Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do łazienki?

Projekt powinien zakładać rozmieszczenie w łazience kilku źródeł światła, dzięki czemu każda strefa będzie jasna, a czynności higieniczne czy sprzątanie pomieszczenia będą wygodne. Kolejnym parametrem jest barwa oświetlenia, która jest w zasadzie zależna od indywidualnych preferencji. O ile ciepłe oświetlenie, a więc żółte światło, sprawiają, że pomieszczenie jest przytulniejsze, o tyle w świetle białym widocznych jest więcej elementów, a kolorystyka nie jest w żaden sposób przekłamana. Warto dopilnować, aby główne oświetlenie pomieszczenia i wszelkie dodatkowe lampki miały taką samą barwę, przez co całość będzie spójna.

Czy oświetlenie łazienkowe musi mieć specjalne parametry?

Najważniejszą kwestią w przypadku wyboru oświetlenia do łazienki jest dostosowanie lamp do warunków w niej panujących. Wskaźnik IP znajdujący się na lampach informuje użytkownika o ochronie przed ciałami stałymi oraz wilgocią. Do łazienki powinno się więc wybierać takie, które mają jak najwyższą drugą wartość, aby korzystanie z oświetlenia było w pełni bezpieczne.

Standardowo łazienkę dzieli się na kilka stref, które odpowiadają za poszczególne wartości. Strefa zero znajduje się w podłodze, wannie czy na ścianie kabiny prysznicowej. Lampy montowane w tych miejscach muszą mieć napięcie nie wyższe niż 12V, a stopień szczelności od IP67 wzwyż. Dzięki temu będą zabezpieczone przed wodą i bezpieczne. Strefa pierwsza to obszar znajdujący się 2,25 metrów nad kabiną prysznicową lub wanną. W tym wypadku napięcie również powinno być obniżone, a poziom szczelności to minimum IP44. Druga strefa to miejsca, które znajdują się tuż za pierwszą, a więc wciąż dość blisko umywalki, kabiny prysznicowej lun wanny. Napięcie może w tym wypadku wynosić 230V, a szczelność nie powinna być niższa niż IP44. Strefa trzecia znajduje się od 0,6 do 3 metrów od strefy zero. Oprawy lamp mogą w tym wypadku mieć o wiele niższy stopień ochrony, a mianowicie od IP21. 

Oświetlenie sufitowe do łazienki

Sufitowe oświetlenie do łazienki stanowi tak zwane światło ogólne, które jest potrzebne, aby w całym wnętrzu panowała względna widoczność. W tej kategorii bardzo popularne są wpuszczane oprawy punktowe, które stanowią dobre źródło światła i nie zakłócają linii sufitu. Robione ze szkła i metalu lub tworzywa sztucznego plafony znajdą zastosowanie zarówno w klasycznie urządzanych łazienkach, jak i pomieszczeniach w stylu nowoczesnym czy industrialnym. W przypadku modernistycznych aranżacji dobrze sprawdzą się minimalistyczne spoty, które najczęściej mają jednokolorowe oprawy i pozwalają na ustawianie lampek tak, aby świeciły w dowolnym kierunku.

Oświetlenie lustra w łazience

Prawidłowe oświetlenie lustra w łazience jest bardzo istotne, ponieważ to ono pozwala domownikom dokładnie się ogolić czy też wykonać makijaż, który będzie wyglądał atrakcyjnie również poza nią. Ciepłe i przytłumione światło powoduje, że człowiek odbijający się w lustrze zawsze wygląda korzystniej. Z kolei białe i mocne światło sprawia, że na twarzy widać każdy detal i mankamenty, a kosmetyki kolorowe prezentują się tak, jak w świetle dziennym. Żeby uniknąć powstawania cieni na twarzy światło nie może być punktowe i nie powinno się go umieszczać tylko z jednej strony. Dobrym wyborem będą oprawy z mlecznego szkła, które rozprasza nieco światło, dzięki czemu nie będzie ono raziło domowników. Warto zamontować dwie lampki po dwóch stronach lustra i na wysokości wzroku. Równomierne oświetlenie spowoduje, że cała twarz będzie dobrze widoczna, a paleta barw w przypadku kosmetyków kolorowych widziana dokładnie tak, jak prezentuje się w świetle dziennym.

Kinkiety lub LED-owe panele powinny generować światło o średnim natężeniu i oświetlać całą szerokość lustra, dlatego warto zdecydować się na podłużne modele. Kuszącą propozycją jest również wbudowane oświetlenie lustra, które sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach, lub też mleczne żarówki wokół lustra, które nie bez powodu znajdują zastosowanie w garderobach gwiazd od dekad. 

Oświetlenie punktowe do łazienki - jak zaprojektować?

Oświetlenie punktowe w łazience to estetyczne i praktyczne rozwiązanie, które nada wnętrzu więcej klimatu, a przede wszystkim sprawi, że najważniejsze jego części będą dodatkowo doświetlone. Im większa łazienka, tym więcej źródeł światła powinno się w niej znajdować. W projekcie warto uwzględnić, gdzie będą znajdowały się najważniejsze elementy łazienki takie, jak umywalka z lustrem czy też wanna lub kabina prysznicowa. Jeśli łazienka jest mała, warto postawić na wbudowane w ściany lub sufit lampy, ponieważ inne warianty będą zabierały dodatkową przestrzeń i sprawiały wrażenie przepełnienia. Warto również już na etapie projektowania dopilnować, aby poszczególne strefy miał oświetlenie z osobnym włącznikiem, dzięki czemu będzie można oświetlać je naprzemiennie.