Czym jest sufit napinany?

Sufit napinany to elastyczna membrana wykonana z PCV, którą montuje się na specjalnym stelażu, tuż pod stropem. Sufit taki może być gładki, lub pofalowany, matowy, z połyskiem, jednolity, lub zadrukowany w różne wzory. Jego montaż trwa od kilku do kilkunastu godzin - można wykonać go samodzielnie, lub zatrudnić specjalistę.

Montaż sufitu napinanego krok po kroku

Sufit napinany mieści się w niewielkim opakowaniu, więc nie sprawia kłopotu w transporcie - bez problemu przewiezie się go w zwykłej torbie.

Na początku należy zamocować na ścianach specjalne szyny, na których trzymać się będzie cała konstrukcja.

Następnie należy rozłożyć membranę.

Kolejnym krokiem jest podgrzanie materiału do 70°C i zamocowanie go na zamontowanych wcześniej listwach.

Membranę zaczyna napinać się od narożników, aby uzyskać większą ciągliwość materiału. Przez cały czas nagrzewnica powinna być włączona, aby utrzymać stałą temperaturę, niezbędną przy montażu.

Na sam koniec, w szczeliny między membraną, a stropem, mocuje się plastikowe listwy, aby nie dostawały się tam owady i nie gromadziły zanieczyszczenia. Zaletą całego rozwiązania jest z pewnością to, że nie generuje on bałaganu i montaż jest o wiele krótszy, niż w przypadku sufitów z płyt kartonowo-gipsowych.

Jak wygląda montaż sufitu napinanego, można też zobaczyć na poniższym filmie:

Wady i zalety sufitu napinanego

Dla wielu osób wadą na pewno będzie cena - 1m² materiału kosztuje około 100 zł. Cena jednak może być wyższa, jeśli materiał będzie zadrukowany - może sięgnąć nawet 300 zł!

Zalet z kolei jest o wiele więcej. Przede wszystkim sufit napinany pozwoli ukryć wady stropu i może optycznie powiększyć pomieszczenie - jeśli użyty zostanie materiał gładki i lustrzany, wnętrze będzie wydawało się wyższe. Nie obniża też wnętrza, jak sufity podwieszane i dzięki temu, że może być zadrukowany w wybrane wzory, świetnie będzie komponował się z całą aranżacją.

Często wybieranym rozwiązaniem jest łączenie sufitu napinanego z oświetleniem LED. Lampy montuje się na stropie, tuż nad materiałem, można również bez problemu wyciąć otwory w membranie. Oświetlenie można rozmieścić równomiernie, lub punktowo, np. nad stołem, kanapą, czy łóżkiem. Może też stać się elementem wizualizacji - światło zmieniające kolor, lub falujące, w połączeniu ze wzorami, będzie sprawiało wrażenie, że sufit się porusza. W razie wymiany świetlówki, nie trzeba demontować całości – wystarczy odpiąć membranę w danym miejscu.

Zalety sufitów napinanych:

• łatwe w utrzymaniu - wystarczy czyścić je delikatnie na morko i nie trzeba ich malować,

• odporne na wodę, ogień i kurz, dodatkowo wytłumiają też dźwięki,

• zapobiegają rozwojowi wilgoci i pleśni w pomieszczeniu, dlatego świetnie nadają się także do kuchni i łazienki.

Sufit napinany to rozwiązanie, które każdej aranżacji doda niepowtarzalnego charakteru, która będzie cieszyła domowników i intrygowała gości.