Sufit napinany to nowoczesne rozwiązanie wykończeniowe, które bez wielkiego wysiłku, bałaganu i wysokiego nakładu pracy podczas montażu pozwala stworzyć unikalną aranżację. Jest to specjalna folia PVC lub tkanina poliestrowa, rozciągana i mocowana na obwodzie pomieszczenia za pomocą profili. Dzięki temu uzyskuje się gładką, bezszwową powierzchnię, która może imitować różne materiały, takie jak tkanina, skóra, a nawet gwieździste niebo albo lustro. Czy warto zamontować sufit napinany? Sprawdź!
Sufit napinany - czym jest i czy warto go zamontować?
Sufit napinany, zwany również naciąganym to elastyczna membrana wykonana z PCV, którą montuje się na specjalnym stelażu, tuż pod stropem. Sufit taki może być gładki lub pofalowany, matowy, satynowy albo z połyskiem, jednolity lub z fantazyjnym nadrukiem albo efektem 3d. Na rynku dostępne są również sufity napinane w dosłownie każdej opcji kolorystycznej. Najczęstszym wyborem w mieszkaniach i domach jest sufit biały, jednak w dobie tak wielu stylów aranżacyjnych warto rozważyć również sufit napinany czarny, szary, beżowy albo imitujący beton.
To wszystko jest możliwe, ponieważ decydując się na sufit napinany, mamy pełną dowolność wyboru. To rozwiązanie nietuzinkowe i pozostawiające spore pole dla kreatywności. Montaż tego sufitowego wykończenia trwa od kilku do kilkunastu godzin - można wykonać go samodzielnie, jednak najlepiej zlecić to specjaliście. Czy warto zamontować sufit napinany? W dalszej części artykułu przedstawimy zalety i wady tego typu sufitu. Sam zdecyduj!
Sufit napinany podświetlany - kit czy hit?
Napinany sufit można, a wręcz należy podświetlić! Oczywiście nie jest to konieczność, jednak rozwiązanie aż kusi, żeby zastosować dodatkowe nastrojowe oświetlenie, które podbije efekt tej niecodziennej i oryginalnej konstrukcji. Przy okazji zapewnimy wnętrzu dodatkową ilość światła, przez co pomieszczenie stanie się jaśniejsze i optycznie większe. Szczególnie ważne jest to w przypadku zwykle ciemnego przedpokoju oraz sypialni, w której warto zamontować łagodne nastrojowe oświetlenie. Dobrym pomysłem jest również dodatkowo podświetlony sufit lustrzany, ponieważ tafla odbije emitowane światło, zwielokrotniając jego moc. Jak podświetlić sufitu napinany? Jest na to kilka sposobów!
- Tradycyjny okazały żyrandol - w salonie w stylu glamour pięknie będzie się prezentował kryształowy żyrandol w stylu vintage.
- Wielkoformatowy nowoczesny plafon lub kilka mniejszych plafonów, zamontowanych symetrycznie.
- Oświetlenie LED - w formie punktów świetlnych, mocowanych do sufitu macierzystego pod konstrukcją sufitu napinanego albo taśma LED, montowana na obrysie sufitu napinanego.
- Gwieździste niebo lub kosmos z konstelacją gwiazd - efekt na suficie napinanym uzyskany za pomocą rozmieszczonych światłowodów.
Sufity napinane na poddaszu - czy da się je zamontować na skosach?
A gdyby tak zaoszczędzić sobie bałaganu, powstałego przy kładzeniu gładzi i zrobić sufit napinany na skosach na poddaszu? Ba! Nie trzeba nawet montować płyt g-k, ponieważ w przypadku sufitu napinanego można zamontować go bezpośrednio na zaizolowanej drewnianej konstrukcji poddasza, pomijając ten kosztowny i uciążliwy krok, jakim jest wykonanie powierzchni z płyt. Boisz się, że okno dachowe będzie przeszkadzało? W żadnym wypadku, ponieważ profile poprowadzone są na jego obrzeżach. Przeliczając koszt wykonania przez fachowców sufitu podwieszanego na poddaszu, może okazać się, że koszt sufitu napinanego wcale nie jest taki wysoki.
Zalety sufitu napinanego
To, że sufity napinane mogą spełnić najśmielsze marzenia o powierzchni sufitowej w luksusowej odsłonie, już wiemy. Czas poznać pozostałe zalety tego rozwiązania.
- Estetyka - sufit napinany pozwala na stworzenie wyjątkowych aranżacji wnętrz. Można wybrać dowolny kolor, wzór lub nawet wydrukować na nim dowolne zdjęcie.
- Szybki i czysty montaż - montaż sufitu napinanego jest szybki i nie wymaga dużych prac przygotowawczych. Minimalizuje do zera ryzyko zapylenia i zabrudzenia mieszkania.
- Ukrycie niedoskonałości - sufit napinany doskonale maskuje wszelkie nierówności, pęknięcia czy instalacje.
- Uniwersalność - może zostać zamontowany na całej powierzchni sufitu lub tylko jego części, otoczony zabudową z płyt g-k. Warto go podświetlić!
