i stylowe baterie. W mniejszych łazienkach o wiele lepiej sprawdzą się smukłe baterie wannowe o minimalistycznych czy futurystycznych kształtach. W tym wypadku można zdecydować się zarówno na klasykę, jak i na baterie celowo postarzane, które sprawdzą się w aranżacjach w stylu retro.

Klienci mogą wybierać nie tylko spośród baterii w kolorze złota, chromowanej stali czy czerni, ale również dobrać odpowiedni model wolnostojącej baterii. Ta opcja sprawdzi się, jeśli w łazience jest wnęka lub przestrzeń, która wyeksponuje stylową baterię. Można również zdecydować się na baterie wannowe podtynkowe, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni.