Tego roku pochłonęła nas moda na zielone kwiaty doniczkowe. Designerzy, blogerzy i architekci zainteresowali nas trendem urban jungle, który stał się dla wielu inspiracją. Jakie kwiaty wybrać, aby być na topie? Jak o nie dbać, aby przez cały rok wyglądały korzystnie? Podpowiadamy!

Monstera - najbardziej fotografowany kwiat

To absolutny zwycięzca tego sezonu! Monstera skradła serce tysięcy influenserów stając się najczęściej fotografowanym kwiatem na instagramie i pintereście. Czemu zawdzięcza swój sukces? Po pierwsze - głębokiemu odcieniowi zieleni.

Pomysły na wnętrza z butelkową zielenią w roli głównej zaprezentowali wystawcy na mediolańskich targach iSaloni. Z wielkim optymizmem przyjęliśmy ten trend do swoich domów, coraz częściej decydując się na ciemne, głębokie kolory. Jasne i sterylne wnętrza powoli odchodzą do lamusa. 

Monstera

Jak dbać o Monsterę?

Jak dbać o monsterę, aby cieszyła nasze oko zdrowym wyglądem przez długie lata? Zapytaliśmy o to eksperta Pawła Romanowskiego - redaktora portalu Zielony Ogródek.pl.

- Jej ojczyzną są tropikalne lasy deszczowe, dlatego też warunki w domu powinny być do nich zbliżone. Lubi umiarkowanie jasne wnętrza, ale źle się czuje blisko okna. W jasnym miejscu liście będą bardziej powcinane.

Raz na kilka tygodni delikatnie ścieraj kurz z liści mokrą ściereczką i utrzymuj wysoką wilgotność powietrza, bo gdy ma za sucho, ciemnieją jej brzegi liści. Nie stosuj nigdy sztucznych nabłyszczaczy! Nie pozwól ziemi przeschnąć, ale uważaj, by roślina nie stała w wodzie – bo szybko zgnije!

Monstera tworzy ogromną masę zieleni, dlatego zasilaj raz na 2 tygodnie specjalnym nawozem do roślin zielonych. Odpowiednio pielęgnowana monstera może osiągać duże rozmiary (nawet ponad 4 metry), dlatego zadbaj o solidne podparcie - np. palik pokryty mchem, po którym będzie mogła się piąć. Jeśli roślina nie napotka podpory, będzie swobodnie zwisać. - radzi Paweł Romanowski.

Palma idealna do pomieszczeń w stylu boho

Pierwsze skojarzenie, jakie mamy patrząc na palmę, to wspomnienie z dalekich wakacji. Aby zatrzymać je na dłużej, decydujemy się zaprosić palmę do naszego domu czy mieszkania. Na wzrost zainteresowania tą rośliną z pewnością wpływa popularny styl boho, który cechuje się występowaniem etnicznych wzorów, wiklinowych i rattanowych detali oraz egzotycznej roślinności.

palma

Czy klimat wschodniej Europy pozwala na domową uprawę palmy

- Pod pojęciem "palma" kryje się wiele roślin, które choć wyglądają podobnie, to pochodzą z różnych stron świata. Na szczęście większość z nich jest łatwa w domowej uprawie i ma podobne wymagania.

Zadbaj o jasne stanowisko i dużo miejsca do wzrostu, bo wiele palm to prawdziwe giganty.

Podlewaj je obficie, ale rzadko. Lekki deszczyk, ze spryskiwacza lub prysznica, odświeży je wiosną i latem. Zapobiegnie także brązowieniu liści.

Palmy pochodzą z ciepłych rejonów świata, zapewnij im więc odpowiednią temperaturę uprawy - chłodne miesiące muszą spędzić we wnętrzach, ale od maja mogą zdobić taras, przedłużając wakacje nawet do września.

Najpopularniejsze domowe palmy to daktylowiec, kokos, kariota i liwistona oraz bananowiec (który palmą nie jest, choć wygląda tak jak one). - podpowiada redaktor portalu Zielony Ogródek.pl.

Sukulenty- rozwiązanie dla ogrodowych laików

Sukulenty to wspaniałe rozwiązanie dla ogrodowych laików. Nie wymagają wielkiego zaangażowania, a w grupach tworzą prawdziwą domową oazę. Jak o nie dbać?

