Sztukateria ścienna - do jakich wnętrz pasuje?

Sztukateria świetnie odnajdzie się w mieszkaniach urządzonych w stylu paryskim, romantycznym, glamour, pałacowym, vintage, modern classic lub Hamptons. Jest niemalże nieodłącznym atrybutem apartamentów w wysokich kamienicach. Nie oznacza to jednak, że jest zarezerwowana tylko do wysokich wnętrz. Decydując się na sztukaterię w bloku, możemy położyć ją na połowę ściany, podobnie jak lamperię.

Choć najczęściej występuje w kolorze białym, projektanci i architekci powoli przełamują stereotypy, decydując się na bardziej odważne odcienie takie jak antracyt, róż, szmaragd, granat czy błękit.

Przygotowanie ściany pod sztukaterię

Zanim przystąpimy do montażu sztukaterii, zaprojektujmy jej dokładne rozmieszczenie na ścianie. W tym celu pomogą nam rysunki techniczne oraz taśma przyklejona do ściany. Dzięki temu zwizualizujemy sobie efekt końcowy.

Sztukateria ścienna- Jaka najlepsza? Gipsowa, czy styropianowa?

Powszechnie uznawanym materiałem wykorzystywanym w tworzeniu ornamentów jest oczywiście gips. Dziś jednak uzyskanie pożądanego efektu na ścianie jest nieco łatwiejsze niż w okresie barokowym. Oprócz klasycznego rozwiązania do wyboru mamy listwy styropianowe, drewniane, poliuretanowe bądź styrodurowe.

Dla początkujących majsterkowiczów najlepiej sprawdzą się elementy styropianowe, bowiem przycinanie poszczególnych części nie sprawia wielkiego problemu, jednak trzeba liczyć się z ich ograniczoną trwałością.

Jeśli zależy nam na długotrwałym efekcie i sztukaterii odpornej na uszkodzenia, wybierzmy listewki ze styroduru, bądź poliuretanu. Przycinanie ich nie będzie jednak tak łatwe jak w przypadku styropianu. W tym celu najlepiej użyć piły mechanicznej (kątowej), która przytnie listewki równo pod kątem 45 stopni. Tak przygotowane listewki wystarczy przykleić do ściany specjalnym klejem. Pamiętajmy jednak, aby przed przystąpieniem do tej czynności, sprawdzić, czy wszystkie części są ze sobą prawidłowo spasowane.

Ciekawą alternatywą dla pojedynczych elementów, które trzeba samemu skompletować są gotowe boazerie z płyt mdf. Ta opcja nie należy jednak do najtańszych.

Co zamiast sztukaterii?

Jeśli z jakiegoś powodu wybór sztukaterii na dekorację ścian wydaje nam się niewłaściwy, możemy ją zastąpić alternatywami w postaci kafli lub tapety. Efekt końcowy zależy już tylko od naszych oczekiwań i...wyobraźni!

Kafle z kolekcji Chevron, PARADYŻ
Tapeta imitująca boazerię - Coral Painted Panels, MURALS WALLPAPER
Autor
Sztukateria ścienna - do jakich wnętrz pasuje, jaki materiał wybrać oraz jak zamontować?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....