Skąd wywodzi się styl glamour?
Trudno jednym słowem oddać znaczenie terminu glamour, stanowi bowiem sumę pojęć: blask, przepych, czar i elegancja. Zazwyczaj kojarzy się z szykownymi gwiazdami Hollywood lat 30. I słusznie. Najpierw wykształcił się w modzie dyktowanej na czerwonych dywanach tamtej epoki, później we wnętrzach willi rozsianych na wzgórzach Los Angeles.
Pełen przepychu, mieniących się materiałów i luksusowych dodatków pasował do rozbuchanego stylu życia gwiazd Złotej Ery Hollywood. Jego propagatorkami były największe diwy srebrnego ekranu jak Jean Harlow czy Ginger Rogers. One same zawsze opływały w satyny i diamenty. Ich mieszkania nie mogły być inne - przypominały szkatułki wypełnione błyskotkami.
Styl filmowych gwiazd został szybko spopularyzowany przez kino i media. Glamour na stałe zagościł w posiadłościach amerykańskich bogaczy od Kalifornii po Nowy Jork. Okazał się doskonałą odskocznią od panującego wcześniej minimalizmu, którym Amerykanie byli już nieco zmęczeni. Z radością porzucili dyktat funkcjonalności i zaczęli przedkładać formę nad funkcję oraz dekorację nad prostotę. Styl glamour na dobre zadomowił się w wnętrzach i trwa w nich do dziś.
Na przestrzeni lat nieco złagodniał, unowocześnił się i porzucił dążenie do ostentacji na rzecz elegancji. Nie zatracił jednak swoich cech podstawowych, którymi są luksus i blask.
Jak wygląda wnętrze w stylu glamour?
Glamour obficie czerpie ze stylów minionych epok, przede wszystkim baroku, co jest widoczne zwłaszcza w ornamentyce oraz formach mebli i drobnych elementów wyposażenia. Przedmioty o bardziej wybujałych kształtach, zestawia się z prostymi, nowoczesnymi meblami, np. minimalistyczny okrągły stół z barokowym fotelem, obitym miękkim pluszem. Dzięki temu wnętrza glamour zachowują współczesny, a nie historyczny charakter, unikając jednocześnie przesady. Natomiast zderzenie wytwornej klasyki z lekką nowoczesnością bardzo ożywia wnętrza.
Elementem spajającym całość powinno być wrażenie luksusu. Wysokiej jakości materiały, ewentualnie ich bardo dobre imitacje, są elementem obowiązkowym. Należy zapomnieć o naturalnych materiałach typu bambus i wiklina. Nie może za to zabraknąć dobrego gatunkowo drewna, najlepiej egzotycznego, metali szlachetnych oraz kryształów.
Z tkanin dobrze widziane są atłas, satyna i modny w tym sezonie welur, czyli mieniące się i odbijające światło. Warto też sięgnąć po tkaniny żakardowe i o długim włosiu przypominającym futro. Płótna czy lnu lepiej za to unikać. Jako element dekoracyjny doskonale sprawdzą się lustra, np. zamiast obrazu nad komodą. Najbardziej będą pasować w pozłacanych, dekoracyjnych ramach.
Istotne znaczenie dekoracyjne ma też oświetlenie, szczególnie żyrandole. Pojawiają się w tak nieoczekiwanych miejscach, jak kuchnia, łazienka czy garderoba. Przy czym wnętrza w tym stylu nie mogą być zbyt mocno oświetlone. Źródeł światła powinno być kilka. Chodzi o wykreowanie zmysłowej, nieco iluzorycznej atmosfery. Dobrym dodatkiem są duże białe świece (nigdy kolorowe). Osadzone w szklanych naczyniach z przeźroczystego szkła będą rzucały świetlne refleksy na otoczenie.
Mogłoby się wydawać, że pełne złota i kryształów wnętrza glamour muszą ociekać kiczem. Nic podobnego. Nowoczesny glamour to nie tylko przepych, ale i elegancja. Kosztowne materiały są łagodzone przez stonowaną kolorystykę, najlepiej biel, neutralne beże i szarości. Meble o wybujałych formach nie powinny dominować, ale raczej stanowić uzupełnienie tych klasycznych.
Przeważnie to dodatki tworzą wrażenie glamour: srebra, lampy, dekoracyjne ramki do zdjęć, zasłony. Każdy element powinien być starannie dobrany niczym makijaż i fryzura do kreacji na czerwony dywan. W końcu, zarówno na wybiegu, jak i we wnętrzach glamour oznacza przywiązanie do szczegółów, dążenie do ideału.
Styl glamour w pigułce:
- Cechy: przepych, luksus, elegancja, szyk, błysk
- Kolory: jasne barwy, kremowa biel, ciepłe beże, pastelowe odcienie błękitu, zieleni, jasne szarości złoto, srebro, czerń
- Materiały: metale szlachetne, kryształy, egzotyczne gatunki drewna, szkło, połyskujące tkaniny, satyna, aksamit, welur, tafta
- Dodatki: lustra, dekoracyjne oświetlenie, kryształowe bibeloty, dekoracyjne ramki do zdjęć, srebra i platery, porcelana, przedmioty o znaczeniu wyłącznie dekoracyjnym