Co to jest styl glamour?

Trudno jednym słowem oddać znaczenie terminu glamour, stanowi bowiem sumę pojęć: blask, przepych, czar i elegancja. Zazwyczaj kojarzy się z szykownymi gwiazdami Hollywood lat 30. I słusznie. Styl glamour najpierw wykształcił się w modzie dyktowanej na czerwonych dywanach tamtej epoki, później we wnętrzach willi rozsianych na wzgórzach Los Angeles.

Pełen przepychu, mieniących się materiałów i luksusowych dodatków pasował do rozbuchanego stylu życia gwiazd Złotej Ery Hollywood. Jego propagatorkami były największe diwy srebrnego ekranu jak Jean Harlow czy Ginger Rogers. One same zawsze opływały w satyny i diamenty. Ich mieszkania nie mogły być inne - przypominały szkatułki wypełnione błyskotkami.

Stolik i fotel w stylu glamour, fot. Westwing

Wnętrze glamour współcześnie

Styl filmowych gwiazd został szybko spopularyzowany przez kino i media. Glamour na stałe zagościł w posiadłościach amerykańskich bogaczy od Kalifornii po Nowy Jork. Okazał się doskonałą odskocznią od panującego wcześniej minimalizmu, którym Amerykanie byli już nieco zmęczeni. Z radością porzucili dyktat funkcjonalności i zaczęli przedkładać formę nad funkcję oraz dekorację nad prostotę. Styl glamour na dobre zadomowił się w wnętrzach i trwa w nich do dziś.

Na przestrzeni lat nieco złagodniał, unowocześnił się i porzucił dążenie do ostentacji na rzecz elegancji. Nie zatracił jednak swoich cech podstawowych, którymi są luksus i blask.

Nowoczesna sypialnia glamour, fot. Westwing

Jak wygląda wnętrze w stylu glamour?

Glamour obficie czerpie ze stylów minionych epok, przede wszystkim baroku, co jest widoczne zwłaszcza w ornamentyce oraz formach mebli i drobnych elementów wyposażenia. Przedmioty o bardziej wybujałych kształtach, zestawia się z prostymi, nowoczesnymi meblami, np. minimalistyczny okrągły stół z barokowym fotelem, obitym miękkim pluszem. Dzięki temu wnętrza glamour zachowują współczesny, a nie historyczny charakter, unikając jednocześnie przesady. Natomiast zderzenie wytwornej klasyki z lekką nowoczesnością bardzo ożywia wnętrza.

Salon urządzony w stylu glamour, fot. Eichholtz

Mogłoby się wydawać, że pełne srebra, złota i kryształów wnętrza glamour muszą ociekać kiczem. Nic podobnego. Nowoczesny glamour to nie tylko przepych, ale i elegancja, a kosztowne materiały są łagodzone przez stonowaną kolorystykę.

Inspiracje dla wnętrza w stylu glamour - materiały i tekstury

Nieodłącznym elementem stylu glamour i jednocześnie elementem spajającym całość powinno być wrażenie luksusu. Wysokiej jakości materiały, ewentualnie ich bardzo dobre imitacje są elementem obowiązkowym. Intarsje i pikowania są charakterystyczne dla stylu glamour, nie może też  zabraknąć dobrego gatunkowo drewna, najlepiej egzotycznego, marmuru, metali szlachetnych oraz kryształów i szkła. Z tkanin mile widziane są atłas, aksamit, satyna i niezmiennie modny welur. Warto też sięgnąć po tkaniny żakardowe oraz te o długim włosiu, przypominającym futro. Glamour to styl, który wymaga staranności w wyborze materiałów, nie ma tu miejsca na przypadek. 

Meble o wybujałych formach nie powinny dominować, ale raczej stanowić uzupełnienie tych klasycznych.

Jakie meble w stylu glamour do mieszkania? 

We współczesnym wnętrzu w stylu glamour meble o wybujałych formach nie powinny dominować, ale raczej stanowić uzupełnienie tych klasycznych. Aranżacja wnętrza w stylu glamour powinna wykazywać cechy smaku i zrównoważonego balansu w eklektycznym klimacie. Można zatem pozwolić sobie na kreatywność i nowatorstwo, łącząc stare z nowym i mieszając style. Wybierając meble glamour, warto rozważyć poniższe wskazówki. 