- Błyskawiczna metamorfoza - jeśli znudzi się kolor sufitu, można wymienić samą powłokę, pozostawiając profile. To obniży również koszty.
- Odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne - folia PVC, z której najczęściej wykonuje się sufity napinane, jest odporna na wilgoć, pleśń i uszkodzenia mechaniczne. To świetne rozwiązanie również do kuchni i łazienki.
- Łatwość utrzymania w czystości - sufit napinany w zabrudzonych miejscach wystarczy przetrzeć lub umyć wilgotną szmatką.
- Brak konieczności cyklicznego odświeżania - sufit nie wymaga malowania.
Wady sufitu napinanego
Powierzchnia sufitu napinanego z pewnością będzie intrygować gości i cieszyć domowników, jednak jak każde rozwiązanie, również to ma swoje wady.
- Cena sufitu napinanego - ten rodzaj sufitu jest rozwiązaniem, które w niektórych opcjach (szczególnie modele z podświetleniem LED i gwieździste niebo) może być droższe, niż tradycyjne sufity podwieszane.
- Trudność w naprawie - w przypadku uszkodzenia sufitu napinanego, konieczna jest wymiana całej powierzchni.
- Montaż wymagający specjalistycznych umiejętności - montaż sufitu napinanego powinien być przeprowadzony przez doświadczoną ekipę. Tylko wtedy zachowana zostanie gwarancja produktu.
- Mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne niż tradycyjne sufity - sufit napinany może zostać uszkodzony przez ostre przedmioty.
Montaż sufitu napinanego krok po kroku
Montaż sufitu napinanego wymaga specjalistycznych narzędzi i umiejętności. Poniżej znajduje się instruktaż krok po kroku i pomimo tego, że montaż wydaje się łatwy, lepiej powierzyć tę pracę doświadczonej firmie. Dobrą wiadomością jest fakt, że zazwyczaj producent dopuszcza możliwość wielokrotnego montażu i demontażu konstrukcji sufitowej, co stanowi bazę pod ewentualne poprawki lub późniejszą wymianę membrany, kiedy opatrzy się już kolor lub wzór.
Sufit napinany mieści się w niewielkim opakowaniu, więc nie sprawia kłopotu w transporcie - bez problemu przewiezie się go w zwykłej torbie.
Na początku należy zamocować na ścianach specjalne szyny, na których umieszczona zostanie membrana (powłoka).
Następnie należy rozłożyć membranę.
Kolejnym krokiem jest podgrzanie materiału do 70°C i przymocowanie go do zamontowanych wcześniej listew.
Membranę zaczyna napinać się od narożników, aby uzyskać większą ciągliwość materiału. Przez cały czas nagrzewnica powinna być włączona, aby utrzymać stałą temperaturę, niezbędną przy montażu sufitu napinanego.
Na sam koniec, w szczeliny między membraną a stropem, mocuje się plastikowe listwy, aby nie dostawały się tam owady i nie gromadziły zanieczyszczenia. Zaletą całego rozwiązania jest z pewnością to, że nie generuje ono bałaganu, a montaż jest o wiele krótszy, niż w przypadku podwieszanego sufitu z płyt kartonowo-gipsowych.
Jak wygląda montaż sufitu napinanego, można też zobaczyć na poniższym filmie:
Ile lat wytrzyma sufit napinany?
Można zasłyszeć rozmaite opinie i mity o trwałości sufitów napinanych. My sięgnęliśmy do źródeł i sprawdziliśmy, ile gwarancji producenci dają na sufity napinane. Przede wszystkim należy nadmienić, że najdłuższą gwarancję otrzymamy w firmach, które zakupują konstrukcje u sprawdzonych producentów i samodzielnie je montują lub u producentów, którzy zatrudniają ekipy montażowe, oferując często bezpłatny montaż sufitów napinanych. Najdłuższy okres gwarancji wynosi 15 lat, natomiast producenci nadmieniają, że w praktyce żywotność sufitu napinanego znacząco przekracza okres udzielanej gwarancji.
Ile kosztuje sufit napinany? Ceny 2024
To, ile kosztuje sufit napinany, zależy od producenta oraz kosztów robocizny, choć niektóre firmy oferują bezpłatny pomiar i montaż. Poniżej przykładowy cennik sufitów napinanych jednego z producentów:
- Lustrzane sufity napinane - 140 zł/m2
- Sufit napinany mat - 130 zł/m2
- Gwiezdne niebo - 410 zł/m2
- Sufit z nadrukiem - 230 zł/m2
- Sufit 3D - od 160 zł/m2
- Dodatkowe podświetlenie - 200 zł/m2
Sufit napinany: podsumowanie
Sufit napinany to ciekawe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetykę i oryginalność. Jest to szybki i czysty sposób na odświeżenie wnętrza oraz ukrycie wszelkich niedoskonałości. Jednak przed podjęciem decyzji o montażu sufitu napinanego, warto dokładnie przeanalizować jego wady i zalety oraz skonsultować się z fachowcem.