- To ogromna i bardzo zróżnicowana grupa roślin, pochodzących z różnych stron świata. W naturze rosną w różnych środowiskach,  różnią się więc od siebie praktycznie wszystkim: kształtem, kolorem, rozmiarem oraz wymaganiami.

Maleńkie litopsy przypominają też żywe kamienie, miniaturki kaktusów zmieszczą się w filiżance, ale w rodzinie są prawdziwe giganty, dla których domowy parapet będzie za ciasny.

Popularne są rozetki liści eszewerii przypominają gwiazdki i słoneczka oraz dziesiątki innych - mniej lub bardziej podobnych do kaktusów. Podczas ich pielęgnacji pamiętaj o jednej najważniejszej zasadzie - podlewaj ziemię (nie rośliny) dopiero, gdy przeschnie. Sukulenty nie mogą stać w wodzie, bo szybko zgniją. - mówi Paweł Romanowski.

Sukulenty

Las w słoiku

Las w słoiku to stosunkowo nowy trend, który pojawia się zarówno na targach wnętrzarskich, jak i w internecie. Zdążył jednak podbić serca tysięcy internautów.

Pozwala na wprowadzenie do naszego domu natury niczym ze świata hobbitów i nie wymaga przy tym żadnego zaangażowania z naszej strony.

Właściwie przygotowane podłoże pozwala utrzymać roślinę przy życiu nie ingerując w jej ekosystem. Naszym zadaniem jest tylko podlewanie jej raz na kilka tygodni oraz...obcowanie na "łonie natury" zamkniętym w szklanym słoiku. Jak to działa?

Aby samodzielnie wykonać las w słoiku, należy na dnie naczynia umieścić keramzyt ogrodniczy odpowiadający za utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Następnie musimy położyć warstwę węgla aktywnego, który chroni roślinę przed bakteriami i grzybami. Na tak przygotowane podłoże wsypujemy ziemię. Ostatnim zadaniem jest stworzenie dowolnej kompozycji z roślin lubiących wilgoć. W słoiku możemy umieścić także mech, kamienie i inne ozdoby. Ważne jest, aby tak przygotowane naczynie szczelnie zamknąć.

Las w słoiku

Zapytaliśmy naszego eksperta o to, jakie rośliny idealnie nadadzą się do lasu w słoiku.

- Przy tworzeniu ogrodów w szkle kieruj się jedną główną zasadą - nie mieszaj ze sobą roślin o różnych wymaganiach - np. sukulentów i paproci. Wiele ogrodów "nabitych w butelkę" pięknie wygląda przez kilka tygodni, po czym szybko marnieje i zamiera. W otwartych pojemnikach możesz sadzić sukulenty lub karłowe rośliny o dekoracyjnych liściach - np. minifikusy (podobne do bonsai). Do zamykanych butli (gdzie gromadzi się więcej wilgoci) świetnie nadadzą się paprocie, storczyki, fittonie lub bluszcze. Pomyśl także o oryginalnych roślinach owadożernych (np. rosiczkach lub kapturnicach) - tłumaczy redaktor.

Paproć

Mech na ścianie - chrobotek reniferowy

Ozdoba ścienna stworzona została z rośliny o wdzięcznej nazwie - mowa oczywiście o chrobotku reniferowym. Aranżacje ze ścianami z mchu już od kilku sezonów podbijają internet! Dbanie o ekologię, czystość powietrza i życie zgodnie z naturą to idee towarzyszące coraz większej liczbie Polaków. Jesteśmy eko, segregujemy śmieci, zdrowo się odżywiamy i doceniamy możliwości matki natury. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na ścianę z mchu w swoim wnętrzu. 

Mech na ścianie
Fot. Wertykalni.pl

Jakie zalety ma posiadanie chrobotka reniferowego w swoim domu?

  • filtruje powietrze i oczyszcza je z zanieczyszczeń
  • zachowuje swój wygląd od 5 do 15 lat
  • jest przepiękną ozdobą wnętrza
  • nie wymaga podlewania i specjalnej pielęgnacji
  • pomaga alergikom - nie przyciąga kurzu
  • nie gromadzi pleśni i grzybów
  • nie rozrasta się