Półka pod prysznicem - czy wbudowana w ścianę będzie najlepsza?

Półka łazienkowa wbudowana w ścianę to zdecydowanie najestetyczniejsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Odznacza się wysoką trwałością, a fakt, że można ją wykończyć tymi samymi płytkami, co kabina sprawia, że całość prezentuje się wyjątkowo dobrze. Taka półka pod prysznicem wymaga dobrego zaplanowania już na etapie remontu i wykańczania łazienki i dlatego nie w każdym pomieszczeniu będzie można ją wykonać.

Ważne, aby lokalizację półki wybrać tak, aby nie przeszkadzała ona w swobodnym poruszaniu się podczas kąpieli i aby nie zbierała się na niej woda. Jeśli półka łazienkowa zostanie umieszczona pod strumieniem wody, to szybko pokryje się kamieniem, a dodatkowo istnieje ryzyko rozwoju pleśni i grzyba. W małe łazience świetnie sprawdzi się też półka narożna pod pysznić, która nie zajmując dużo miejsca, zapewni przestrzeń do przechowywania kosmetyków.

fot. Hansgrohe

Jakie wymiary powinna mieć wygodna półka pod prysznicem?  

Wielkość półek pod prysznicem ma ogromne znaczenie dla wygodnego korzystania z nich i aby kosmetyki nie przewracały się i nie spadały. Minimalna głębokość półki powinna wynosić 7 cm, aby faktycznie coś się na niej zmieściło. Z kolei minimalna wysokość to 25 cm, co pozwoli na ustawienie większości popularnych kosmetyków. Oczywiście im głębsza i wyższa półka, tym wygodniej jest ustawiać kosmetyki i zmieści się więcej produktów, ale przy małej ilości miejsca, trzeba też pamiętać o wygodzie osoby, która się kąpie.

Półki pod prysznic montowane do ściany - czy to dobry pomysł?  

W sklepach dostępne są różnego rodzaju półki pod prysznic, które montuje się do ściany, więc można je umieścić, gdy nie ma możliwości zrobienia półki wmontowanej w ścianę. Są to przede wszystkim półki zawieszane na kołkach, wkrętach, wieszakach, hakach i przyssawkach. To oznacza, że wszystkie oprócz ostatnich wymagają wiercenia. Jest to utrudnione, gdy płytki są już położone, ale możliwe z odpowiednimi narzędziami i sporym wyczuciem ze strony wiercącego. Dzięki temu płytki nie powinny pęknąć, a zamontowana w ten sposób półka pod prysznicem będzie wytrzymała i nie spadnie pod wpływem ciężaru kosmetyków.

fot.AXOR

Co ważne, półka pod prysznic jest wykonana z takich materiałów, aby była odporna na długotrwałe działanie wody, dzięki czemu nie rdzewieje i zachowuje swój dobry stan przez długi czas. Szczególnie popularne są półki ażurowe np. w formie koszyczków, gdyż woda swobodnie z nich odpływa, co czyni je bardzo praktycznymi. Jednak rodzaj i wygląd półek najlepiej dobrać do wystroju łazienki, a ilość półek do potrzeb, liczby domowników i ilości na co dzień stosowanych kosmetyków. Szczególnie wygodna jest półka narożna pod prysznic, gdyż umieszczona jest w takim miejscu, że nie przeszkadza i zajmuje mało miejsca.

fot.AXOR

Półka pod prysznicem bez wiercenia - co zrobić, gdy remont łazienki mamy już za sobą?  

Osoby, które zakończyły remont łazienki i nie chcą wiercić, mogą zdecydować się na półki montowane na przyssawki. Tego typu półki łazienkowe są bardzo proste i wygodne w montażu, ale trzeba pamiętać, że mają mniejszą nośność, więc nie można stawiać na nich zbyt dużej ilości produktów, gdyż mogą się odczepić, chociaż zdarza się to rzadko.

Z tego względu lepiej wybierać mniejsze półki, a kupić ich większą ilość i zwracać uwagę na liczbę przyssawek, aby dobrze trzymały się ściany i mogły utrzymać półkę, nawet gdy ustawione są na niej pełne kosmetyki. Półka pod prysznic bez wiercenia to też bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż jej miejsce montażu można zmieniać w zależności od potrzeb.

Zdjęcie otwierające artykuł: hansgrohe