Grzyb czy pleśń na ścianie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Te mikroorganizmy mogą powodować alergie, problemy z oddychaniem, a nawet choroby. Na szczęście, istnieje kilka skutecznych sposobów, aby pozbyć się ich raz na zawsze.
Dlaczego pojawia się grzyb i pleśń na ścianie?
Zanim przejdziemy do rozwiązań, warto zrozumieć przyczyny powstawania problemu. Skąd się bierze pleśń i grzyb na powierzchniach ścian, sufitów, podłóg i innych elementów we wnętrzach? Grzyby i pleśnie rozwijają się w miejscach wilgotnych i słabo wentylowanych. Mogą pojawić się na skutek niżej wymienionych czynników.
- Niewystarczająca wentylacja - brak odpowiedniego przepływu powietrza sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.
- Zawilgocenie ścian - przeciekający dach, pęknięte rury czy skraplająca się para wodna mogą prowadzić do powstania wilgoci.
- Kondensacja pary wodnej - w miejscach, gdzie ciepłe powietrze styka się z zimną powierzchnią ściany, może tworzyć się kondensacja, która z kolei sprzyja rozwojowi grzybów.
- Błędy konstrukcyjne w izolacji budynku i przegród.
Pleśń na ścianie - czy jest tym samym, co grzyb? Dowiedz się, czy masz grzyb, czy pleśń w swoim mieszkaniu
Oba pojęcia czasem funkcjonują zamiennie, a to błąd. To zupełnie odrębne problemy. Jak zatem rozpoznać, z czym mamy do czynienia i odróżnić pleśń od grzyba? Najważniejszą wskazówką jest barwa nalotu. Grzyb ma ciemniejsze zabarwienie i najczęściej mamy do czynienia z jednolitą rozległą plamą w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym.
Pleśń inaczej wygląda. To drobne plamki, które tworzą większe skupiska. Może przyjmować różne kolory, przy czym najczęściej spotykanymi kolorami są biały, żółty, szary, pomarańczowy, zielony, czarny i niebieski. Warto nadmienić, że pleśni łatwiej się pozbyć, ponieważ działa powierzchownie i pokrywa tylko górną warstwę powierzchni, natomiast grzyb wnika w struktury ścian i innych elementów, które zaatakował. Oba zjawiska generują nieprzyjemny, zatęchły zapach.
Pleśń i grzyb na ścianie a zdrowie - krok do choroby! Dlaczego trzeba pozbyć się pleśni?
Grzyby i pleśnie wytwarzają mikroskopijne zarodniki, które unoszą się w powietrzu i dostają się do naszych dróg oddechowych. Długotrwałe narażenie na ich działanie może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak alergie, problemy skórne, astma, infekcje dróg oddechowych, choroby układu odpornościowego. W niektórych przypadkach grzyby mogą być przyczyną poważniejszych schorzeń, takich jak choroby nerek, wątroby czy nowotwory. Warto więc po zauważeniu pierwszych oznak pleśni lub grzyba w mieszkaniu nie czekać, tylko zareagować szybko i skutecznie, likwidując naloty. Najpierw jednak należy zlikwidować źródło, czyli wyeliminować powód powstawania pleśni i grzybów w przestrzeni mieszkalnej.
Jak usunąć pleśń ze ściany? Likwidacja nieestetycznych plam i wykwitów
Pleśń pojawia się na zimnych oraz wilgotnych ścianach i w zależności od rodzaju, czasem pokrywa się puszystą powłoką. Towarzyszy jej zapach stęchlizny, wyczuwalny od razu po wejściu do mieszkania lub domu. To zły objaw, na który warto zwrócić uwagę, kupując nieruchomość. Można skutecznie usunąć pleśń lub grzyba, jednak przed podjęciem bezpośrednich działań, należy zabezpieczyć ciało odzieżą ochronną, rękawiczkami, maską ochronną z filtrem FFP3 i okularami.
Usuwanie pleśni ze ściany - środek na pleśń
Aby zwalczyć pleśń ze ściany, należy podjąć poniższe działania.
- Oczyścić powierzchnię, zdejmując wierzchnią warstwę farby lub tapety,
- Zastosować środek grzybobójczy lub preparat na pleśń, nanosząc go na powierzchnię i odczekać tyle, ile zaleca producent.
- Dokładnie wyczyścić, czyli wyszorować ostrą szczotką powierzchnię, aby usunąć wszystkie ślady pleśni, a następnie umyć ścianę, obficie spłukując wodą.
- Wysuszyć powierzchnię, zapewniając maksymalną wentylację.
