Jaką funkcję pełni parawan nawannowy?

Parawan tego rodzaju przede wszystkim zapewnia użytkownikom wanny to, że woda z natrysku nie rozlewa się po całej łazience. Dzięki temu wanna może zamienić się na czas korzystania z niej w kabinę prysznicową, w której można wziąć prysznic na stojąco bez obaw, że po kąpieli czeka nas wycieranie podłóg i sprzątanie całego pomieszczenia. Ponadto parawan pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni w łazience, która najczęściej bywa niewielkim pomieszczeniem, a także bywa elementem dekoracyjnym, który współgra z innymi elementami wystroju.

Rodzaje parawanów. Jaki wybrać?

Wśród parawanów nawannowych znajduje się mnóstwo modeli, a w związku z tym każdy posiadacz wanny może dobrać taki, który będzie optymalny w jego przypadku. Do najpopularniejszych modeli należy parawan składany, który sprawdza się przede wszystkim w łazienkach o niewielkim metrażu. Składa się z segmentów, których może być od dwóch do siedmiu, a po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, przez co nie przeszkadza suszarce znajdującej się nad wanną czy innym częściom wyposażenia. Jeśli zostanie poprawnie zamocowany i wszystkie skrzydła będą na siebie nachodziły, zapewni dość dużą ochroną przed rozchlapywaniem wody.

Z kolei parawan rozsuwany umieszczany jest w specjalnych prowadnicach przymocowanych do wanny, dzięki czemu cała konstrukcja jest całkiem szczelna. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku większych łazienek. Parawany dzielą się również na jednoskrzydłowe i dwuczęściowe. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z jednym panelem mocowanym do wanny, który osłania ją tylko z jednej strony. Z kolei parawan dwuczęściowy przypomina nieco kabinę prysznicową, a której jeden panel jest nieruchomy, a drugi można przesuwać po prowadnicach.

Wady i zalety parawanów nawannowych

Do zalet parawanów nawannowych należy wspomniana już wyżej ochrona łazienki przed zachlapaniem. Dzięki parawanowi wanna może posłużyć nie tylko do długich kąpieli, ale również do wzięcia szybkiego prysznica przed wyjściem do pracy. Parawan stanowi więc zdecydowanie tańszą alternatywę dla montowania nowej kabiny prysznicowej w łazience, a dodatkowo pozwala zasłonić wannę, na której brzegach bardzo często znajdują się używane na co dzień kosmetyki i inne akcesoria. Najnowsze z parawanów dostępnych w sklepach mają też wysokie walory estetyczne i mogą stać się efektownym elementem łazienki, jeśli odpowiednio dopasuje się model do wnętrza.

Wady parawanów nawannowych są najczęściej zależne od rodzaju wybranego parawanu. Na przykład w przypadku parawanów składanych, które nie mają prowadnic, dla wielu osób wadą jest fakt, że nie są one w stu procentach szczelne. Mimo że chronią przestrzeń łazienki przed wodą tryskającą z prysznica, nie dają stuprocentowej szczelności. Z kolei parawany przesuwane, które faktycznie dają stuprocentową szczelność, właśnie przez prowadnice są trudne do umycia. Zachowanie czystości elementów całego mechanizmu najczęściej wymaga czyszczenia go od środka, a więc stojąc w wannie, co nie odpowiada wszystkim. 

Montaż parawanu nawannowego

Montaż parawanu nawannowego nie jest trudny i nie wymaga korzystania z usług specjalistów. Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować poziomicę, wkrętarkę, wiertarkę i ołówek. Kołki mocujące, na których opiera się cała konstrukcja, są zasadniczo dodawane do kupowanego parawanu. Pracę zaczyna się od zlokalizowania profilu mocującego i ustawienia pozycji parawanu z pomocą poziomicy. Dokładność w tym zakresie jest bardzo ważna, ponieważ pozycja parawanu będzie wpływała na jego szczelność. Powinien się on wspierać o krawędź wanny i być ustawiony równolegle do niej.

Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów w punktach mocowania i umieszczenia w nich kołków. Najczęściej wystarczają trzy otwory, które trzeba wykonać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić glazury. Profil należy przykręcić do ściany i wsunąć w niego parawan, a po regulacji położenia uszczelnić go. Po upływie doby cała konstrukcja będzie gotowa, aby z niej swobodnie korzystać. 

Czy warto zdecydować się na profil nawannowy?

Rozwiązanie to jest dobre w przypadku osób, które nie mogą zdecydować się, czy wolą wanny czy też kabiny prysznicowe lub nie mają w łazience wystarczająco dużo miejsca, aby zdecydować się ona oba rozwiązania. Parawan sprawia, że wanna służąca wcześniej przede wszystkim do kąpieli, w jednej chwili może zamienić się w szczelną kabinę prysznicową.