Skąd wywodzi się styl glamour?

Trudno jednym słowem oddać znaczenie terminu glamour, stanowi bowiem sumę pojęć: blask, przepych, czar i elegancja. Zazwyczaj kojarzy się z szykownymi gwiazdami Hollywood lat 30. I słusznie. Najpierw wykształcił się w modzie dyktowanej na czerwonych dywanach tamtej epoki, później we wnętrzach willi rozsianych na wzgórzach Los Angeles.

Pełen przepychu, mieniących się materiałów i luksusowych dodatków pasował do rozbuchanego stylu życia gwiazd Złotej Ery Hollywood. Jego propagatorkami były największe diwy srebrnego ekranu jak Jean Harlow czy Ginger Rogers. One same zawsze opływały w satyny i diamenty. Ich mieszkania nie mogły być inne - przypominały szkatułki wypełnione błyskotkami.

fot. Westwing

Styl filmowych gwiazd został szybko spopularyzowany przez kino i media. Glamour na stałe zagościł w posiadłościach amerykańskich bogaczy od Kalifornii po Nowy Jork. Okazał się doskonałą odskocznią od panującego wcześniej minimalizmu, którym Amerykanie byli już nieco zmęczeni. Z radością porzucili dyktat funkcjonalności i zaczęli przedkładać formę nad funkcję oraz dekorację nad prostotę. Styl glamour na dobre zadomowił się w wnętrzach i trwa w nich do dziś.

Na przestrzeni lat nieco złagodniał, unowocześnił się i porzucił dążenie do ostentacji na rzecz elegancji. Nie zatracił jednak swoich cech podstawowych, którymi są luksus i blask.

fot. Westwing

Jak wygląda wnętrze w stylu glamour?

Glamour obficie czerpie ze stylów minionych epok, przede wszystkim baroku, co jest widoczne zwłaszcza w ornamentyce oraz formach mebli i drobnych elementów wyposażenia. Przedmioty o bardziej wybujałych kształtach, zestawia się z prostymi, nowoczesnymi meblami, np. minimalistyczny okrągły stół z barokowym fotelem, obitym miękkim pluszem. Dzięki temu wnętrza glamour zachowują współczesny, a nie historyczny charakter, unikając jednocześnie przesady. Natomiast zderzenie wytwornej klasyki z lekką nowoczesnością bardzo ożywia wnętrza.

fot. Eichholtz

Elementem spajającym całość powinno być wrażenie luksusu. Wysokiej jakości materiały, ewentualnie ich bardo dobre imitacje, są elementem obowiązkowym. Należy zapomnieć o naturalnych materiałach typu bambus i wiklina. Nie może za to zabraknąć dobrego gatunkowo drewna, najlepiej egzotycznego, metali szlachetnych oraz kryształów.

Z tkanin dobrze widziane są atłas, satyna i modny w tym sezonie welur, czyli mieniące się i odbijające światło. Warto też sięgnąć po tkaniny żakardowe i o długim włosiu przypominającym futro. Płótna czy lnu lepiej za to unikać. Jako element dekoracyjny doskonale sprawdzą się lustra, np. zamiast obrazu nad komodą. Najbardziej będą pasować w pozłacanych, dekoracyjnych ramach.

Fot. Miloo Home

Istotne znaczenie dekoracyjne ma też oświetlenie, szczególnie żyrandole. Pojawiają się w tak nieoczekiwanych miejscach, jak kuchnia, łazienka czy garderoba. Przy czym wnętrza w tym stylu nie mogą być zbyt mocno oświetlone. Źródeł światła powinno być kilka. Chodzi o wykreowanie zmysłowej, nieco iluzorycznej atmosfery. Dobrym dodatkiem są duże białe świece (nigdy kolorowe). Osadzone w szklanych naczyniach z przeźroczystego szkła będą rzucały świetlne refleksy na otoczenie.

Fot. Eichholtz

Mogłoby się wydawać, że pełne złota i kryształów wnętrza glamour muszą ociekać kiczem. Nic podobnego. Nowoczesny glamour to nie tylko przepych, ale i elegancja. Kosztowne materiały są łagodzone przez stonowaną kolorystykę, najlepiej biel, neutralne beże i szarości. Meble o wybujałych formach nie powinny dominować, ale raczej stanowić uzupełnienie tych klasycznych.

Przeważnie to dodatki tworzą wrażenie glamour: srebra, lampy, dekoracyjne ramki do zdjęć, zasłony. Każdy element powinien być starannie dobrany niczym makijaż i fryzura do kreacji na czerwony dywan. W końcu, zarówno na wybiegu, jak i we wnętrzach glamour oznacza przywiązanie do szczegółów, dążenie do ideału.

1. Szezlong „Chesterfield Grey”, WESTWING, 4499 zł 2. Lustro ścienne „Clavier”, WESTWING, 999 zł 3. Sofa Milchbar welwetowy róż, KARE DESIGN, 7389 zł 4. Podnóżek Ben, HAMPTONS.PL, 750 zł 5. Stolik Marrakesh Silver, HAMPTONS.PL, 1520 zł 6. Karafka „Diamond”, WESTWING, 95 zł 7. Lampa Dia, MILOO HOME, 1700 zł 8. Konsola Cross Silver, HAMPTONS.PL, 2299 zł

Styl glamour w pigułce:

  • Cechy: przepych, luksus, elegancja, szyk, błysk
  • Kolory: jasne barwy, kremowa biel, ciepłe beże, pastelowe odcienie błękitu, zieleni, jasne szarości złoto, srebro, czerń
  • Materiały: metale szlachetne, kryształy, egzotyczne gatunki drewna, szkło, połyskujące tkaniny, satyna, aksamit, welur, tafta
  • Dodatki: lustra, dekoracyjne oświetlenie, kryształowe bibeloty, dekoracyjne ramki do zdjęć, srebra i platery, porcelana, przedmioty o znaczeniu wyłącznie dekoracyjnym