- Zamalować ścianę farbą przeciwgrzybiczną, nanosząc ją na oczyszczoną i suchą powierzchnię.
Na rynku dostępne są preparaty w sprayu lub płynie na pleśń, przeznaczone do bezpośredniego nanoszenia. Środki są grzybobójcze, czyli przenikają przez powłokę mikroorganizmów, bardzo szybko je unieszkodliwiając.
Pleśń na ścianie - domowe sposoby na pleśń
Domowe sposoby na pleśń najlepiej działają w początkowej fazie wystąpienia problemu. Stosując je, należy zachować maksymalną ostrożność, aby zarodniki pleśni nie dostały się do dróg oddechowych.
- Ocet na pleśń - roztwór octu i wody w proporcjach pół szklanki octu na jedną szklankę wody, skutecznie zabija zarodniki pleśni.
- Woda utleniona w butelce ze spryskiwaczem - ma działanie dezynfekujące, ale też wybielające, dlatego nie jest odpowiednia do wszystkich powierzchni.
- Olejki eteryczne - olejek z drzewa herbacianego, lawenda i rozmaryn mają naturalne właściwości grzybobójcze.
- Pasta z sody oczyszczonej - dezynfekuje, czyści i pochłania zapachy.
- Domestos - dostępny w każdej łazience, można stosować go również przeciw pleśni na fugach.
Grzyb na ścianie - czy da się skutecznie usunąć grzyb ze ściany?
Grzyb rośnie w miejscach wilgotnych, to najbardziej sprzyjające środowisko. Pojawia się na zawilgoconych i zimnych ścianach oraz w miejscach przecieków, na przykład w okolicach pękniętej rury lub pod przeciekającym dachem. Pojawienie się grzyba nie wróży niczego dobrego. Szkodzi on nie tylko zdrowiu, ale również z biegiem czasu ma negatywny wpływ na podłoże, ponieważ wnika głęboko, niszcząc jego strukturę. Czy da się zrobić coś z grzybem bez konieczności wzywania profesjonalistów? Są na to sposoby.
Preparaty na grzyba na ścianie - chemiczne sposoby usuwania grzyba
Można spróbować pozbyć się grzyba ze ściany sposobami zbieżnymi z usuwaniem pleśni, czyli preparatami grzybobójczymi Jednak zadziałają tylko w początkowej fazie rozwoju mikroorganizmów. Preparaty można nanosić za pomocą pistoletu natryskowego lub wałka. Trzeba pamiętać o tym, że cała powierzchnia, zaatakowana przez grzyba, powinna zostać dokładnie zeskrobana. Jeśli odgrzybianie ścian nie przynosi efektu i okaże się, że zaatakowana została struktura tynku, należy go bezwzględnie skuć z naddatkiem i uzupełnić nowym tynkiem. Dobrze jest po mechanicznym usunięciu nalotu poddać pomieszczenie ozonowaniu, które wyeliminuje unoszące się w powietrzu zarodniki. To proces bezzapachowy i w pełni bezpieczny.
Zagrzybione ściany - domowe sposoby na pozbycie się grzyba z sufitu i ścian
Domowe sposoby na usunięcie grzyba takie, jakie były wymienione w przypadku usuwania pleśni, mogą nie pomóc, jeśli sytuacja nie jest zaawansowana, a zauważyliśmy dopiero początkowe objawy. Usuwanie grzyba ze ścian, jeśli nalot zajmuje dużą powierzchnię, a stan ścian jest niekorzystny najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie.
Pleśnie i grzyby na innych materiałach - jak usunąć pleśń przy oknie, z drewna i fug?
W przypadku fug, czy pleśni na silikonie w wannie i kabinie prysznicowej oraz framug okien, które są narażone na wilgoć na skutek zaparowania okien, sprawdzą się sposoby chemiczne i domowe, opisane we wcześniejszej części artykułu. Co jednak robić, kiedy nalot pojawia się na drewnianej desce lub meblach? Należy oczyścić dokładnie powierzchnię, zeskrobując zainfekowany fragment szpachelką i papierem ściernym do surowego drewna. Mając do czynienia z zaatakowaną pleśnią cienką płytą pilśniową w meblach, trzeba wyjść z założenia, że materiał najlepiej jest wyrzucić i wymienić na nowy, ponieważ pleśń mogła zbyt głęboko spenetrować element.
Jak usunąć pleśń ze ściany - podsumowanie
Pamiętaj, że usunięcie grzyba to tylko część problemu. Najważniejsze jest usunięcie przyczyny jego powstawania. Jeśli nie zlikwidujesz źródła wilgoci, grzyb lub pleśń z pewnością pojawi się ponownie.