Tryb letni i zimowy w oknach - co oznacza regulacja docisku?

Zmieniające się cyklicznie warunki atmosferyczne wymagają zmiany ustawień w oknach, dlatego producenci dbają o to, aby współcześnie produkowana stolarka okienna wyposażona była w możliwość łatwej regulacji docisku skrzydła okiennego do ramy w zależności od potrzeb. Dzięki regulacji okien na zimę i na lato, w ciepłe dni można rozszczelnić okna i wpuścić do mieszkania więcej świeżego powietrza, natomiast w przypadku niskich zimowych temperatur, ograniczyć jego dopływ do pomieszczeń.

Regulacja okien na zimę - dlaczego warto zrobić docisk skrzydła do ramy?

W początkowym okresie użytkowania okien producenci nie przewidują występowania nieszczelności. Z biegiem czasu jednak okna mogą ulec poluzowaniu, niewielkim odkształceniom lub zużyciu, co prowadzi do powstawania szczelin. Przez te szczeliny do wnętrza budynku zimą może przedostawać się chłodne powietrze, co pogarsza komfort termiczny w pomieszczeniach i zwiększa koszty ogrzewania. Regulacja okien na zimę pozwala więc przywrócić ich szczelność i zapobiec stratom ciepła, a tym samym zaoszczędzić na rachunkach.

Jak ustawić okna na zimę imbusem?

Miejsce do regulacji ukryte jest na bocznej części skrzydła, a konkretnie na wystających mimośrodach, umiejscowionych na ryglach. Pośrodku mimośrodu można zauważyć otwór, do którego pasuje klucz typu imbus. Najważniejszy jest znacznik, który wskazuje siłę docisku. Może być oznaczony kropką lub kreską. Jeśli znacznik ustawiony jest po przeciwległej stronie do uszczelki okna, oznacza to, że okno ustawione jest na tryb letni. Kręcąc imbusem, przestawiasz ustawienie wraz ze znacznikiem w stronę uszczelki okna. Jeśli znacznik znajduje się od strony uszczelki okna, oznacza to, że przestawiłeś docisk okna w tryb zimowy. Czynność tę należy wykonać na wszystkich ryglach w oknie. 

Przestawienie okien na tryb zimowy pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie

Tryb zimowy w oknach plastikowych - jak przestawić okna PCV?

Regulacja okien plastikowych polega na odpowiednim dociśnięciu skrzydła okna do ramy, dzięki czemu powstaje szczelne połączenie. Aby wyregulować okna plastikowe na zimę, powinieneś wykonać następujące czynności.

  • Zlokalizuj element regulujący - zwykle jest to niewielki otwór lub szczelina, znajdująca się na okuciu okna. 
  • Przygotuj narzędzia - do regulacji najczęściej używa się imbusa lub klucza płaskiego. 
  • Wyregulowanie okna pcv - odpowiednie narzędzie włóż do otworu i delikatnie przekręć element. Kierunek regulacji wskazuje znacznik. W niektórych oknach wystarczy przekręcić palcami odstający od okucia mimośród. 

Regulacja okien drewnianych na zimę - samodzielna regulacja docisku okien

Okna drewniane bezwzględnie wymagają cyklicznej regulacji, ponieważ drewno jest naturalnym surowcem, które "pracuje" w kontakcie z wysoką i niską temperaturą oraz wilgocią. Nowoczesne okna drewniane mają możliwość regulacji. W zależności od rodzaju okuć regulacja może odbywać się poprzez dokręcenie śrub lub przesunięcie specjalnych elementów. Ze względu na różnorodność konstrukcji i większe ryzyko uszkodzenia drewnianej powierzchni skrzydła, warto skonsultować się z fachowcem, który doradzi, jak prawidłowo przeprowadzić regulację.

Tryb zimowy w oknach dachowych - czy da się wyregulować okno dachowe?

Czy możliwa jest samodzielna regulacja okna dachowego na zimę? Tak, jest możliwa. Śruby regulujące zazwyczaj znajdują się w bocznych ramionach okna. Za pomocą klucza płaskiego należy delikatnie odkręcić śruby w celu ich dostosowania. Uzyskasz w zależności od potrzeb mniejszy lub większy docisk okna dachowego do ramy. Warto także przed zimą zabezpieczyć uszczelki i okucia specjalnym preparatem do konserwacji, aby zachować szczelność okna.

Tryb zimowy w starych oknach - regulacja okien lato-zima

Okna starego typu niestety mogą nie być wyposażone w tryb regulacji zimowy i letni. Jeśli po obejrzeniu okuć nie można zlokalizować specjalnego otworu, oznacza to, że takiego okna nie można poddać regulacji. Stolarkę starego typu należy wymienić, ponieważ ramy okien mogą być wypaczone, co oznacza, że z energooszczędnością im zupełnie nie po drodze.

Regulacja okien i drzwi balkonowych

Sezonowa regulacja okien oraz drzwi balkonowych na zimę jest zbieżna z regulacją mniejszych okien. Wielkość okna balkonowego może wywołać konsternację, jednak jedyna różnica polega na większej ilości rygli i mimośrodów. Znacznik na każdym z rygli powinien znaleźć się od strony uszczelki okna. Jeśli nie masz w skrzynce narzędziowej klucza typu imbus, możesz użyć kombinerek, jednak z dużą ostrożnością, aby nie uszkodzić żadnego z elementów. Regulacja drzwi balkonowych jest zatem tak samo prosta, jak zwykłego okna. 

Jak przestawić okna na tryb zimowy? Zalecenia producentów

Najbardziej znani producenci okien, czyli Drutex, Oknoplast, Rehau, Roto, Veka, czy Winkhaus na swoich stronach internetowych informują, że warto regulować okna na zimę. Samodzielne wyregulowanie okna na zimę zajmie dosłownie chwilę, a z pewnością zauważysz korzyści w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Ponadto brak ciągłych podmuchów zimna od strony okien oznacza również mniejsze ryzyko zimowych infekcji. Producenci rekomendują szczelne okna na zimę, a w celu wymiany powietrza w domu zalecają regularne krótkie wietrzenie pomieszczeń.

Regulacja okien na zimę: podsumowanie

Właściwa regulacja okien na zimę to prosty sposób, aby poprawić komfort cieplny w swoim domu i jednocześnie obniżyć koszty ogrzewania. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się ciepłem i przytulną atmosferą przez całą zimę.

Autor
Regulacja okien na zimę: jak ustawić tryb zimowy? Wystarczy tylko to przestawić!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...