Do jakich wnętrz pasuje biel?

Z przyjemnością potwierdzamy krążące plotki - biel pasuje do wszystkich wnętrz. Biel nie musi występować w dużej ilości, aby prezentować się czysto i elegancko. Tak modne białe wnętrza monochromatyczne dla niektórych mogą wydawać się zbyt sterylne i nawet stylowe dodatki w innych kolorach nie przekonują. Rozwiązaniem jest, wprowadzenie bieli w postaci niektórych tylko elementów. Jedna biała ściana, białe płytki podłogowe, białe dodatki, meble, czy ciekawa grafika w bieli najczęściej wystarczają, aby nieco rozjaśnić i ożywić pomieszczenie.

Biel zawsze prezentuje się elegancko. Szczególnie widoczne jest to w stylach bliskich naturze, czyli skandynawskim, vintage, naturalnym i eko, gdzie występuje spora ilość drewna, świetnie harmonizującego z bielą. To nie wszystko, gdyż biel „lubi się” również z błyszczącym stylem glamour, antycznym shabby chic, nadmorskim hampton i wyszukaną elegancją stylu nowojorskiego. Tak naprawdę biel pasuje do każdego stylu wnętrza, trzeba sobie tylko odpowiedzieć na pytanie „jaki odcień bieli”?

Jakie są odcienie bieli?

Biel kojarzymy najczęściej z zimną, śnieżnobiałą tonacją. To kolor chłodny, z odrobiną niebieskich tonów. Jest to zaledwie jeden z wielu odcieni bieli, a od nazw na puszkach w sklepie z farbami lub wzornikach, może odechcieć się remontu jeszcze przed jego rozpoczęciem. Podpowiadamy, że wybieramy pomiędzy odcieniami chłodnymi i ciepłymi.

Chłodne odcienie bieli przywodzą na myśl obrazki z książki „królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena. To czysta, surowa, niczym niezmącona biel. Jeśli poszukujemy takiej właśnie barwy, wybierzmy biel, oznaczoną w systemie RGB jako 255 lub 0 w systemie CMYK. Najpopularniejsze jednak są palety kolorów RAL, gdzie czysta biel oznaczona jest jako 9003. Jeśli trafiliśmy natomiast do sklepu, gdzie puszki z farbą różnych producentów po prostu stoją obok siebie, z pewnością spotkamy się z nazwami oscylującymi wokół pojęć snow, śnieżnobiała, lodowa, nieskazitelna, super white lub absolute white.

Ciepłe odcienie bieli to już zupełnie inna bajka, w przenośni i dosłownie. Teraz sprawa znacznie się skomplikuje, ponieważ mówimy o odcieniach bieli off-white. To biel, która została złamana delikatną domieszką innego koloru, czyli brązu, różu, żółci, czy zieleni. Producenci prześcigają się w nazwach białych farb w ciepłych tonacjach, jednak najczęściej spotkamy nazewnictwo dość powszechne. Przykładowo biel mleczna jest złamana delikatną żółcią, biel alabastrowa żółcią i różem, kość słoniowa żółcią i brązem, a écru to barwa pośrednia między bielą a beżem. Z pewnością spotkamy się również z bielą perłową, która pięknie opalizuje pod światło i z reguły ma odcień pochodzący od wypadkowej różu i żółci, jednakże biel perłowa występuje również w opcji chłodnej.

Biel wenecka - pytanie z Milionerów

I w końcu odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki odcień ma biel wenecka? Pytanie o biel wenecką padło jakiś czas temu w programie Milionerzy w nieco innym kontekście, ale odpowiedź rzuci nieco światła na to zagadkowe pojęcie. Biel wenecka zwana jest ołowianą lub ołowiową i od wieków wykorzystywana była między innymi w malarstwie i kosmetyce (do bielenia twarzy).

Oczywiście teraz wiemy, że ołów jest metalem ciężkim i nie funkcjonuje już w kosmetyce, ale w malarstwie artystycznym jak najbardziej. Możemy spotkać się również z bielą wenecką w asortymencie farb olejnych. Powiadają, że jest to biel najbielsza z białych, charakteryzująca się doskonałymi właściwościami kryjącymi.

Odcienie bieli, paleta farb Dekoral

Wybrać biel chłodną, czy ciepłą?

Najważniejsze, żeby zdecydować, czy chcemy wprowadzić do wnętrza biel w odcieniu chłodnym, czy ciepłym. Jeśli zamierzamy uzyskać efekt wnętrza słonecznego, ciepłego i przytulnego, najlepiej wybrać biel w jednym z odcieni ciepłych. Natomiast aranżacje, które z założenia mają być czyste, sterylne, wyraziste i bardziej surowe w odbiorze, wymagają użycia jednej z tonacji zimnych.

Kolejnym aspektem związanym z bielą jest decyzja, czy biel powinna być matowa, w pełnym połysku, czy raczej satynowa? Każda ma swoje zalety i wady, jednak biorąc pod uwagę wzgląd czysto praktyczny, farba matowa bardzo dobrze ukrywa wszelkie nierówności powierzchni, natomiast farba połyskliwa je podkreśla.

Odcienie bieli, paleta farb Tikkurila Optiva White

Odcienie bieli w stylach wnętrzarskich

Chłodna śnieżna biel to doskonała propozycja dla wnętrz, w których chcemy zachować surowy nastrój. To barwa idealna dla wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Chłodna śnieżna biel lub biel z delikatną szarą poświatą dobrze komponuje się z naturalnym kamieniem, betonem, elementami chromowanymi oraz barwami czerni, szarości i grafitu.

Odcienie z tonacją żółtą to idealne tło dla wnętrz w stylu boho i klasycznym, natomiast biel perłowa wprowadzi pożądany blask do wnętrza glamour. Styl skandynawski bazuje na bieli i świetnie sprawdzi się w tej sytuacji ciepły odcień kości słoniowej lub alabastru. Dodatek drewna w naturalnym odcieniu dodatkowo podkreśli przytulny charakter wnętrza.

Jak wybrać odcień bieli?

Najlepiej zrobić to w świetle dziennym i absolutnie nie wybierajmy odcienia jedynie w oparciu o kolorystykę, którą oglądamy na ekranie monitora, ponieważ z reguły występują przekłamania, wynikające z ustawień monitora. Aby uniknąć rozczarowania, możemy zamówić próbki interesujących nas farb i przetestować je bezpośrednio na elemencie, który chcemy pomalować w mieszkaniu. Wtedy możemy ocenić, czy w świetle dziennym kolor nam odpowiada, czy raczej gryzie się z naszą koncepcją i kolorystyką pozostałych elementów wyposażenia. 

Autor
Odcienie bieli - ciepłe, zimne, biel wenecka - sprawdź, jak je wybrać!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...