Czym są barwy światła?

Barwy światła to w rzeczywistości temperatura barwowa, która jest jednym z najważniejszych czynników, na jakie powinno się zwrócić uwagę przed zakupem oświetlenia. Chociaż już na oko jesteśmy w stanie stwierdzić, czy światło jest ciepłe czy zimne, w rzeczywistości parametry te wyrażane są w Kelwinach i podlegają fizyce. W rezultacie powstał podstawowy podział na:

  • światło ciepłe (do 3500K)
  • światło neutralne (od 4000 K do 4500 K)
  • światło chłodne (powyżej 5000 K)

W przyrodzie chłodne światło można zaobserwować w ciągu dnia, kiedy niebo jest zupełnie bezchmurne. Za ciepłe światło uznaje się zaś to, które generuje ogień. W przypadku oświetlenia domowego aż tak skrajne wybory rzadko są brane pod uwagę, ale nawet subtelne zmiany temperatury oświetlenia mają kolosalny wpływ na charakter pomieszczenia i nasz komfort.

Jak temperatura barwowa światła wpływa na człowieka?

Światło słoneczne od zarania dziejów wpływało na zegar biologiczny człowieka i jego ewolucję, dlatego wybór odpowiedniego oświetlenia sztucznego nie może być nieprzemyślany. Badania dowodzą, że zimne światło jest przez mózg traktowane jako światło dzienne, a w związku z tym sprzyja pracy, koncentracji i ma właściwości pobudzające. Dlatego też jest to światło wyjątkowo często spotykane w biurach, gabinetach, na salach zabiegowych czy halach produkcyjnych.

Neutralne światło pobudza mózg w znacznie mniejszym stopniu, dlatego z powodzeniem można je wykorzystywać w niektórych częściach mieszkania czy wszelkich obiektach komercyjnych. Pozwala również najwierniej odwzorować barwy, dlatego korzystają z niego fotografowie.

Z kolei ciepłe światło sprawia, że organizm bezwiednie przygotowuje się do odpoczynku, a ciało się odpręża. Ma ono działanie relaksujące i kojące.

Barwy świateł LED

LED to elementy elektroniczne, które są w stanie przekształcać energię w światło. Cechują się dużą wydajnością i niskim poborem energii, dlatego coraz częściej z powodzeniem zastępują tradycyjne oświetlenie. W tym wypadku również światło dzielone jest na ciepłe, neutralne i zimne oraz wyrażane w Kelwinach. Zakres temperatury barwowej światła jest niezwykle szeroki i pozwala na wybór nawet skrajnie ciepłych lub zimnych wariantów, które nie są szczególnie popularne.

Jednym z najczęściej wybieranych wariantów jest barwa światła 3000K, który znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach. Z kolei barwy światła białego są najbardziej zbliżone do światła dziennego, doskonale odwzorowują barwy i mają około 4000K.

Jak dobrać barwę światła do konkretnych pomieszczeń?

Znajomość kolorów światła oraz ich wpływu na ludzki organizm pozwalają lepiej dobrać oświetlenie do konkretnych pomieszczeń. Jeśli kuchnia stanowi osobne pomieszczenie i nie jest połączona z salonem lub jadalnią, to najlepiej sprawdzi się w niej neutralna temperatura barwowa. Dzięki temu z powodzeniem będzie można przygotowywać posiłki i wykonywać wszelkie precyzyjne prace, które wymagają jak najlepszego oświetlenia. Warto również zdecydować się na dodatkowe podświetlenie blatów czy przestrzeni roboczej.

Sypialnia jest pomieszczeniem, które kojarzy się z relaksem, snem i odpoczynkiem, dlatego jedynym dobrym wyborem w tym wypadku jest światło ciepłe. Przebywanie w tak oświetlonej sypialni tuż przed snem wyciszy organizm i sprawi, że stopniowo zacznie on szykować się do pełnego odpoczynku. Warto zdecydować się o lampki nocne o ciepłej barwie oraz przynajmniej jedno źródło światła w barwie neutralnej, które znajdzie zastosowanie podczas ciemnych, zimowych poranków.

Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu jest bardziej skomplikowany, ponieważ pomieszczenie to pełni różne funkcje. Z jednej strony domownicy odpoczywają w nim po całym dniu w pracy lub szkole, a z drugiej to właśnie tutaj przyjmuje się gości czy urządza uroczystości lub imprezy. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie kilku różnych źródeł światła. Lampy sufitowe o neutralnej barwie odwzorują wiernie wszystkie kolory, a reflektory na szynach czy lampy naścienne mogą mieć ciepłą barwę i podkreślać klimat salonu. Warto również zdecydować się na przynajmniej jedną lampę wiszącą nad stołem, która również powinna mieć barwę neutralną.

Łazienka to kolejne pomieszczenie, w którym najlepiej sprawdzi się połączenie kilku źródeł światła. O ile główne oświetlenie sufitowe powinno mieć neutralną barwę, o tyle dodatkowe światło w ciepłej barwie będzie sprzyjało relaksowi podczas kąpieli. Dla kobiet bardzo ważne będzie to, aby przy lustrze znalazły się lampki o chłodniejszym świetle, które nie przekłamuje barw kolorowych kosmetyków i pozwoli na wykonanie precyzyjnego makijażu.