Wśród roślin oczyszczających powietrze sadzonych w pomieszczeniach jednym z najczęściej wykorzystywanych gatunków jest skrzydłokwiat. To dość łatwa w uprawie roślina doniczkowa, która nie tylko wpływa korzystnie na nasze zdrowie, ale także jest bardzo efektowna. Dowiedz się, jak ją uprawiać i pielęgnować!

Pochodzący z regionów tropikalnych skrzydłokwiat (Spathiphyllum), zwany też skrzydłolistem, w naszych warunkach z powodzeniem można uprawiać jako roślinę doniczkową. Łacińska nazwa tej rośliny pochodzi od greckiego słowa „spatha” oznaczającego szablę i „phillon”, czyli liść, a to dlatego, że większość gatunków ma wydłużone, gładkie liście przypominające szable. To właśnie te ciemnozielone, wyraźnie unerwione liście są największą ozdobą skrzydłokwiatów tworzących gęste kępy.

Dobrze pielęgnowane okazy kwitną wiosną i wówczas wytwarzają kolbiaste kwiatostany o białej, kremowej lub żółtozielonej barwie, wspaniale kontrastujące z ciemną zielenią liści. 

fot. Thierry Raimbault, Pixabay

Gatunki i odmiany

Znanych jest kilkadziesiąt gatunków skrzydłokwiatów, ale w domach najczęściej uprawa się skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) i jego odmiany (np. ‘Mini’ i ‘Yess’, ‘Pearl Cupido’, ‘Sensation’, ‘Domino’, ‘Euro Giant’, ‘Sweet Silvio’ czy ‘Gemini’).

Znajdziemy wśród nich zarówno okazy miniaturowe (osiągające ok. 30 cm) oraz wysokie, ponad metrowej wysokości. Rzadziej uprawianym gatunkiem jest skrzydkłokwiat kwiecisty (S. floribundum) o krzaczastym pokroju, którego odmiany mają zwykle ok. 60 cm wysokości.

Spathiphyllum wallisii, fot. Floradania

Najlepsze stanowisko

W naturze skrzydłokwiaty można spotkać w runie lasów tropikalnych (m.in. w Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Wenezueli i Peru), gdzie utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza i temperatura powyżej 15˚C, a wysokie drzewa rzucają cień. Skrzydłokwiatów dlatego nie należy stawiać na parapetach, ani w pomieszczeniach, które narażone są na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, czyli od południowej strony. W takich miejscach słońce uszkodzi ich liście, a podłoże będzie szybko wysychać.

Najlepszym miejscem do uprawy tego gatunku jest więc stanowisko półcieniste. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy roślina została ustawiona w domu na odpowiednim stanowisku, zwróćmy uwagę na to, jak wygląda - w zbyt mocno nasłonecznionym miejscu liście skrzydłokwiatu będą bladły i opadały.

fot. Flower Council Holland

Warto pamiętać, że skrzydłowiaty nie lubią też przeciągów, ani miejsc w pobliżu urządzeń gazowych. Wszystkie uprawiane w domu gatunki i odmiany skrzydłokwiatu latem najlepiej rosną w temperaturze 18-22˚C, a zimą 16-18˚C. Idealnym miejscem dla tych pięknych roślin będzie więc łazienka, półcienista oranżeria oraz lekko zacieniony zakątek w salonie.

Ze względu na korzystny wpływ na nasze zdrowie i zdolności skrzykłokwiatu w redukowaniu szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu, bardzo często wykorzystuje się ten gatunek do aranżacji sypialni, gabinetów i biur, w których spędzamy najwięcej czasu.

Odpowiednie podłoże

Kupując sadzonkę skrzydłokwiatu mamy pewność, że producent zapewnił roślinie odpowiednie podłoże do jej wymagań. Jednak po kilku sezonach zdrowa, dobrze pielęgnowana sadzonka rozrośnie się i trzeba będzie ją przesadzić do większej doniczki. W takiej sytuacji dla skrzydłokwiatu należy przygotować żyzne i przepuszczalne podłoże o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6).

Można kupić gotowe podłoże lub przygotować mieszankę kompostu i piasku z dodatkiem lekko kwaśnego torfu. Na dno naczynia wsypujemy warstwę drenażu, a potem rozdrobnione, wymieszane podłoże.

Zraszanie, podlewanie i nawożenie

Bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który gwarantuje piękny wygląd rośliny i jej zdrowie jest zraszanie liści. Częstotliwość tego zabiegu należy uzależnić od pogody panującej na zewnątrz i temperatury w pomieszczeniu. Latem w czasie upałów i wiosną skrzydłokwiat będzie wymagał zraszania nawet trzy razy w tygodniu, ale zimą i jesienią można wykonywać tę czynność rzadziej - raz lub dwa razy w tygodniu.

Fot. Karolina Grabowska, Pexels

Do zraszania skrzydłokwiatów (a także innych roślin uprawianych w domu) najlepiej wykorzystywać odstałą wodę o pokojowej temperaturze. Wiosną i latem roślina wymaga częstego, prawie codziennego podlewania (3-4 razy w tygodniu) i regularnego nawożenia np. płynnym nawozem do kwitnących roślin doniczkowych.

Jesienią przestajemy stosować nawóz i ograniczamy podlewanie; w tym czasie oraz przez okres zimowy podlewamy skrzydłokwiaty nie częściej niż dwa razy w tygodniu; nie można jednak doprowadzić do tego, by podłoże w doniczce całkowicie przeschło.

Spathiphyllum wallisii, fot. Floradania

Skrzydłokwiaty w towarzystwie

W domowym zaciszu skrzydłokwiaty najlepiej prezentują się pojedynczo w dużych, ceramicznych lub kamiennych osłonkach. Jeśli jednak marzymy o tym, by nasze okazy były jednym z elementów zielonej domowej dżungli, można je zestawić z roślinami o kolorowych liściach, takich jak maranta i kroton, z paskowaną zielistką albo filodendronem pnącym czy epipremnum złocistym. Ładnie wyglądają również obok domowych gatunków paproci.

Autor
Skrzydłokwiat - uprawa i pielęgnacja rośliny oczyszczającej powietrze
Małgorzata Wójcik
Architekt krajobrazu, redaktorka, autorka tekstów i zdjęć oraz projektantka ogrodów. Ukończyła Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie....