Czym są rolety rzymskie i do jakich wnętrz pasują? 

Rolety rzymskie to forma zasłon z tkaniny podzielonej na poziome segmenty, które można ściągnąć na dowolnej wysokości, modyfikując ich długość według potrzeb. Mają uniwersalne zastosowanie i mogą stać się unikalną ozdobą okien w różnych pomieszczeniach domowych i służbowych. Odpowiedni dobór rolet pod względem kolorystycznym sprawi, że zapewnią przytulne wykończenie w salonie albo nieco elegancji w biurze. Rolety typu dzień-noc sprawdzą się w sypialniach - w nocy zapewnią prywatność, a w ciągu słonecznych dni regulowany dostęp do naturalnego światła. W kuchni taka dekoracja może z powodzeniem zastąpić tradycyjne lambrekiny.

Rzymskie rolety stanowią nowoczesną i modną alternatywę dla rolet zwijanych oraz zasłon. Pasują do klasycznych wnętrz, pomieszczeń urządzonych w stylu retro, pokoi dziecięcych, a także nowoczesnych mieszkań w stylu skandynawskim. To właśnie ten styl stawia na równi funkcjonalność, minimalizm i estetykę.

Rolety rzymskie - gotowe czy na wymiar?

Rolety rzymskie dostępne są w różnorodnych wymiarach, dlatego zazwyczaj bez problemu można znaleźć wzór pasujący do okien w standardowych rozmiarach. Jeśli jednak szukamy rolet do okien niestandardowych lub balkonowych, konieczna będzie konsultacja w sprawie uszycia rolet o konkretnej szerokości i długości. Żadna zasłona nie wygląda estetycznie, jeśli jest zbyt wąska i krótka albo jeśli oprócz okna zasłania również pół ściany.

Zaletą szycia rolet rzymskich na wymiar jest możliwość wybrania unikatowej tkaniny, podczas gdy gotowe rolety mają ograniczoną liczbę wzorów i kolorów. Taka usługa wiąże się, oczywiście, z dodatkowymi kosztami, chyba że osoba zainteresowana postanowi zająć się szyciem osobiście. Koszt gotowych rolet waha się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych, a wszystko zależne jest od ich wielkości, użytej tkaniny i ceny za wykonanie w przypadku rolet szytych na miarę.

Jak uszyć rolety rzymskie - instrukcje krok po kroku

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni materiał. Do zaciemniania pomieszczeń najlepiej sprawdzą się grube tkaniny, a z kolei do kuchni lżejsze lub nawet półprzezroczyste. Poza tkaniną potrzebne są plastikowy lub drewniany patyczek, żyłka nylonowa, małe plastikowe kółka, taśma z rzepem i przybory krawieckie z maszyną do szycia na czele. Po zrobieniu pomiarów okien, materiał należy wyciąć dodając po 4cm na bokach, 5cm u góry i 8cm na dole. Warto również dobrać około 30cm zapasu na długości, żeby uwzględnić fiszbiny.

Za pomocą ołówka i linijki rozrysuj linie na tkaninie, zaznaczając wspomniane marginesy, które składamy wpół i zszywamy. Na lewej stronie górnej części przyszyj taśmę z rzepem, a potem zaprasuj miejsca, w których docelowo znajdą się kanaliki i zszyj je. Do kieszonki w piątym segmencie włóż obciążnik w postaci patyczka. Wzdłuż rozłożonej żyłki nylonowej przyszyj ręcznie kółeczka do zrobionych wcześniej tuneli i przeciągnij przez nie żyłkę. Rolety rzymskie są gotowe do powieszenia w oknie.

Montaż rolet rzymskich

Istnieją trzy sposoby na montaż rolet rzymskich, a każdy wymaga wiedzy, aby były one zamontowane solidnie i estetycznie. Najłatwiejszym sposobem jest montowanie rolet na ramie okna za pomocą uchwytów. Taki montaż rolet rzymskich ma jednak wadę - okien nie da się otworzyć na oścież. Montaż na nadprożu to przymocowanie rolet do ściany nad oknem. Jest bardzo solidny, ale często wymaga również zamontowania listewek maskujących, które zapewnią estetyczny wygląd i ochronę przed kurzem. Najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest montaż rolet do sufitu, co nie tylko optycznie powiększa pomieszczenie, ale przede wszystkim prezentuje się wyjątkowo elegancko. Taki wariant doskonale sprawdzi się w klasycznych salonach i biurach.

Jak prać rolety rzymskie?

Jak czyścić rolety rzymskie, aby nie straciły fasonu i pięknie się układały po praniu? Przede wszystkim należy pozbawić ją wszystkich dodatkowych elementów. Jeśli na metce widnieje informacja o sposobie prania, należy stosować się do zaleceń. Jeśli takiej nie ma, warto wiedzieć, w jakiej temperaturze prać konkretną tkaninę. Może się zdarzyć, że po wypraniu, roleta będzie wymagała prasowania. Warto prasować ją, dostosowując ruchy do jej naturalnego kształtu. Kiedy tkanina jest wyprana i wyprasowana, można zamontować elementy usztywniające, a potem zamocować roletę w oknie.

Wady i zalety rolet rzymskich

Dekoracja okien powinna stanowić zgrabny kompromis pomiędzy zapewnieniem sobie prywatności i ochrony przed nadmiarem światła a pożądanym efektem wizualnym. Zaletą rolet rzymskich jest ich praktyczność i piękny wygląd. Dobrane pod względem kolorystycznym mogą pięknie współgrać z innymi elementami wystroju i podkreślać unikalny styl.

Wady rolet rzymskich wynikają przede wszystkim ze sposobu montażu, który może się nie sprawdzić na dłuższą metę. Nie warto montować ich na ramie okna, które ma być często otwierane, ponieważ będą je blokować i mogą się zniszczyć. Ponadto niektóre tkaniny szybko chłoną zapachy, dlatego rolety z takich tkanin w kuchni albo pomieszczeniu dla palących papierosy, będą wymagały bardzo częstego odświeżania.