Dlaczego okna parują od wewnątrz? Zjawisko, które warto zrozumieć!

Ogólnie wiadomo, że zaparowane okna to nic innego, niż skraplająca się na nich para wodna. Należy zacząć od tego, że para wodna jest gazowym stanem skupienia wody i naturalnie znajduje się w powietrzu. W momencie, kiedy następuje znaczna różnica temperatur, na przykład pomiędzy wnętrzem domu i środowiskiem na zewnątrz, zachodzi znany wszystkim z lekcji fizyki proces kondensacji pary wodnej na szybach. Para wodna, zawarta w powietrzu skrapla się w momencie, kiedy ochładza się ona do punktu rosy, czyli w momencie styczności ciepłego powietrza z chłodniejszą szybą. 

Dlaczego okna parują z zewnątrz? 

Okna parują od zewnątrz wiosną, latem i wczesną jesienią. To pory roku, w których powietrze jest ciepłe i wilgotne. Możemy odczuć wtedy niemal na własnej skórze, jak paruje wilgotna gleba i woda w jeziorach oraz przydomowych oczkach wodnych. Kiedy nadchodzi wieczór, wilgotne powietrze ochładza się i skrapla na przedmiotach oraz roślinach (poranna rosa), ale także na szybach od zewnątrz. Parowanie okien od zewnątrz to zatem naturalny proces i nie oznacza, że z naszymi oknami coś jest nie tak. 

Skąd bierze się wilgoć na oknach?

Parowanie szyb od wewnątrz ściśle wiąże się z tym, że na zewnątrz panuje niska temperatura, a wewnątrz domu jest ciepło i wilgotno, co sprzyja kondensacji pary wodnej na szybach. Zanim przejdziemy do rozwiązań, warto zrozumieć przyczynę problemu, gdyż zaparowane od wewnątrz okna pionowe i dachowe w mieszkaniu są najczęściej efektem niżej wymienionych czynników i zapewniamy, że nie jest to sytuacja bez wyjścia. 

  • Nadmierna wilgotność w pomieszczeniu - gotowanie, suszenie prania, a nawet oddychanie - to wszystko przyczynia się do zwiększenia ilości pary wodnej w powietrzu.
  • Niewystarczająca wentylacja - jeśli rzadko wietrzysz mieszkanie, wilgoć nie ma jak się ulotnić i osadza się na zimnych powierzchniach, czyli na szybach. Cyrkulacja powietrza w domu powinna być płynna. 
  • Stare plastikowe okna - wyposażone w niewystarczający system wentylacji lub w ogóle go pozbawione, nie zapewniają wystarczającej wymiany powietrza. 
  • Przerwana izolacja w oknie lub nieszczelność, która zaistniała  w izolacji ścian wokół okna. 

Zaparowane okna między szybami - czas wymienić stolarkę okienną!

Sytuacja, kiedy zauważamy parę wodną pomiędzy taflami szkła, czyli w środku okna, świadczy o nieszczelności okien. Pakiet szybowy został rozszczelniony i nastąpiła utrata gazu między szybami. Niestety wiąże się to z faktem, że okna straciły właściwości termoizolacyjne. Jeśli przyczyną jest brak uszkodzenia mechanicznego (pęknięcie szyby), a okna obejmuje gwarancja, z powodzeniem można zareklamować stolarkę okienną u producenta. Jeśli natomiast okna są już wiekowe, czas pomyśleć o ich wymianie.

Zaparowane okna po nocy - dlaczego akurat wtedy szyby w domu parują bardziej?

Powód jest prozaiczny, mianowicie nocą dysproporcja temperatur jest jeszcze większa, ponieważ to właśnie wtedy temperatura powietrza na zewnątrz jest zawsze najniższa, co szczególnie sprzyja występowaniu procesu kondensacji. Zarówno parowanie okien za zewnątrz i wewnątrz jest wtedy jeszcze bardziej widoczne. To powód, dla którego okna w domu po nocy są zaparowane. Zauważamy to, wstając rano.

Jeśli w swoim domu masz zaparowane szyby pamiętaj, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń np. poprzez nawiewniki w oknach. Należy też regularnie wietrzyć pomieszczenia.

Co zrobić, żeby okna nie parowały? Pozbądź się wilgoci w domu i mieszkaniu!

Na poziom wilgotności na zewnątrz nie mamy wpływu, jednak mamy wpływ na to, żeby wewnątrz mieszkania uzyskać taki poziom wilgotności, który ograniczy parowanie okien. Współczynnik prawidłowego poziomu wilgotności powietrza w domu mieści się w przedziale 40-60%, a im wyższa temperatura w domu, tym niższa wilgotność powietrza powinna zostać zachowana. Przykładowo w sypialni optymalna temperatura wynosi 18-19°C, natomiast wilgotność powietrza w tym pokoju powinna mieścić się w granicach 50-60%. Wilgotność to tylko jeden z parametrów, determinujący występowanie parujących szyb w domu lub mieszkaniu w bloku, jednak bardzo ważny. 