  • Jakość materiałów: meble i elementy wyposażenia wykonane z wysokiej jakości materiałów. 
  • Detale: zdobienia, nóżki, uchwyty – to one odgrywają kluczową rolę w stylu glamour. 
  • Kolorystyka: postaw na jasne kolory, które wpiszą się w aranżację i dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń.
Elegancki salon w stylu glamour - złoto i pudrowy róż tworzą wyszukaną bazę kolorystyczną

Glamour w salonie: kolory w aranżacji z klasą

Główne kolory w stylu glamour to biel, beż, szarość, kaszmir, złoto oraz srebro i choć styl glamour kojarzony jest z przepychem, pokój dzienny powinien przede wszystkim zachwycać harmonią i elegancją. Sztukateria na ścianach, zwykle obecna w stylu angielskim, delikatnie podkreśli elegancki klimat wnętrza, natomiast na podłodze bardzo dobrze sprawdzi się naturalne drewno w ciepłym odcieniu, marmurowe płytki bądź panele, imitujące deski. Warto wyeksponować okna poprzez zawieszenie powłóczystych zasłon i firan, które uszlachetnią estetykę wnętrza.

Złote dodatki efektownie prezentują się na tle ciemnych kolorów

W salonach w stylu glamour często królują miękkie proste w formie kanapy o obłych kształtach, a dopełnienie stanowi duża pufa lub fotel z tapicerowanym pikowanym obiciem. Styl uwielbia blask, dlatego w salonie glamour warto postawić na szklany stolik kawowy o geometrycznej podstawie w kolorze złota lub srebra. 

Kuchnia w stylu glamour z wyspą - luksusowa przestrzeń 

Kuchnia wymyka się nieco glamourowym stereotypom, ponieważ nie należy do rzadkości zastosowanie zabudowy meblowej w kolorze głębokiego granatu, grafitu, czerni albo butelkowej zieleni zarówno w połysku, jak i w macie. Armatura kuchenna, uchwyty i dodatki w metalicznych barwach złota lub miedzi to pożądany element pałacowego przepychu, który jednak nie zdominuje aranżacji, a podkreśli nasyconą kolorystykę mebli i ociepli przestrzeń. 

Elegancka kuchnia glamour

Styl glamour uwielbia luksus, można wiec rozważyć wprowadzenie do wnętrza marmuru w formie blatów albo panelu, wykańczającego przestrzeń pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami. Marmurowa wyspa zwieńczy dzieło i do wyboru jest pełna gama kolorystyczna kamienia, można więc z powodzeniem dostosować kolor do pozostałych elementów wystroju. Kuchnia ma sprawiać wrażenie luksusowej, czyli analogicznie do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. 

Jadalnia - dopełnienie wyrafinowanego wnętrza

Jadalnia zwykle umiejscowiona jest w kuchni lub salonie i jest elementem większej przestrzeni, powinna zostać więc urządzona spójnie z otaczającą ją aranżacją. Stół jest tu gwiazdą. Jeśli to mebel stylizowany i ma ozdobne nogi, wtedy należy wybrać proste krzesła. Jeśli z kolei stół jest meblem prostym i masywnym, można pozwolić sobie na fantazyjne krzesła z welurowym obiciem.

Jadalnia glamour - czarna sztukateria na ścianie tworzy efektowny wystrój

Do dekoracji stołu może posłużyć kryształowy lub szklany wazon z kwiatami, metaliczny świecznik i jedwabny obrus. Nad stołem powinien zawisnąć okazały żyrandol z kryształkami albo szklanymi kloszami. 

Sypialnia glamour: tapicerowane łóżko i przytulność

Często nie jest potrzebny generalny remont pomieszczenia, a jedynie szybka metamorfoza sypialni za sprawą nowych tekstyliów i dodatków. Łóżko jest sercem sypialni glamour i zajmuje centralne honorowe miejsce we wnętrzu, powinno zostać więc potraktowane po królewsku. Stare łóżko można przemalować, wyposażyć w pikowany zagłówek i udekorować poduszkami w jedwabnych poszewkach. Pościel należy dobrać kolorystycznie do wnętrza. Niezbędna jest również szafa, wykończona w jasnym kolorze, koniecznie wyposażona w duże lustro. Przyda się też toaletka, która nie tylko ozdobi sypialnię, ale także skróci rodzinne kolejki do łazienki. 

