Sufit tradycyjnie pomalowany - ale niekoniecznie biały

Pomalowany sufit może być estetyczny i niebanalny, ale pod warunkiem, że płaszczyzna jest idealnie równa. Wprowadzenie koloru innego niż biel na suficie może całkowicie zmienić proporcje wnętrza, czyli optycznie powiększyć albo poszerzyć pomieszczenie. Może również obniżyć lub wręcz przeciwnie, podwyższyć przestrzeń. Warto pamiętać o tym, że sufit pomalowany w kolorze „nie białym” to dobry pomysł, ale tylko w większych pomieszczeniach. Niewielkie wnętrza z białym sufitem zyskują optycznie na powierzchni.  

Nie tylko baranek - farba strukturalna

Farba strukturalna jest remedium na drobne niedoskonałości sufitu. Niepozorne rysy, pęknięcia i nieestetyczne uziarnienie w przypadku tynków cementowo-wapiennych są niełatwe do pokrycia. Tymczasem farba pozostawiająca fakturę z powodzeniem ukryje wszelkie defekty. Nowoczesna farba strukturalna to już nie tylko dobrze znany wszystkim „baranek”. Możliwy jest do uzyskania efekt betonu, pergaminu, a nawet kamienia i piasku pustyni. Opalizujący lub perłowy, jednobarwny lub wielokolorowy melanż odcieni - dostępna jest pełna paleta barw. Tak szeroka oferta otwiera nowe możliwości podkreślenia charakteru i stylu wnętrza.

Nowoczesne lamele - hit

Lamele już jakiś czas temu z impetem wkroczyły „na salony”. Te dekoracyjne drewniane listwy skradły serca sympatyków każdego stylu wnętrzarskiego. Wystarczy obejrzeć kilka odcinków programu „Weekendowa metamorfoza”, w których znany projektant wnętrz Krzysztof Miruć wprost wyczarowuje z mieszkań stylowe przestrzenie „z charakterem”, żeby poznać pełną gamę zastosowań lameli. Drewniane lamele królują nie tylko na ścianach, ale również na sufitach. Są eleganckie, dają efekt przestrzenny, nawiązują do natury i przede wszystkim dodają ciepła nawet najbardziej surowym minimalistycznym aranżacjom.

Blisko natury - deski i belki na suficie

Słysząc o deskach na suficie, pierwsza myśl krąży wokół niekoniecznie już modnej boazerii. Nic z tych rzeczy. Nowoczesne aranżacje sufitów wykonane z drewna to ogrom możliwości. Mamy do wyboru pełne deskowanie, belki, lub połączenie obu tych rozwiązań. Deski to dobry pomysł na pokrycie sufitu pełnego poważnych niedoskonałości, kiedy wykonanie podwieszanego sufitu wydaje się zbyt uciążliwą inwestycją.

Za pomocą desek sufitowych i belek możemy również wydzielić przestrzenie funkcjonalne w mieszkaniu. Używając belek, podkreślimy stylistykę rustykalną, prowansalską i skandynawską, natomiast deski na suficie świetnie sprawdzą się w aranżacji współczesnej i modernistycznej. Do wyboru mamy deski i belki szerokie, wąskie oraz klepki bielone, w odcieniu egzotycznym ciemnym lub rodzimym jasnym. Możemy je zamontować w dowolnej kombinacji. Egzemplarze z widoczną fakturą ozdobione pokaźnymi sękami podkreślą związek aranżacji z naturą.

Podświetlany sufit podwieszany lub napinany

Decydując się na sufit podwieszany, lub napinany, z powodzeniem możemy upiec wiele pieczeni przy jednym ogniu. Obie opcje zasłonią wszelkie mankamenty i nawet spore nierówności, zamaskują rury instalacyjne, pomogą również stworzyć spektakularne efekty optyczne przy wykorzystaniu odpowiednio dostosowanego podświetlenia typu listwy LED, lub oświetlenie punktowe. Oba rozwiązania mogą zostać zastosowane osobno, jednak wyjątkowo ciekawy efekt wizualny osiągniemy przez ich połączenie. Sufit podwieszany gwarantuje nowoczesny efekt wizualny za sprawą najbardziej nawet skomplikowanych podświetlanych wzorów, natomiast sufit napinany może imitować wzór kosmosu, rozgwieżdżonego nieba, lub klimatycznego lasu.

Kasetony w nowoczesnej odsłonie

Kasetony w babcinym mieszkaniu to znak minionej epoki. Czy aby na pewno? Okazuje się, że współczesne styropianowe kasetony sufitowe mogą stać się stylowym dopełnieniem aranżacji wnętrza w każdym stylu. Ponadto doskonale izolują termicznie i wygłuszają pomieszczenie, a także są odporne na wilgoć, dzięki czemu możemy zastosować je w kuchni i łazience. Wielkoformatowe proste w formie modele w bieli to świetny sposób na unowocześnienie mieszkania.

Beton „na czasie”

Beton na suficie wbrew pozorom wcale nie sprawia, że mieszkanie staje się nieprzyjaznym surowym bunkrem. Prawdą jest, że ten materiał nie sprawdzi się w mieszkaniu urządzonym w stylu tradycyjnym. To domena wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. W odsłonie bardziej przyjaznej możemy zdecydować się na betonowy sufit, białe ściany i dekoracyjne drewniane lamele wizualnie ocieplające wnętrze. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie ferii barw w tak surowym wnętrzu. Meble i dodatki w kolorze czerwonym dodadzą mieszkaniu z betonowym sufitem oryginalnego charakteru, czerń wprowadzi loftowy styl, a brąz nada nieco przytulności.

Fototapeta odmieni sufit nie do poznania

Za pomocą fototapety umieszczonej na suficie, możemy dokonać spektakularnej metamorfozy każdego wnętrza. Ten prosty zabieg pozwoli w sypialni uzyskać romantyczny styl za sprawą kwiatowych motywów, a w salonie cieszyć się błękitnym niebem nad głową niemalże na wyciągnięcie ręki. Stylowa rozeta w bieli i beżu świetnie uzupełni wnętrze w stylu angielskim, natomiast kolorowy motyl nad dziecięcym łóżkiem z pewnością wywoła uśmiech na twarzy pociechy. Dla każdego coś miłego.

A może lustro?

Lustro na suficie to mogłoby się wydawać pomysł dość kontrowersyjny. Niekoniecznie. Lustra dodają wnętrzom głębi i powiększają optycznie przestrzeń, więc dlaczego nie zastosować ich na suficie? Niekoniecznie musi to być jednolita tafla. Postawmy na nieregularny wzór z małych luster w kształcie heksagonów, średniej wielkości koło zamknięte w rozecie, lub lustrzany kwadrat podświetlony punktowo, a z pewnością sufit stanie się niekwestionowaną ozdobą pomieszczenia.

A może by tak … mural?

Niektórzy mają ukryte talenty artystyczne, które można wykorzystać, dekorując mieszkanie. Niekomplikowany rysunek bluszczu oplatającego się dookoła mocowania lampy lub drzewo na ścianie, którego gałęzie „wchodzą” na sufit mogą stworzyć indywidualną i wyjątkową przestrzeń. Jeśli nie chcemy ryzykować, możemy zlecić wykonanie muralu fachowcowi. Malunek bohatera z ulubionej gry lub serialu w pokoju nastolatka, lub mapa świata w pracowni albo gabinecie to niesztampowy akcent o niezwykłych walorach estetycznych.

Autor
10 pomysłów na aranżację sufitu
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...