Jak obniżyć wilgotność powietrza w domu? Skuteczne sposoby na zaparowane szyby

Skutecznych sposobów na zaparowane szyby jest wiele. Jeśli powodem jest stara stolarka okienna, należy ją wymienić na nowe okna PCV, charakteryzujące się jak najniższym współczynnikiem Uw, co przyczyni się również do energooszczędności budynku i niższych rachunków za ogrzewanie. Dobrze jest wyposażyć je w rolety zewnętrzne, które nie dopuszczają do kondensacji pary na szybach.

Jeśli panuje uzasadnione podejrzenie, że za mokrymi oknami po nocy kryje się problem z nadmierną wilgotnością, należy kupić higrometr, czyli urządzenie, mierzące wilgotność powietrza w mieszkaniu. Tylko znając poziom wilgotności w domu, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mieści się on w normie. Jeśli okaże się, że wilgotność powietrza we wnętrzu jest zbyt wysoka, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami. 

Regularne wietrzenie

  • Krótkie, intensywne wietrzenie - kilka razy dziennie (nawet zimą) dobrze jest otwierać szeroko okna na kilka minut, aby wymienić powietrze i pozwolić ujść wilgoci na zewnątrz. 
  • Mikrowentylacja - jeśli na zewnątrz jest zbyt zimno, warto skorzystać z funkcji mikrowentylacji w oknach lub otworzyć nawiewniki. 

Ograniczenie wilgoci 

  • Okap podczas gotowania - odprowadzi parę wodną, nagromadzoną w procesie gotowania. 
  • Suszenie prania - jeśli to możliwe, należy suszyć pranie poza pomieszczeniami mieszkalnymi lub używać suszarki bębnowej.
  • Rośliny - warto zainwestować w rośliny, pochłaniające wilgoć z powietrza takie jak skrzydłokwiat, zamiokulkas, paproć, czy bluszcz
  • Zakup pochłaniacza wilgoci - wydajne urządzenia pozwolą szybko pozbyć się problemu nadmiernej wilgoci w domu. Są niewielkie, więc łatwo można przenosić je według potrzeb do różnych pomieszczeń. 
  • Równomierne ogrzewanie - zadbaj o to, aby całe pomieszczenie było równomiernie ogrzewane. 

Domowe sposoby na zaparowane okna

Jak własnym sumptem zlikwidować problem zaparowanych szyb w mieszkaniu? Już nasi dziadkowie i rodzice znali domowe sposoby na pozbycie się nadmiernej wilgoci. Często wietrzyli pomieszczenia i systematycznie wietrzyli pościel, dając ujście wilgoci, a podczas budowy domu dbali o to, by kaloryfery znajdowały się pod oknami. Warto pamiętać o tym, aby nie zasłaniać grzejnika meblami lub inną zabudową.

Skroploną w dolnej części okna wodę należy zbierać na bieżąco, aby nie dopuścić do rozwinięcia się pleśni i grzybów na framudze. Kolejnym powodem zaparowanych okien mogą być rolety wewnętrzne, które blokują swobodny przepływ powietrza, stanowiąc blokadę w odparowaniu wilgoci z szyb. Gotując, dobrze jest przykrywać garnki pokrywkami, aby ograniczyć ilość pary we wnętrzu.

Czym umyć okna, aby nie parowały?

Podpowiadamy kilka metod na to, co robić, aby szyby nie parowały. Tym razem dotyczą tego, czym myć okna, aby ograniczyć ilość osadzającej się na nich pary wodnej. Metody te świetnie sprawdza się również w przypadku szyb samochodowych oraz luster łazienkowych.

  • Roztwór alkoholu i gliceryny - okna po umyciu polerujemy delikatną szmatką, nasączoną roztworem.
  • Pianka do golenia - sprawdzona w przypadku luster łazienkowych. Wystarczy nanieść piankę na szybę i przetrzeć szmatką.
  • Preparaty "antypara" do szyb samochodowych. Dostępne są w sklepach motoryzacyjnych i świetnie spełniają swoją funkcję.
  • Sól gruboziarnista - to materiał higroskopijny, czyli naturalny pochłaniacz wilgoci. Postawiona na parapecie w miseczkach lub rozsypana bezpośrednio na jego powierzchni, wchłonie nadmiar wilgoci.
  • Woda z octem - odtłuszcza szybę, podobne działanie ma również płyn do naczyń.
Przyczyną parowania okien może być też przerwana izolacja w oknie. Należy wtedy wymienić uszczelkę okienną.

Zaparowane okna w domu: podsumowanie

Problem zaparowanych okien łatwo można usunąć. Najczęściej odpowiedzialna za ten stan jest niewydajna wentylacja i zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Wsparciem mogą być domowe sposoby, jednak niekiedy warto zasięgnąć opinii eksperta w kwestiach jakości okien oraz mikroklimatu, panującego w mieszkaniu.

Autor
Zaparowane okna to nie kłopot. Poznaj te sposoby, a okna będą suche!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...