Na Salone del Mobile 2023, corocznych targach wnętrzarskich, najważniejsi producenci z branży oświetleniowej pokazali swoje projekty.

Lampa wisząca 118 projektu Omera Arbela dla Bocci

Projektant Omer Arbel we współpracy z kanadyjską marką projektową Bocci wypuścił delikatną lampę wykonaną z dmuchanego szkła.

Kule mają biomorficzne powierzchnie i są zawieszone na plecionych metalowych kablach. 118 jest dostępna jako pojedyncza lampa wisząca lub grupa lamp. 

Omer Arbel, urodzony w Jerozolimie, mieszka obecnie w Vancouver. Jest założycielem wielokrotnie nagradzanej firmy projektowej OAO oraz dyrektorem kreatywnym firmy Bocci. Co ciekawe, zaprojektował medale na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010.

Marka Bocci słynie z dmuchanego szkła, jej kolekcje wyróżniają przede wszystkim lampy okrągłe. Ich kształt nie do końca jest jednak kulisty. Zniekształcone kule powstają dzięki specjalnej metodzie: mianowicie w pewnym momencie przerywa się ciśnienie wprowadzanego powietrza.

Lampa Citron zaprojektowana przez Tongqi Lu Design

Lampa - jak mówi Tongqi Lu Design - przypomina cytrusa na talerzu. Szklany klosz jest odlany z wosku, co nadaje mu delikatnie wypukłą teksturę przypominającą skórkę cytryny.

Po wyłączeniu lampa jest półprzezroczysta, daje ciepłe, miękkie i nastrojowe światło.

Lampa-cytrus umieszczona jest na metalowym talerzu o zakrzywionych brzegach, co sprawia, że błyszcząca powierzchnia odbija blask światła.

Citron został stworzony podczas pandemii koronawirusa przez Tongqi, który jest także założycielem marki artykułów gospodarstwa domowego Tickle Quo. Motto, które pojawia się na stronie głównej projektanta, brzmi: "Rozświetlając scenę, resztę zostaw w cieniu".

- Projektując lampy, staram się zachować równowagę między elegancją a skromnością. Inspiruje mnie filozofia Wschodu - mówi Tongqi Lu.

Żyrandol Volant autorstwa Rossa Gardama

Australijski projektant Ross Gardam stworzył efektowne oświetlenie inspirowane rzeźbą kinetyczną, które rzuca wyzwanie wszystkim normom.

Volant składa się ze smukłych poziomych i pionowych metalowych prętów połączonych rurowymi kloszami. Jest dostępny w różnych wykończeniach metalicznych i szklanych.

Wyprodukowany w Australii i zmontowany w studiu Gardam w Melbourne, Volant ma konstrukcję modułową i można go dowolnie skonfigurować.

Oprawy wykonane są z perłowobiałego szkła i przymocowane do końców krzyżujących się prętów (pręty są z mosiądzu lub brązu).

Żyrandol jest dostępny w szerokiej gamie wykończeń szklanych, do wyboru z brązu, naturalnego ręcznie przecieranego mosiądzu lub czernionego mosiądzu wykończonego naturalnym woskiem do metalu. Szkło, drewno, ceramika i wszystkie elementy obrabiane metalem są pozyskiwane lokalnie.

Przenośna lampa Folia zaprojektowana przez Noé Duchaufour-Lawrance dla Saint-Louis

Producent szkła Saint-Louis i francuski projektant Noé Duchaufour-Lawrance wypuścili przenośną lampę. Klosz ze szkła kryształowego wieńczy pokrywa z drewna jesionowego, które jest dostępne w różnych wersjach kolorystycznych.

Ojciec Noéego był rzeźbiarzem, francuski projektant szybko więc wyrobił w sobie poczucie estetyki. Dzisiaj współpracuje z największymi markami, takimi jak wspomniana Saint Louis, Hermès, Ligne Roset, Cinna, Ceccotti collezioni, Tai Ping czy Bernhardt Design, a także z wieloma wystawami i instytucjami kulturalnymi.

W swoim portfolio posiada światowe realizacje, jak butiki dla Montblanc, salony Air France, wnętrza restauracji Ciel de Paris i London Sketch, a także prywatne rezydencje.

Lampa nadaje się zarówno do wnętrz, jak i na tarasy. Światło LED może świecić do 25 godzin.

Oświetlenie Constellation autorstwa Davida Rockwella dla Lasvit

Wszystko zaczęło się od muralu na suficie Grand Central Terminal w Nowym Jorku. Sklepienie, na którym namalowano gwiazdy, zainspirował amerykańskiego architekta Davida Rockwella. Lampy połączone są w sposób przypominający mapę gwiazd na niebie.Na przykład lampa stołowa i kinkiety ścienne nawiązują do Pasa Oriona.

Rockwell dorastał w teatralnej rodzinie. Jego matka była tancerką i choreografką wodewilu. Amerykański projektant zawsze czerpał z natury. W 1984 r. założył Rockwell Group, która zatrudnia obecnie 250 osób. 

Na kolekcję Constellation składają się lampy ścienne, sufitowe, podłogowe i stołowe z półkulistymi kloszami połączonymi prostymi metalowymi złączami.Autor
Salone del Mobile 2023 - design z górnej półki! Odsłona pierwsza: Euroluce, czyli rewolucyjne oświetlenie
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...