Farba na ścianie za łóżkiem - kolorowe szaleństwo, czy stonowana klasyka?
Najłatwiejszym sposobem na aranżację ściany za łóżkiem jest pomalowanie jej farbą. Ciepłe beże oraz chłodne biele, błękity i szarości to uniwersalne barwy, które ukoją skołatane nerwy po intensywnym dniu. Ściana za łóżkiem w sypialni również może być zaprojektowana w tej palecie, warto wtedy jednak postawić na dekoracje ścienne, które ożywią tę płaszczyznę. Innym sposobem na ożywienie wnętrza jest zastosowanie na ścianie za łóżkiem intensywnego koloru. Wprowadzi on do sypialni ożywczą energię, ale przede wszystkim doda wnętrzu charakteru.
Świetnie sprawdzają się kontrasty. Aranżując ścianę za łóżkiem w kolorze ciemnego granatu, a pozostałe ściany w bieli, stworzymy uniwersalną bazę pod eleganckie wnętrze. Innym pomysłem na interesujący efekt jest zastosowanie techniki ombre. Efekt ombre jest subtelny i elegancki. Polega on na stopniowym przechodzeniu jednego koloru w inny. Z łatwością można stworzyć efekt ombre samodzielnie na ścianie za łóżkiem, używając farb i pędzla albo gąbki.
Ściana za łóżkiem w sypialni - najciekawsze inspiracje
Mieszkanie powinno zostać urządzone w spójnym stylu, więc i w sypialni warto zaplanować zbieżną z innymi pomieszczeniami stylistykę wnętrza. Najważniejsze jest jednak, aby sypialnia oprócz tego, że jest miejscem przeznaczonym do komfortowego wypoczynku, urządzona została w sposób przemyślany. Ściana za łóżkiem odgrywa w tym procesie bardzo ważną rolę. Powód jest prozaiczny. Łóżko jest kluczowym meblem w sypialni, więc wzrok od razu po wejściu do pomieszczenia, zmierza w jego stronę, dlatego warto szczególnie starannie zadbać o aranżację ściany za łóżkiem. Podsyłamy kilka inspiracji na aranżację ściany za łóżkiem.
Sztukateria
Sztukaterię montuje się na ścianie, a następnie ściana wraz z zamontowanymi elementami malowana jest farbą w dowolnym kolorze. Można zrobić to samodzielnie, wystarczą wąskie drewniane listewki, klej montażowy i odrobina kreatywności.
Sztukateria na ścianie za łóżkiem może przyjąć dowolny wzór. Mogą to być listewki ułożone pionowo od góry do dołu w pewnych odstępach albo elementy ułożone w kwadraty lub prostokąty. Sztukateria sprawdzi się w sypialniach utrzymanych w stylach vintage, romantycznym, glamour, modern classic i paryskim. To hit ostatnich sezonów, chętnie wykorzystywany przez projektantów.
Wysoki zagłówek
Wezgłowie łóżka w sypialni czasem traktowane jest po macoszemu. To błąd. Dzięki niemu korzystanie z łóżka jest wygodniejsze, a wnętrze prezentuje się stylowo. W zależności od stylu sypialni można wykonać go z drewna, paneli tapicerowanych, stali lub płyty laminowanej. Wysokość zagłówka jest dowolna, może nawet sięgać sufitu.
Tapeta lub fototapeta
Nowoczesne tapety i fototapety zachwycają bogatym wzornictwem. Największą ich zaletą jest uniwersalność. Ogrom wzorów umożliwia wybór pasujący do dosłownie każdego stylu wnętrza. Można zdecydować się na wzór kwiatowy, geometryczny, imitujący tkaninę albo beton. Bardzo modne są czarno-białe rysunkowe roślinne wzory oraz grafiki, przedstawiające szary zarys lasu.
Drewno
Drewno jest szlachetnym i ponadczasowym naturalnym materiałem, który wprowadza do sypialni ciepło i przytulność. W zależności od stylu urządzenia sypialni, na ścianie za łóżkiem można zastosować drewniane panele, deski, lamele lub belki. We wnętrzach rustykalnych najlepiej sprawdzą się stare deski z duszą, pochodzące na przykład z rozebranej stodoły. Mamy jeszcze jeden pomysł na drewnianą ścianę za łóżkiem. To stare kamieniczne drzwi. Przymocowane do ściany, stworzą interesujący niecodzienny efekt i przy okazji zyskają drugie życie.
Cegła
Cegła to kolejny naturalny materiał, który doskonale sprawdzi się w aranżacji sypialni, urządzonej w stylu loftowym, industrialnym lub rustykalnym. Najpiękniejsza jest ta rozbiórkowa, mieniąca się barwami żółci, pomarańczy i brązu. Na ścianie za łóżkiem stworzy fabryczny lub kamieniczny klimat. Wszystko zależy od tego, jakimi meblami i dekoracjami ją podkreślimy.
Beton
Beton upodobali sobie entuzjaści wnętrz nowoczesnych, loftowych, industrialnych i minimalistycznych. Można go uzyskać, wykorzystując płyty betonu architektonicznego, betonową farbę, mikrocement lub tynk betonowy. W zależności od użytych materiałów efekt na ścianie za łóżkiem będzie różnił się fakturą i kolorystyką. Beton absolutnie nie jest nudny.
Zabudowa meblowa
Miejsce do przechowywania w sypialni ma ogromne znaczenie. Zabudowa meblowa na ścianie za łóżkiem może rozwiązać problem braku schowków szczególnie w niewielkich sypialniach. To rozwiązanie może być naprawdę eleganckie i stylowe. W kawalerkach sprawdzi się świetnie łóżko, chowane w zabudowie z półkami i szafkami.
Dekoracja ściany za łóżkiem - detale mają znaczenie
Dekoracja ściany nad łóżkiem to idealny sposób, żeby dodać wnętrzu charakteru. To detale, jednak dopełnią aranżację, która stanie się kompletna i przytulna. Mamy kilka pomysłów na to, co zawiesić na ścianie nad łóżkiem. Z pewnością warte są rozważenia: obraz lub nowoczesna grafika długa półka, lub kilka mniejszych półek na książki i bibeloty ścienna galeria zdjęć duży zegar lustro albo zestaw mniejszych luster w stylowych ramach kultowy neon stylowe kinkiety, zapewniające klimatyczne oświetlenie romantyczne girlandy świetlne.
Podsumowanie
Istnieje wiele sposobów na aranżację ściany za łóżkiem. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych preferencji, stylu aranżacji sypialni oraz budżetu. Najważniejsze jest to, aby stworzyć taką przestrzeń, która będzie sprzyjać relaksowi i wypoczynkowi.
Zdjęcie otwierające artykuł: Follow The Flow, proj. gusta