Nowoczesna sypialnia nawiązująca to styl glamour

Dobrym pomysłem na ścianę za łóżkiem jest tapeta z ornamentem, jednak to dodatki w stylu glamour stanowią o charakterystyce tego wnętrza. Duże lustro w ozdobnej ramie, dekoracyjne kinkiety, lampki nocne bądź lampy stojące z biżuteryjnym wykończeniem, świeczniki i świece, ciężkie zasłony z efektownymi klamrami oraz puszysty dywan stworzą przytulny luksusowy klimat.  

Korytarz w stylu glamour stanowi ozdobę domu 

Często przedpokój traktowany jest po macoszemu, a to przecież miejsce, w którym witamy gości, powinno zatem zachwycać już od drzwi wejściowych. Jest z reguły niewielki, więc aby dodać mu przestronności, należy zastosować jasne kolory. Centralny punkt wnętrza może stanowić konsola z marmurowym blatem i ozdobnymi lub metalizowanymi nogami. Jeśli przedpokój jest większy, można zdecydować się na szafę z frontami lustrzanymi lub akrylowymi i tapicerowane siedzisko, które usprawni ubieranie obuwia. Dodatki w postaci lustra w bogato zdobionej ramie z kinkietami po obu stronach oraz obrazów w czarnych lub białych ramkach dopełnią aranżacji.  

Jakie dekoracje i dodatki wybrać do stylu glamour? Dom pełen blasku i elegancji!

W dużej mierze to dodatki tworzą wrażenie glamour: srebra, lampy, świeczniki, dekoracyjne ramki do zdjęć, zasłony. Glamour wymaga staranności, każdy element powinien być więc precyzyjnie dobrany niczym makijaż i fryzura do kreacji na czerwony dywan. W końcu, zarówno na wybiegu, jak i we wnętrzach glamour oznacza przywiązanie do szczegółów, dążenie do ideału. Jako element dekoracyjny doskonale sprawdzą się lustra, np. zamiast obrazu nad komodą.

Oświetlenie w stylu glamour: kryształowy żyrandol to podstawa!

 Istotne znaczenie dekoracyjne ma też oświetlenie, szczególnie kryształowe żyrandole. Pojawiają się w tak nieoczekiwanych miejscach, jak kuchnia, łazienka czy garderoba. Źródeł światła powinno być kilka. Chodzi o wykreowanie zmysłowej, nieco iluzorycznej atmosfery. Dobrym dodatkiem są duże białe świece (nigdy kolorowe). Osadzone w szklanych naczyniach z transparentnego szkła, będą rzucały świetlne refleksy na otoczenie.

Styl glamour w pigułce

  • Cechy stylu glamour: przepych, luksus, elegancja, szyk, błysk
  • Kolory: jasne barwy, kremowa biel, ciepłe beże, pastelowe odcienie błękitu, zieleni, jasne szarości złoto, srebro, czerń
  • Materiały: metale szlachetne, kryształy, egzotyczne gatunki drewna, szkło, połyskujące tkaniny, satyna, aksamit, welur, tafta
  • Dodatki: lustra, dekoracyjne oświetlenie, kryształowe bibeloty, dekoracyjne ramki do zdjęć, srebra i platery, porcelana, przedmioty o znaczeniu wyłącznie dekoracyjnym

 

Styl glamour: podsumowanie

Urządzenie mieszkania w stylu glamour może być świetną zabawą i sposobem na wyrażenie siebie. Styl glamour to kwintesencja elegancji i dobrego smaku, dlatego warto postawić na luksusowe, jednak nieprzesadzone elementy. Klimatyczny kominek zwieńczy dzieło i zadba o przytulną atmosferę.

Autor
Jak wygląda styl glamour we wnętrzach? Inspiracje i zdjęcia! 
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...